Egyszer volt, hol nem volt élt egy kislány Székelyhídon Létavértestől 10 km-re. Ez a gyönyörű, melegszívű kislány nyitott gerinccel született. Mindennapjait fizokoterápiás kezelések, műtétek, különböző fejlesztő foglalkozások között éli. Nagyon jókedvű, közvetlen leányka. A Csicsergő 2.a osztály úgy határozott, hogy a boldogító jó cselekedetek hónapjában Rebeke álma címmel segít. Minden gyerek saját készítésű angyalkát, gyógyító szivet készített. Szüleiket is bevonva adománygyűjtést szerveztünk a kislány további kezelésére.
Nagyon büszke voltam rájuk, mert Rebekával való személyes találkozásnál is megmutatták, empátiájukat egymással szemben.
Boldogító jó cselekedetek
Boldog Dóra üdvözli a gyermeket: „Sziasztok Harangvirágok! Úgy örülök nektek, olyan boldog vagyok, hogy újra eljöhettem hozzátok. Játsszatok ma is velem.”
Mondóka: „Kerekerdő kalandra hív téged…”(kezdeményezés kezdő mondókája)
Boldog Dóra: „Gyere velem, vigyázz ránk napsugár, kerekerdőn a boldogság megtalál.
Kedves gyerekek! Most egy kertről mesélek nektek amelyik nagyon piszkos volt. Hogy mi történt vele? Figyeljetek csak!
Mese: Szíve kertje – mese előadása képekkel (saját készítésű)
Beszélgetőpercek: Hogyan tehetünk mi jót, otthon és az óvodában?
Öleled meg azt (illetve azokat), akit a legjobban szeretsz a csoportban.
Boldog Dóra elköszönése: „Köszönöm Harangvirágok, hogy újra ilyen jót játszhattunk együtt. Hamarosan újra találkozunk.”
A gyerekek végigmentek a ” szeretet útján.” A tanulók eldönthették,hogy ölelésre,kézfogásra vagy pacsira van szükségük az osztálytársaiktól. Céulákat húztak az óra végén,amin a gyerekek nevei voltak feltűntetve. Akit kihúztak, annak 1 hétig ők voltak a „védőangyalai”. Segíteniük kellett nekik és kedves gesztusokkal elhalmozni a másikat.
Decemberben sok örömforrásban volt része a hatodik osztálynak:
– hócsata
– adventi gyertyagyújtás
– Mikulás nap (Piros nap)
– mézeskalács sütés
– közös alkotás
– angyalkázás
– közös ajándékozás.
Az ünnepek előtt mindenki egy kicsit figyelmesebb, nagyvonalúbb és kedvesebb lesz. Jobban odafigyelünk egymásra. Ez a havi kihívás éppen ezért mindig könnyebben megy. Jó cselekedeteinket az egymásra való odafigyelésben, apróbb figyelmességek készítésében valósítottuk meg, amit nagy örömmel és lelkesen végeztek a diákok. Az elmélettel leginkább csak érintőlegesen foglalkoztunk. Nemcsak rajz formájában tettünk jót a madarakkal, hanem mi magunk is raktunk ki eleséget. Összegyűjtöttünk néhány egyszerűbb, könnyen megvalósítható napi rutinfeladatot, amelyekkel örömet szerezhettünk másoknak. Ezekkel kedveskedtek otthon a tanulók.
A decemberi boldogságóra feladatait először azzal kezdtük, hogy megbeszéltük, hogy mik azok a jó cselekedetek. Jobbnál jobb válaszokat kaphattam a gyerekektől.
„Jó emberré csak szívemmel válhatok” című Bagdi Bella-dalt hallgattuk meg először a mesék felolvasása előtt. A gyerekek szerint lágyabb zene volt, de ugyanolyan örömmel táncoltak rá.
Ezt a feladatot követte a milyen karácsonyfa disz lennél?
