A 3. A osztály tanulói nagy örömmel, optimistán énekelték az óra elején a hónap dalát.🎼 Az optimizmus jelentését és fontosságát hangsúlyozva kezdték el a gyerekek az optimista plakát elkészítését csoportokban. 🎇 Ezen a Boldogságórán is nagyon jól éreztük magunkat.🎊👍🏻🥰
Az optimizmus gyakorlása
Smile- Boldogság- Ősz anyó -szalmakalap természetes anyagokból /falevél, csipkebogyó, toboz, gesztenye, makk/
Dobókocka – smilek
Varázsszemüveg készítése
Körben beszélgettünk a gyerekekkel, kérdés: milyen kedvvel járnak oviba? Segítségemre volt a dobókocka, de általában oda fordították a gyerekek, hogy örömmel.
Elkészítettük a saját optimista – mosolygós – jókedvű Ősz anyónkat kalapból és természetes anyagokból. Majd meghallgattuk és eldaloltuk a Jól érzem magam c. dalocskát.
Végül elmeséltem nekik egy történetet egy gyermekről, aki mindenben a rosszat látta, negatív volt a hozzáállása, de kapott egy varázs szemüveget az óvónénijétől, aztán minden megváltozott. Mi is elkészítettük a mi varázs szemüvegünket, és ha úgy érezzük, hogy valami nem tetszik, nem jó, csak feltesszük és máris szebben, optimistán – jobbnak látjuk a dolgokat.
Óravázlat
Pedagógus neve: Jovánovics Bernadett
Műveltségi terület: Boldogságóra
Osztály: 1. osztály
Az óra témája: az optimizmus
Az óra cél- és feladatrendszere: az optimista szemlélet kialakítása játékos formában, önbizalom fejlesztése, pozitív energia sugárzása
Az óra didaktikai feladatai: Új ismeret feldolgozó óra, szemléletesség, fokozatosság, érthetőség, motiváció, differenciálás
MOZZANAT FELADATOK MÓDSZER, MUNKAFORMA ESZKÖZÖK IDŐ
1. Relaxáció 1. Égig érő fa vagyok megnövök, mint a nagyok… Boldogságóra kézikönyv 34.oldal FOM 2 perc
2.
Ráhangoló-
dás 1. Beszégetőkör
Mitől jó egy nap? beszélgetés 3 perc
3. A téma feldolgozása 1. Rajzolj- a munkafüzet 24. oldalán lévő feladat színezése
2. hogy vagy?- egy két szóban mindenki fogalmazza meg érzéseit. Majd elmondom, hogy mivel fogunk foglalkozni a mai órán.
3. mesélj el egy olyan történetet, ahol nagyon izgultál, vagy féltél, de aztán kiderült, hogy nem is kellett és minden a legjobban alakult.
Csoportmunka
egyéni
beszélgetés
Munkafüzet
ceruzák
színes ceruzák 15 perc
4. Játék Mosolydobás: Egy labdát dobálunk körben egymásnak. Akinél a labda van szüntelenül mosolyognia kell. A többieknek pedig meg kell próbálniuk minél komolyabban tűrni mindezt. A labdával rendelkező pedig igyekszik kiejteni mindenkit úgy, hogy megnevetteti őket. Kislabda
babzsák 5 perc
5.A szomorú királykisasszony Felolvasom a mesét, amíg ők nagyon figyelnek. A legfontosabb feladatuk, hogy az érzésekre figyeljenek és jegyezzék meg. Esetleg leírhatják, lerajzolhatják azt. FOM Tankönyv
papír
ceruza 20 perc
6. Meditáció A tankönyv 76. oldalán lévő első foglalkozás utáni meditációs gyakorlat. FOM tankönyv
5 perc
Uzsoki Középiskolai Leánykollégium
Egy foglalkozás keretében beszélgettünk többek között arról, hogy ki hogyan veszi hasznát a pozitív életszemléletnek a mindennapi életben. Kitöltöttük a HUNOPTI optimizmus tesztet és az eredményeket megbeszéltük. A résztvevőkkel elkezdtünk kitölteni egy optimista tablót, amihez később a többiek is csatlakozhattak. Az egyénileg kitöltött tablók azonos tartalmait egy közös tablóra másoltuk át, amit a faliújságunkra kifüggesztettünk.
