A gyerekek összefoglalták egy-egy mondatban azt, ami örömet okoz nekik ebben a kialakult helyzetben.Minden helyzetben meg kell találnunk a jót!Azt , amely örömet okozhat számunkra.
Apró örömök élvezete
Márciusban kevés időt töltöttünk együtt. Első alkalommal saját kincsesládánkból előkerülő dolgokat vizsgálgattunk. Melyik érzékszervünket használtuk a megismerésiüknél?Majd megbeszéltük mi történt ma velünk. Volt e olyan aminek nagyon örültünk.Abban melyik érzékszervünk volt jelen. Igyekeztek olyan dolgokat keresni amihez érzékszerveiket használták.” Meleg pulcsi, finom illat, jó ízű étel”. Ilyen és ehhez hasonló kifejezéseket használtak. Második alkalommal a múltban történt ” öröm eseményekről” beszélgettünk. Mondták hogy volt amelyiket le is rajzolták. ” És akkor, emlékszel? És tudod mi volt?” Nagy élvezettel emlékeztek. Elővettük a rajzmappáinkat. Mindenki választott 2 rajzot vagy kézimunát amihez öröm, szép emlék köti. Ezeket behelyezték saját kincsesládánkba. Íme néhány belőlük.
Székesfehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola
Ebben a nem mindennapi, nehéz időszakban, amikor a lelki terhek mellett még az iskolai teendők is a családok, a gyerekek nyakába zúdult, valóban az apró örömök segítenek átlendíteni minket a nehézségeken.
Sokan, sokat segítünk egymásnak, egymáson úgy, hogy azt észre sem vesszük. Egy aprócska szív vagy szivárvány, ami azt jelzi, hogy együtt érzünk azokkal, akik értünk dolgoznak. Köszönet nekik érte!
Örömhullámok
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy az apró dolgoknak is lehet örülni. Ismerjék fel, hogy mi mindennek örülhetünk.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Domborítok, mint a cica, házba bújok, mint a csiga mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel olyan csoportról készült képeket nézegetünk, melyen mosolyognak a gyermekek. Felsorolunk közösen olyan dolgokat, amelyek mosolyra fakasztanak, amelytől szépnek tartjuk a világot.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem, elbáboztuk a Hol van Tüsi, saját mesét. A gyermekek nagy figyelemmel hallgatták, majd a mese végén megbeszéltük, mennyire örült a két madár egymásnak a mesében.
Hallásfejlesztés: Eljátszottuk közösen, hogy lefeküdtünk a szőnyegre, becsuktuk a szemünket, és figyeltünk a körülöttünk lévő zajokra! Megneveztük, miket hallottunk, amíg csukva volt a szemünk.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy ki, minek örült, miért érezte magát boldognak. Soroljon fel mindenki olyan dolgokat, amik örömet okoznak nekik. Majd szembe álltak a gyermekek, és mosolyra kellett fakasztaniuk társukat!
Esős nap játék! A gyermekekkel megkerestük azokat a dolgokat, amelynek esős napon is örülni lehet. Közösen építettek, közös rajzot készítettek, együtt játszottak, közösen táncoltunk egy vidám dalra. Majd hogy végre süssön a nap, megformáztuk a napot! Ezzel csalogattuk a napot!
Dramatikus játék: Ki fér bele a szívedbe játék? Minden gyermek elsorolhatta, hogy kik állnak a szívéhez a legközelebb otthon, és a csoportban.
A gyermekek szívesen vettek részt a mesében örömmel játszották el a mesébe szőtt játékokat!
Zenehallgatás alkotás közben: Megrajzoltuk Örömkét, az egyik gyermeket kiválasztottuk ehhez, majd közösen kiszínezték. A csoportban lévő dolgokból elhelyeztünk rá mindent, ami örömet okozhat. A tárgyak válogatása közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Imádok élni” című dalát.
A foglalkozás végén örömölelést tartottunk, ahol az volt a játék, hogy adott idő alatt próbálj meg minél több társadat megölelni. Ezután az udvaron eljátszottuk az Add tovább az ölelést játékot!
Kincsesláda
Kedves Gyerekek!
Emlékeztek még a Boldogságórákra? A két kismackónk, Brumi és Csoki szomorúak, hogy nem találkozhatnak veletek. Addig törték a buksijukat, míg ki nem találtak valamit, amivel talán nektek is örömet tudnak szerezni. A sufniból előbányásztak egy régi ládikót, előszedték az ecseteket és a festéket, majd nekiláttak a munkának. Festettek rendületlenül, hamarosan elkészült a varázsláda. De mitől varázsláda, hiszen nincs is benne semmi? Most még valóban üres, de ha van kedvetek, megtölthetjük közösen! És tudjátok mivel? Örömmel! Akinek van kedve, csatlakozzon hozzánk! Készítsetek kis rajzokat, amin az látszik, ami nektek örömet okoz. Gondolkodjatok, mennyi minden örömteli dolog van az életünkben! Kérjétek meg anyát vagy apát, hogy fényképezzék le a rajzotokat és küldjétek el nekem. Ezek a rajzocskák fogják megtölteni a ládát és mi magunk fogjuk kincses ládává varázsolni. Ha majd újra együtt leszünk, felnyitjuk a láda tetejét és csipegetünk ezekből az öröm morzsácskákból. Puszillak benneteket: Timi óvónéni 🤩🥰😊
A gyerekek lerajzolták, hogy egész évben milyen apró örömök értèk őket.
