A 3-4. osztállyal a Boldogságóra keretében Hálafát készítettünk.
Ráhangolódásként meghallgattuk Bagdi Bella Hálás vagyok című dalát. Aztán beszélgettünk arról, hogy mi a hála, valamint kinek, és miért lehetünk hálásak. Ezt a gyerekek az általuk kivágott falevelekre ráírták, majd felhelyezték a táblára felrajzolt fára. Megbeszéltük azt is, hogy minden héten pénteken átgondolják és felírják a falevelekre, miért lehetnek hálásak.
A hála gyakorlása
Hálát adunk azért, mert van egy szép házunk, egészséges a családunk, nem érintett meg minket a vírus negatív hatása.
1. Boldogságóra óravázlat
Pedagógus neve: Fülöpné Ámit Gabriella Salgótarján, SÁI Beszterce ltp-i Tagiskola
A foglalkozás címe: A boldogságfokozó hála
Ajánlott életkor: 2. osztály
Osztály / Csoport: 2.b
Az óra cél és feladatrendszere: az egymás iránti tisztelet, segítőkészség, együttérzés élményével való gazdagodás a mindennapi gyakorlatokban, az önismeret fejlesztése, a nyitottság, a kíváncsiság, a játék és az öröm jogának biztosítása a társas kapcsolatokban rejlő boldogító erő feldolgozása
Tantárgyi kapcsolatok: Etika, Életvitel és gyakorlati ismeretek, Magyar nyelv és irodalom, Ének-zene
Fő didaktikai feladatok: motiváció, következtetés, absztrakciók, értékelés
Felhasznált források: Bagdi Bella, Prof. Dr. Bagdy Emőke, Dobrova Zita:
Boldogságóra kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek 6-10 éveseknek, Budapest 2017,
Bagdi Bella, Dobrova Zita: Boldoságóra munkafüzet 6-10 éveseknek, Budapest 2017
Bagdi Bella: Repülj velem, pozitív énképet és önbizalmat fejlesztő gyerekdalok CD
http://boldogsagora.hu/oktatasi-segedanyag a hónap dala
A foglalkozás időpontja: 2021. szeptember 3. hete
Idő
perc Az óra / foglalkozás menete Módszerek és munkaformák Eszközök
5’
1. Ráhangolódás
A csoport hangulatához igazodva zenehallgatás, szabad mozgás a zenére – ugrabugrálhatnak, táncolhatnak, utánozhatják az állatok mozgását. Tanítói magyarázat
Frontális, egyéni munka
projektor, laptop, CD
5’ A téma bevezetése:
Tavaly többször is beszélgettünk a boldogságról és a háláról. Ki emlékszik arra, hogy mi a hála?
(A hála szívből jövő köszönet. A hála az a köszönet, az az érzés, amit alig tudunk elmondani. Akik hálásak, azok boldogabbak.) Beszélgetés, magyarázat, érvelés
15’ I. A téma feldolgozása:
Most mindenki kap egy piros lapot, amiből szivecskéket vágunk ki és amire írja fel színes ceruzával a nevét. Egy kalapból kihúzzuk a neveket és annak az embernek adjuk a szíveket, akit kihúztunk. Előtte írunk rá hogy miért hálás neki. A rajzokat ráragasztjuk egy a kartonra. Tanítói magyarázat
Frontális, egyéni munka
piros lap, színesceruza
15’ II. A téma feldolgozása:
Mindenki elmondja, hogy mit írt, kinek és miért hálás. Miután elmondta, felragasztjuk a kartonra. egyéni bemutatás karton, ragasztó
5’ Az óra lezárása:
A párnákat tegyétek körbe és üljetek rá!
Meditáció : Kényelmesen ülök. Lehunyom a szemem. Figyelem a légzésemet. Szép lassan mély levegőt veszek, aztán lassan kieresztem az orromon. Arra gondolok, hogy hálás vagyok a családomért, barátaimért, ismerőseimért. S lassan kinyitom a szemem. frontális, egyéni munka székpárna
Reflexió
Az 2. b osztály matematika-informatika-kommunikáció specialitású tanterv szerint tanul egész napos oktatási formában. Az osztályomba járó gyerekek barátságos, kapcsolatteremtésre nyitott gyerekek. Egymás sikerének örülnek és próbálják segíteni a kevésbé jól teljesítő tanulókat. Motiválhatóak. Munkában kitartóak. Figyelmük, koncentrációjuk, beszédük, megfelelő. Már izgatottan vártam a tanévet, hogy kipróbálhassam a tanfolyamon tanultakat. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy minden héten tudok 1 foglalkozást tartani, így minden témakört fel tudunk dolgozni.
