A foglalkozáson a gyerekekkel az udvaron voltunk. Csoportokban kisvonatoztunk, egy szép jövő felé. A masiniszta közölte az úti célt, a többiek pedig követték, majd a masiniszta cserélődött.
Ezt követően körberajzolták egymást krétával, mert ilyenek most, majd mindenki mosolygósra rajzolta magát, mert olyan szeretne lenni. Egy másik csoport ugróiskolát rajzolt. Végig ugrálva elmondták, miket fognak elérni a jövőben.
Az optimizmus gyakorlása
A gyermekekkel már nagyon izgatottan vártuk a következő boldogságóra foglalkozást. Az optimizmus témát úgy dolgoztam fel, hogy az minden gyermek számára érthetővé váljon. Azt gondolom ehhez a legjobb módszer a játékokos feladatokon keresztül tudom a legjobban szemléltetni, amit a változatos tevékenységeken keresztül tudok színesíteni, ezzel tudom formálni az optimista szemléletüket, hozzáállásukat. A foglalkozást mozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtük meg:
,,Domborítok, mint a cica, házba bújok, min a csiga”.
A testi és lelki ráhangolódás érdekében meghallgattuk a Bagdi Bella: Pozitív gyerek vagyok című dalát. Majd kötetlen beszélgetés keretein belül megérkezett hozzánk Opti Miska, aki segített megérteni az optimista és a pesszimista szó jelentését és hozzájárult a téma feldolgozásához. Megtanította nekünk, hogy nincsenek lehetetlen dolgok s a problémákat mindig más szemszögből kell megközelíteni ezt erősített a következő kis vers is:
,,Optimista gyerek vagyok
Mindent szépnek, jónak látok
Társaimmal kedves vagyok
így leszünk mi boldog óvodások.”
Ezt követően a csoport gyűjtő munkára indult a legszebb faleveleket gyűjtötték össze az óvoda udvaráról. Ezekből a levelekből készítettük el a ,,Nevető levelek” című játékot, amelynek az volt a célja, hogy mindenki adott egy falevelet a társának, aki valamivel felvidított, megmosolyogtatott, megnevetetett. A gyerekek a levelek átadásakor elmondták, hogy mi volt az a dolog, amivel mosolyt csaltak az arcára. Öröm volt látni, hogy a gyerekek milyen lelkesek és mennyi apró pillantásra, gesztusra, mozdulatra is figyelnek. A csoportban minden gyermeknek mosoly ült az arcán a játék során és kérték, hogy a jövőben többször is játsszuk ezt a játékot.
Meghallgattuk Tódi törpe varázsszemüvege című meséjét, ami után a gyerekek szabadon választhattak, hogy Tódi házikóját, vagy egy varázsszemüveget színeznek ki, amelyet ha felvesznek mindent szebbnek és jobbnak fog látni. Az alkotások során halk zeneszó segítette a tevékenységben való elmélyülést. Úgy érzem a téma feldolgozása sikeres volt Tódi szemüvege a jövőben is segítségünkre lesz, ha a gyerekek úgy érzik a problémáikat nem tudják megoldani. A szemüvegnek szimbolikus ereje van az optimista szemlélet elmélyítése érdekében.
Nőtincsi Vár-Lak Óvoda és Bölcsőde
Optimizmus az óvodánkban
A 2. Boldogságóránk témája az Optimizmus volt. Megbeszéltük a jelentését, relaxációs gyakorlatokat csináltunk, táncoltunk Bagdi Bella zenéjére. Elbáboztam egy történetet a beteg gyermekekről, ami egy optimista kislányról és egy pesszimista kisfiúról szólt. A gyermekek figyelmesen végig hallgatták a mesét és a történet által jobban megértették az optimizmus lényegét.
A következő játékos feladatokkal segítettem a gyermekeket az optimista szemléletük formálásában:
• Szomorú Szilárd és Boldog Blanka játék
• Tükörjáték, ami növelte önbizalmukat
• Tükröm, tükröm mondd meg nékem c. játék
• Beszélgetés a mese tanúságáról
A gyermekek nagyon ügyesen összedolgoztak a közös játékok során és örömmel vettek részt benne.
A hónap témája az optimizmus. Többször kezdeményeztem beszélgetőkört a gyermekek érkezése után. Itt ebben a helyzetben van lehetőség az érzéseikről beszélni. Az optimizmus mint maga idegen a gyermekek számára.Tudatosítottam bennük, hogy mindig valami következik a rossz dolgok után. A foglalkozást relaxációval kezdtük, majd meghallgattuk Bagdi Bellától a Pozitív gyerek vagyok számot. Ezután következett a mese amit mondtam nekik a címe Tódi törpe varázsszemüvege. Nagyon figyeltek a mese mondanivalójára. Mesehallgatás után beszéltünk a történetről, a szereplőkről. Közösen megfogalmaztuk a mese fő mondanivalóját, hogy mindenki csinálhat magának vagy esetleg családtagjának „varázsszemüveget”. Díszítették az adott hangulatuknak megfelelően különböző színekkel. Munka közben megtanultuk Tódi törpe szebben látó mondókáját. Tapasztalatom, hogy gyakran, könnyen elterelődik a gyermekek figyelme. Minden napunk jobb és más lehet, ha mi magunk teszünk és optimizmussal tekintünk előre. Továbbadtuk a családoknak is a hónap üzenetét. A gyerekek nagyon lelkesek és bevonhatóak voltak szerintem meg is értették a hónap üzenetét.