Ez a hónap nagy kihívások elé állított engem is és a gyerekeket is. Először nem is tudtuk, hogyan fogjuk megvalósítani. Azonban megoldódott ez a probléma, mert online kommunikáltunk, egy zárt csoportot hoztunk létre és sikeresen teljesítettük a hetet. Napi 1 órában aktívan kommunikáltunk a szülőkkel videókkal, képekkel, hangfelvételekkel. Utána pedig a nap további részében minden nap este 8-ig vártuk kolléganőmmel az elkészült alkotásokat. A gyerekek nagyon aktívak voltak. A szülők minden nap várták, hogy mi lesz az aznapi feladat. Végig segítettek a gyerekeknek és minden nap elkészítették a kért feladatokat. Nagyon figyeltem rá, hogy egy nap több tevékenységet is érintsenek a kitalált feladatok, minél változatosabbak legyenek így a napok. A héten aktívan 5 órában dolgoztunk, de minden nap estig érkeztek vissza az elkészült művek.
1.nap :
Első nap egy videóban beszéltem a szülőknek röviden mi is a program lényege, milyen témákat érintettünk eddig és mi a hónap témája.
Megismertettem velük Bagdi Bella : Imádok élni című dalát.
Egy másik videóban pedig az érzékszerveket ismételtük át. Beszélgettünk milyen funkcióik vannak. Melyik érzékszervünkkel mit láthatunk, hallhatunk, tapinthatunk, szagolhatunk és ízlelhetünk. Példákon keresztül meséltem ezekről nekik úgy hogy közben a munkafüzetben lévő feladatlapokat is megbeszéltük közösen.
Ezután a feladat az volt, hogy rajzoljanak 1-2 dolgot, amit valamelyik érzékszervükkel érzékelnek és rajzolják vagy írják is oda, hogy mi az és mivel történik ez. Nagyon ötletes és ügyes munkák születtek.
2.nap
Második nap elküldtem nekik hangos meseként Bezzeg Andrea:Újra együtt című meséjét, képpel illusztrálva. Illetve a heti versünket képpel illusztrálva azt is, ami a tavaszról szólt, Zelk Zoltán: Tavaszi dal című művét.
Ezután egy matematikai feladatlapot állítottam össze nekik, picit könnyebb mintákkal mint ami a munkafüzetbe van. Sormintát kellett rajzolniuk 2 vagy 3 ismétlődő mintával (formák: szív, virág, csillag, labda, négyzet, fa, háromszög, falevél). Nagyon sokan elkészítették ezt is, volt ahol látszódott, hogy kicsit segítettek a szülők is és volt aki teljesen egyedül dolgozott :).
Eredeti terv egy csodadoboz készítése volt, amibe a szülők tehettek volna gondolatokat, idézeteket, képeket, ami számukra fontos, nekik tetszik és azt megnéztük volna vagy felolvastuk volna, ez mivel itthonról kellett megoldani a helyzetet annyiban módosult, hogy a gyerekekkel együtt kellett keresniük az interneten egy kedvenc gyerekdalt, képet, idézetet, ami számukra fontosat jelent, örömöt ábrázol. Nagyon jó ötletek voltak, a szülők a gyerekekkel együtt dolgoztak és nagyon szuper dolgokat küldtek ide is.
3.nap
Ezen a napon kicsit a tavaszi virágokkal foglalkoztunk. 2 dalt énekeltem fel nekik(Nini, de szép hóvirág, és Mentovics Éva:Hóvirághívogató versét megzenésítve), és egyet elfurulyáztam. Ezeket elküldtem nekik videón. A rövidebb dalt kértem, hogy tanulják meg, ha van kedvük. Ismét elküldtem nekik a heti versünket hogy ismételjék ma is.
Ezután különböző feladatokat játszottunk virágos kártyákkal. 2 játék ötletet adtam nekik egy virágos-szín összekötőt és egy memória játékot. Nagyon pozitív élmény volt, hogy a nap végén többen is elküldték hogy megvalósították otthon és közösen játszottak vele. A virágok amikről beszélgettünk az a hóvirág, ibolya, barka, aranyeső, nárcisz, tulipán. Illetve kihangsúlyoztam a méhek nagyon fontos szerepét az életünkben.