A boldogságórát relaxációs gyakorlattal kezdtük, ami nagyon tetszett a gyerekeknek.
Ezután megkapták a piros lapokat, amire előzőleg megrajzoltam a szíveket, ezeket kivágtuk. Egy kis lapra felírtuk a neveket, majd egy kalapba dobtuk. Mindenki húzott egy nevet. A szívre felírták, hogy a kihúzott gyereknek miért hálás, majd odaadták egymásnak. Nagyon élvezték a gyerekek. A szíveket ezután kartonra ragasztottuk. Izgalmas volt végig hallgatni a gyerekeket, akik azt mondták el egymásnak, hogy mit az amiért hálásak. Az óra végén elmesélték, hogy milyen jól érezték magukat. Öröm volt nézni, hogy a délután folyamán maguktól kezdtek el hála szíveket gyártani, melyeket aztán át is adtak egymásnak.
Óvodánk a Bajai EGYMI részeként az idei évben csatlakozott a Boldogságóra programhoz. A programban található feladatokból igyekeztünk a legtöbb fejlesztési területhez csatolni egyet-egyet. Az alkotó tevékenység a gyermekek számára igen kedvelt, hiszen ennek során a nem beszélő gyermekek is ki tudják fejezni magukat, aktívan részt vehetnek megvalósításuk során. A napocskában mindenki keze nyoma megtalálható. A három pillangó mesét a csoport néhány tagja már hallotta korábban, így annak felidézésében, eljátszásában, tanulságának megbeszélésében segítséget nyújtottak társaiknak. A hála szó, annak fontossága kiemelt szerepet játszott foglalkozásaink során. A gyermekek többnyire a barátaikért, családjukért és néhány kedvenc játékukért voltak hálásak. A Hálapók játékot nagy nyugalom kísérte. Nagyon várjuk már a következő Boldogsághetet.
Az Eszterlánc középső csoportnak a 2021/2022 nevelési év első Boldogságórája: A hála gyakorlása volt. A gyermekek életkori sajátosságaihoz igazodva, resztoratív körben megbeszéltünk, hogy miért is lehetünk hálásak, mitől érezzük jól magunkat. Ezeknek a fogalmának a megértésére nagy segítséget nyújtott a „Maci bajban van” című bábjáték. Készítettünk Hálakertet, melybe mindenki szívesen segített, így egyre több virág került bele. A „Hálafa története” című mese hozzásegítette a gyermekeket az érzelmeik megfogalmazásában, növelte kifejező készségüket. A mese után készítettünk mi is egy „Hálafát” melyre minden kisgyermek felragaszthatta a maga által készített levelet és elmondhatta, hogy ő miért is hálás, mitől érez a kicsi szíve boldogságot. Nagy örömöt jelentett a számomra, hogy a gyerekek többféle, változatos dologért voltak hálásak.
Idén is folytatódnak a Boldogság óráink! A Hálaszüret alkalmával meghallgattunk a hónap dalát, majd mindenki összegyűjtötte a saját életével kapcsolatban, hogy miért tartozik hálával. Egy szuper hangulatú órát töltöttünk újra együtt!
Köszönjük!
Két csoportban próbáltam ki, az egyik csoportnál képet is készítettem. Nagyon szerették ezt a témát és a hozzá kapcsolódó játékokat is.
Napimádás
Hogy vagytok ma? Mi mindenért lehetünk hálásak?
Idézetek
Egy pohár tej
Hálabefőtt
Meditáció
Két csoportban próbáltam ki, az egyik csoportnál képet is készítettem. Nagyon szerették ezt a témát és a hozzá kapcsolódó játékokat is.
Napimádás
Hogy vagytok ma? Mi mindenért lehetünk hálásak?
Idézetek
Egy pohár tej
Hálabefőtt
Meditáció
A gyerekek nagyon sok, boldog nyári élményt osztottak meg velem és egymással. Szívesen gondoltak vissza az elmúlt nyárra és mindenki talált benne valami emlékezetes dolgot.
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Számba vettük, hogy a hónap folyamán kinek, miért vagyunk hálásak és szép színes hálót kaptunk. Hálásak voltunk a segítségnyújtásért, barátságért, ölelésért, egy jó szóért, közös beszélgetésért, élményért…