Fábiánsebestyéni Arany János Óvoda,Közművelődési Intézmény és Könyvtár
A téma meséjét kicsit hosszúnak találtam a beszoktatós csoportomnak…..ezért egy általam kitalált rövid történetet használtam fel a téma feldolgozásához. Közösen optimista szemüveget készítettünk, díszítettünk. Feltettük a szemüveget…és így hallgattuk meg a téma zenéjét.
Ebben a hónapban az optimista szemlélet megismerésén, kialakításán dolgoztunk. Kerestük a jót a mindennapokban, a pozitív lehetőségeket a nehezebb helyzetekben. Beszélgettünk, szituációs játékokat játszottunk, viccgyűjteményt készítettünk és lerajzoltuk optimizmust sugárzó énünket. Közben észrevettük, így gondolkodva mosolygósabb, könnyebb, s jobb lett a napunk. Rajtunk (is) múlik, hogy a holnap is ilyen lesz-e!
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
„Megérdemlem én ezt?”
Az ujjainkat is megdolgoztató relaxációs gyakorlattal kezdtük a foglalkozásunkat, majd Bella dalát énekelve mozogtunk, ölelkeztünk. Értelmeztük és példákat mondtunk az optimizmus és pesszimizmus szavak jelentésére. Az Önbizalom hegyét utasítások alapján rajzolták, s közben észrevételeiket is elmondhatták, kérdéseimre felelhettek. Rajzolás közben -utalva ezzel a gyötrelmekre- megszólalt az egyik gyermek: Inkább lennék otthon! Majd a tóban lévő élőlények rajzolásakor ezt kérdezte valaki: Megérdemlem én ezt? Természetesen ezeket az érzéseket is átbeszéltük. Majd két oszlopba álltak és a Postás játékkal zártunk ritmusokkal és derülátó jó kívánságokkal.
Hogy önbizalmuk tovább fejlődjön csak jó tulajdonságokat mondhattak egymásról. Először a fiúk álltak az osztály elé egyesével, majd a lányok. Meglepődve tapasztalták, hogy mindenkiről tudnak valami jót is mondani, nem csak bántani egymást. Miután kérdésemre mindenki úgy válaszolt, hogy nagyon jól estek neki osztálytársai szavai, egyöntetűen elfogadták, hogy nem kellene bántaniuk egymást sem szavakkal, sem tettekkel. Majd körbe álltunk és egymás hátán pizzatésztát gyúrtunk, belevalókat helyeztünk bele, összeütögettük, megdolgoztuk, megfűszereztük és felcsipegettük. Nagyon élvezték, jó hangulatban zártuk ezt a foglalkozást is.
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
Optimista Szellemek, Boldogságos Tökök és Derülátó Fák
Boldogság óráinkat a rajzórákon tartjuk, s így szerencsére több alkalommal is beépíthetem az aktualitásokat a foglalkozások témájába. Szeretnek ezekről a témákról beszélgetni. Így történt ez az Állatok Világnapjára készülésekor. Idén is sokan adományoztak az állatmenhely lakóinak, mondván, hogy ezek az állatok bíznak bennünk.
Az Önbizalom hegyét az utasításaimnak megfelelően rajzolták, s közben elmondták miért olyan elemeket, színeket választottak. Majd meséltek a sikereikről és szorongásaikról is. Néhány gyermekben félelmet keltett egy másik osztályba járó iskolástársuk ijesztgetése a szellemekkel. Erről is beszélgettünk és elhatároztuk, hogy kedves, „Optimista szellemek”-et fogunk készíteni a következő alkalommal. Ügyességi ritmustapssal és önbizalomfejlesztő öleléssel fejeztük be ezt a foglalkozást. Rajzaikat miután a folyosó ablakára helyeztem megmutatták az ijesztgetőnek is.
Ennek kapcsán beszélgettünk a magyarországi töklámpás hagyományáról és a Halloweenről is. Ezek után „Boldogságos Tök”-ök is készültek.
Ősz lévén a természet változásait, annak szépségeit is megfigyeltük és különböző technikák (fülpiszkáló, papírzsebkendő stb.) alkalmazásával készítettünk képeket. A szomorúságainkat a Derülátó Fák ágainak-leveleinek tekergetésével „facsartuk ki” magunkból, miközben Bella dalát hallgattuk és énekeltük.
Tódi törpe varázs szemüvege megláttatja minden gyermekkel a csodaszépet. A szemüveget idén a fenntarthatóság és újrahasznosítás jegyében készítettük el Wc papír gurigából. Tódi törpe Szebben látó mondókája közkedvelt a gyermekek körében, szívesen hívják segítségül problémák megoldására is. Szomorú Szilárd és Boldog Blanka segítségével érzelmeket fejeztünk ki ás adtunk át egymásnak. Az érzelemarcok a mindennapok során is fontos szerepet töltenek be leginkább az erkölcsi és érzelmi nevelés területén. A témánkat Bagdi Bella lazító dalával zártuk.
Október hónapban az ajánlott témát dolgoztuk fel. Megnéztük az Erősségkert videót, beszélgettünk az optimizmus jelentéséről, a reményről. A lelki egészség világnapján körbejártuk a témát. Az ölelés világnapján átéreztük az ölelés fontosságát. Megfigyeltük egymást és magunkat. Néztük, hogy miközben odamegyünk egymáshoz, mosolygunk. Ki jobban, ki kevésbé, de mosoly jelenik meg az arcunkon. Nagyon megérintett, hogy azok a gyerekek, akik egyébként a mindennapokban esetleg konfliktusokat élnek meg egymással, odamentek a másikhoz, és megölelték egymást. Megrajzoltuk az „Örök mosoly”-unkat. Elkészítettük az optimista montázst. Nagyon vidáman, optimistán és reménnyel teli töltöttük a foglalkozásainkat és a napjainkat.