Apagyi Zrínyi Ilona Általános Iskola
Felidéztük ismét, hogy mit jelent az optimizmus. A Hogyan beszélsz? feladattal kezdtük a megbeszélést. Nagyon jó ötleteik voltak. Az átkeretezés története nekem és nekik is nagyon tetszett, több példát gyűjtöttek erről. A 20 év múlva tablót állítottuk össze, így pont aktuális téma volt a továbbtanulás előtt.
Radó Tibor Általános Iskola és EGYMI
Életünkben fontos az optimizmus. Megismerkedtünk ezzel a szóval, mert sokan nem is hallottuk még ezt. Ennek ellenére rájöttünk, hogy optimistán gondolkodtunk, csak nem tudtunk róla. Vannak olyanok, akiknek nehezen megy a jóra gondolás. Sokat nevettünk az órákon, helyzeteket oldottunk meg, gyakoroltuk az optimizmust.
Október havi boldogságóra program.
A témát Szomorú Szilárd és Boldog Blanka c. játékkal kezdtük, ahol a gyermekek Blankát ábrázoló emotikumára vidám arcot kellett formálni, Szomorú Szilárd képéhez, pedig búsat. Beszélgető körrel folytattuk a foglalkozást, ahol közösen megbeszéltük, mit is jelent az a szó, hogy optimizmus. Ezt követően varázs távcsövet festettünk, melynek segítségével szebben láttuk a világot. Megbeszéltük ki milyen szépséget látott a távcsövén keresztül, majd mese következett, Ferenczei Éva: „a kórházban”. A mese után a gyermekek az előre fénymásolt piktogramokból azt a képet kellett kiszínezniük, hogy „te mire vagy már képes”. Ezt követte az értékeim kézlenyomatának elkészítése, amelyre ráhelyeztük az általuk választott, „már képes vagyok” piktogramot. A foglalkozást Bagdi Bella: „Pozitív gyerek vagyok” c. dalával zártuk
Rado Tibor Általános Iskola és EGYMI Győr
Kicsit megkésve tesszük fel az októberi bejegyzésünket, mert olyan sok programon vehettünk részt, hogy semmire sincs időnk. Mosolyogva telt az október! Feltettük az optimista szemüveget, elűztük a rossz gondolatokat. A boldogságórákon sok-sok helyzetet hoztunk elő, amikor az optimista nézőpont kihúzott bennünket a mélypontról. Voltunk kirándulni, versenyeken! Egész jó suliba járni, minden nap történik valami jó! Megtartottuk az ölelés napot is, bár nálunk minden nap ölelés nap van! Figyelmeztetjük egymást, ha valaki pesszimisán szól!
Kölcsey Ferenc Főgimnázium ,29-es számú Napközi Otthonos Tagóvoda
Az optimizmus téma kapcsán óvodásainkkal eljátszottuk a Szomorú Szilárd és Boldog Blanka játékot, melynek során a vidám csapat tagjainak sikerült felvidítani szomorú társaikat.Tódi törpe és Sün Artúr történetének meghallgatása után nagy örömmel fogadták, hogy ők is készíthetnek, Tódi törpe különleges szemüvegéhez hasonló varázsszemüveget. Bagdi Bella Pozitív gyerek vagyok című dalát hallgatva, vidám hangulatban készültek el a szebbnél-szebb, színesebbnél színesebb szemüvegek, amit a gyerekek már alig vártak, hogy felkerüljön a szemükre, hiszen akárcsak Tódi törpe és Sün Artúr, ők is csodaszép és csak jó dolgokat láttak azokon keresztül.