Báthory István Általános Iskola
A Boldog Iskola és a Boldog Ovi együttműködésének második programjaként, ma a Bóbita óvodában a 8.a és a 6.b osztály adta elő a kicsiknek farsangi műsorát. A gyerekek körében nagy sikert arattak a műsorszámok, rengeteg mosolyt és tapsot kaptak a fellépők.
Báthory István Általános Iskola
A változást elősegítő mozgalomhoz csatlakozott ökoiskolánk is – a Boldog Óvodák és Iskolák (valamint egyéb Boldog Intézmény címet viselő szervezetek) közösségének tagjaként -, így február 28-án három nyolcadik osztályunk és a 6.b osztály fákat ültetett az iskola udvarában. A fák azon kívül, hogy szebbé teszik majd az iskola környezetét és a minket körülvevő lakótelepet reményeink szerint néhány év múlva árnyékot is adnak majd a földszinti tantermeknek, és megkönnyítik a gyerekek és pedagógusok munkáját az egyre melegebb tavaszi napokban.
Most itt a lehetőség, hogy a pozitív cselekvésen keresztül tegyünk lépéseket és vegyünk részt egy világnézeteken túlmutató összefogásban azért, hogy Boldog és Zöld Ország legyünk és maradjunk! 💚
A fákat a Cédrus Kertcentrum ajánlotta fel iskolánk számára! Köszönjük!
A múlt hónapban a barátság kapcsán szóba került az is, hogyan tudunk segíteni egymásnak. Azért, hogy láthatóvá váljék a gyermekek számára is, hogy valójában ők is milyen sokat segítenek egymásnak, valamint azért, hogy figyelmüket arra irányítsam: vegyék észre, ha jót tesznek velük – tehát ezen célok elérésért szivecskéket gyűjtöttünk a mágnestáblán, amikor jó cselekedetet vettünk észre.
Ebben a hónapban visszatértünk ehhez a játékhoz, de most inkább az érzelmi támogatás területét néztük meg.
Drámajátékban különböző érzelmeket elevenítettünk meg. Célom az volt, hogy érezzék meg a gyerekek, hogyan tudnak segíteni egymásnak, ha pl. egy társukkal nem játszanak a többiek, ha szomorúan / mérgesen jöttek óvodába. Ezt is eljátszottuk.
A meglepően sok ötletet azt mutatta, hogy gyermekeink jól felismerik társaik érzelmeit, és remek megoldásaik is vannak. A beszélgetéstől a játékba hívásig több ötletük is volt, de megjelent az érintés, mint az együttérzés, a vigasztalás eszköze is.
A karácsonyi készülődésnek minden évben része a közös fa feldíszítése. Ebben a hónapban ez is a jó cselekedetein közé tartozott. A természetes anyagokból készült díszekkel napról napra szebb lett a fa.
Csatlakoztunk, terveztünk, ültettünk!
A Maklári Napsugár Óvoda és Bölcsőde közössége örömmel csatlakozott a 10 millió fa Alapítvány által meghirdetett programhoz a Nemzeti Faültetés Napján. Intézményünk mind az óvodai, mind a bölcsődei csoportjaiból érkeztek lelkes szülők és gyermekek, hogy közösen ültessenek fákat.
A délelőtt folyamán a gyermekekkel beszélgettünk bolygónk védelméről, a klímaváltozásról és a faültetés fontosságáról. A program vidám hangulatban telt, minden résztvevő aktívan hozzájárult ahhoz, hogy óvodánk és bölcsődénk udvara még zöldebb és barátságosabb legyen.
Kiemeltük, hogy a faültetés egy boldogító jó cselekedet, amely összhangban van a Boldogságóra program egyik fontos témájával. Gyermekeink így megtapasztalhatták, milyen örömet jelent a közös, hasznos tevékenység, amely nemcsak a jelennek, hanem a jövő generációinak is értéket teremt.
Bízunk benne, hogy az elültetett fák hosszú éveken át szépítik majd környezetünket, és hogy a gyermekekben tovább él a természet szeretete és védelme iránti elköteleződés.