Itt is készítettem nekik egy feladatot. Ezeket a virágokat lerajzoltam, majd 3 részre vágtam a kártyalapokat. A kártyalapokra a,b,c jelzéseket tettem, nekik pedig a befotózott összekevert lapokat sorrendbe kellett rakni. Picit ez nehezebben ment 1-2 családnak, de átbeszéltük, videón küldtem nekik egy példát és sikeresen megoldották ők is. Itt is volt olyan aki ezt a játékot is elkészítette otthon is.
Illetve hogy a mai napon is foglalkozzunk az apró örömök élvezetével, megkértem őket hogy menjenek ki az udvarukra csak, mert jó idő volt és keressenek egy dolgot és fényképezzék le, ami számukra örömet jelent, egy apróságot pl: kedvenc állat, volt aki ibolyát talált és más tavaszi virágokat küldött nekem, ahogy kinyílnak. Volt aki bent maradt és kedvenc játékát küldte el. Nagyon élvezték és örültek, hogy kinti feladat is volt.
4.nap:
Videón elültettem a Remény virágát a csoportnak, körömvirágot ültettem közben megbeszéltük hogy ez egy gyógynövény. Az ültetési folyamatot is megbeszéltük és egy rajzzal segítettem nekik megérteni a növények fejlődésének a mentét. Volt egy kislány aki otthon is ültetett arról is küldött képet.
Ehhez kapcsolódott az egyik feladat, hogy egy apró pici dologból, mint egy mag milyen csoda tud születni. Nekik is le kellett rajzolni az ültetési folyamatot, amit én is lerajzoltam nekik.
Ezután egy hóvirágot kellett nekik hajtogatni. Ezt is videóban mutattam be nekik, hogy mi a hajtogatás technikája. Illetve egy képsort is készítettem nekik ezzel is segítve a munkájukat. A levelét, a szárát, a gyökerét, a földet ceruzával rajzolták meg. Nagyon sokan készítették el mind a két feladatot.
5.nap
Ez volt a záró napunk. Készítettem nekik egy óriás plakátot, amin összegeztem az ő munkájukat és a heti feladatokat is. Így egy lapon át tudták tekinteni mit is csináltunk a héten. Beszéltem nekik újra, hogy melyek is az életben azok a kis apró dolgok, élmények, események, cselekedetek amik boldoggá, pozitívabbá varázsolhatják az életüket.
Egy másik videón felsoroltam nekik hálás és optimista mondatokat, gondolatokat. Kértem őket otthon beszélgessenek el ezekről a dolgokról. Ez picit nehezebbnek bizonyult, 2 család küldött vissza nekem gondolatokat, amiket ők otthon átbeszéltek és megértettek.
Ezután megbeszéltük egy videóban és képek segítségével hogy 3 feladat közül lehet választani.
1. Megrajzolni az apró örömök élvezete hétnek a jelképét, elneveztük a Remény napsugarának
2. Rajzolni egy szivárványt
3. Rajzolni egy szívet, ez akár a boldogság ovi logója is lehet, vagy ezeket összekombinálni, ezt szabadon mindenki eldönthette mit választ. Ezt azért is rajzoltuk, hogy hálánkat fejezzük ki azoknak, akiknek muszáj ebbe a nehéz időben dolgozni, illetve hogy tudassák a világgal, hogy ők vigyáznak egymásra és otthon maradnak.
Volt aki a megtanult verset felmondta otthon videóra és visszaküldte nekünk.
Végül pedig egy videón felhelyeztem a hét jelképét a boldogságvárunk következő lépcsőfokára s elmondtam a gyerekeknek, szülőknek milyen remekül dolgoztak a héten, milyen hálás vagyok nekik hogy sikerült megcsinálni a kijelölt feladatokat.
Zárásként pedig kolléganőm készített egy nagy logót körbe kisebb szívekkel és beleírta azoknak a gyerekeknek a nevét, akik aktívak voltak a hét folyamán, valamint a szülőket is :). Nagyon tetszett a szülőknek és a gyereknek is, ez a kis meglepetés. Nagyon sokan jeleztek vissza, hogy nagyon jók voltak a feladatok, a videók. Nagyon jó hangulatban telt el az egész hét és hogy jól érezték magukat a feladatok készítése közben. Nagyon várják a következő hónap feladatait 😀
A következő feladatot kapták a tanulók: Készítsetek kártyákat „Életünk apró örömei” címmel! Képzelj el egy szituációt: A gazdag batátodnak készítettél egy ajándékdobozt születésnapjára. Nem igazán értékeli, jobban örült volna egy márkás ruhadarabnak. Külön kártyákra írj olyan mondatokat, javaslatokat,bölcsességet, rajzolhattok is, vagy esetleg egy_egy fotó stb., amelyek javaslatot tesznek arra vonatkozóan, hogy milyen apró örömök boldogíthatják az embert! Ha elkészültek, fotózzátok le a kártyákat, és küldjétek el a messengeren!
Sajnos, mivel ebben a nehéz helyzetben vagyunk, nem tudtuk az iskolában megtartani a márciusi boldogság órát. De a gyerekek otthon nagyon szép kincsesládákat rajzoltak, abból töltök fel párat.