A hála gyakorlása egy nagyon „hálás” téma, a gyerekek végtelen szeretete által szinte önálló életre kelt. Mivel a nyáron nem volt Boldogságóra, ezért egy hosszabb ráhangoló meditációval kezdtük a foglalkozást. Általában zene segítségével vezetem ezeket a meditációkat, így könnyebben kizárjuk a külső zajokat és hangokat. A víz csörgedezése bizsergető erővel vitte magával a gyerekeket az ellazulásba, érezni lehetett az osztályt átölelő békét, nyugalmat. Még ő maguk is megfogalmazták, milyen jól sikerült ráhangolódnunk a tanév első foglalkozására. Az előző tanévből már emlékeztek a témára, de sikerült tovább gondolnunk, mélyebb érzéseket, megtapasztalásokat elérnünk. A hála fontosságáról beszéltünk, azon túl, hogy ki felé, miért érezhetünk hálát visszaemlékeztünk az apró örömök témakörre. Behívtuk a mindennapi apró örömök képeit, mi mindenért lehetünk nap mint nap hálásak. A gyereket ezeket a gondolatokat kis cédulákra írták, amiből végül közösen egy tablót készítettek. Közben megbeszéltük, hogyan tudjuk kifejezni hálánkat. Meghallgattuk a Csodakantár című mesét, ami nagyon tetszett nekik, majd boldogan énekeltük közösen a Szép nap című dalt. A dal hallgatása közben elkészítettük hálabefőttünk alkotórészeit és kis üvegbe tettük őket. Az órát lezáró meditáció végül megerősített minket abban, hogy a hála jó érzéssel tölti el a lelkünk, amitől mi magunk is boldogabbak leszünk.
A hála gyakorlása
Szeptember – HÁLA
Gépírás: Szakmai óra keretében összegyűjtöttük és legépeltük, hogy miért is jó hálásnak lenni, mi is valójában ez a fogalom: HÁLA
A HÁLA az egyik leghatásosabb boldogságfokozó technika.
A HÁLA egy olyan eszköz, ami mindig a rendelkezésünkre áll.
A HÁLA képes semlegesíteni a negatív érzéseket, segít felismerni és értékelni a jót az életünkben.
A HÁLA pozitívan hat a testi közérzetünkre, feloldja a bennünk lévő feszültséget és megrázkódtatásokat.
A HÁLA javítja és megerősíti az emberi kapcsolatokat.
A HÁLA kiemel az összehasonlítgatás világából és elégedetté tesz, megtanít arra, hogy örüljünk mindannak, amink van.
Szófelhőt is készítettünk, melyben a pozitív érzéseket gyűjtöttük össze.
Kommunikációs szakórákon a szakmai képzés tanulóival beszélgettünk a pozitív érzelmekről. Mindenki elmondta, hogy neki mit jelentenek ezek a fogalmak és példát is fűztek melléjük.
Öröm: Nekem öröm, amikor találkozok a barátaimmal.
Derű: Jó, hogy itt lehetek a Petőben.
Vidámság: Bencén mindig lehet nevetni.
Inspiráció: Amikor 5-t kapok a feladatomra.
Áhítat: Része vagyok a magyarságnak.
Remény: Amikor nem adom fel, hiszem, hogy jobb lesz!
Szeretet: Ez egy megfoghatatlan érzés. Akivel vagyok, az nekem jó érzés.
Érdeklődés: Amikor érdekes az óra és kíváncsian várom, hogy mi lesz tovább.
Büszkeség: Amikor nem hagyom, hogy csúnyán beszéljenek velem.
Püspökladányi Petőfi Sándor Általános Iskola
Beszámolómat egy jó hírrel szeretném kezdeni. Sok éve tartok boldogságórát az osztályaimban. Eddig úgy csináltam, hogy innen-onnan csíptem egy kis időt, hogy feldolgozzuk a hónap témáját (etikaóra, önálló tanulás, szabadidős tevékenység…) Folyamatosan meséltem az igazgatónőnek a boldogságórák eredményeiről, a közösségre gyakorolt pozitív hatásáról. Néha ő maga is szemtanúja volt. Többször kértem, hogy a tantárgyfelosztás során gondoljon már arra, hogyan tudná beépíteni az órarendembe is. Végre ebben a tanévben szakkör formájában heti egy órát kaptam boldogságóra tartására. Így rögtön a tanév hatalmas HÁLÁVAL és lelkesedéssel indult számomra. 4 foglalkozást tudtam tartani másodikosaimnak a hála témakörére építve. Így bőséggel jutott időm változatos feladatok elvégzésére. Énekeltünk, színeztünk, meditáltunk ,hálavonatot alkotva mondókáztunk, mesét dramatizáltunk és illusztráltunk ( A csodakantár). A mi hálánk című feladatról készítettem a feltöltött fotókat. Csoportot alakítottunk, s mindenki maga találta ki, hogy milyen tárgyakat használ a hála szó kirakására. A legkreatívabbak törölközőket használtak fel. Öröm volt hallgatni a tárgyaknak szóló monológokat. Megpróbálkoztunk gyerekekből is megformálni a betűket, de kiderült, hogy nem férünk el a teremben( 30 fős a csoportom), így a 4 betűt egymás mellé tennünk nem sikerült. Ettől függetlenül nagyon jól érezte magát mindenki.
Szent Imre Katolikus Általános Iskola Mórahalom
Hálásan , hálával élni
Az első évfolyamos gyerekek beszoktatása alatt, a téma belesimult a gyakorlatainkban. Minden új napban rejlő pozitív dolgot keresetünk a gyerekek. Megtapasztalták, és rádöbbentek, hogy mindent, ami körül veszi őket természetesnek vettek. Szerencsés, hogy kisiskolásként ráhangolódhatottak a hála szó jelentésére, és a szó használatának felemelő hatásaira.
A gyerekekkel a családi élményekből indultunk ki, és meglepően gazdag, és mély volt a kötődésekből feltörő hála érzés feltörése. A kicsikkel megkülönböztettük a köszönet, és a hála közötti különbséget. A hála a szív gazdagságából fakad, nem illemtani forma.
A szép nap dal meghallgatása, tanulása, éneklése többször jelentkezett igényként a tanulóknál.
A tablónkat és az élőképet közösen készítettük, majd egy rajzot is készítettek a szüléiknek hála témában. Megteltek a lapjaik a szívek sokaságával, és mindegyiknek óriási jelentősége volt.
Izgatottan várjuk a folytatást!
A program szeptemberben került bevezetésre intézményünkben a középső-nagy csoportban.
Így az első foglalkozás az ismerkedésről is szólt. Beszélgettünk a hála jelentéséről. Kinek, mit jelent a hála, miért is vagyunk hálásak? Ezekben a hetekben szüreteltünk, komplex tevékenységeinket is e köré építettük fel. Mindenki elkészítette a saját szőlőfürtjét – vágtunk, ragasztottunk- s akkor rajzolt mosolygós arcot a szőlőszemre, ha valakinek köszönetet mondott.
Meghallgattunk „Ha boldog vagy” Bagdi Bella dalt.
Az idei tanévben a 9.A. osztállyal is megkezdtük a Boldogságórákat. Az óra elején megbeszéltük az órák tartalmait, az elvárásokat és a lehetőségeket. Az erősségek program és az alapprogram feladatait kezdtük el feldolgozni a tanulókkal. Az óra elején beszélgettük a háláról. Miért is fontos a hála, kinek és miért vagyunk hálásak, miben segít nekünk a hála? A tanulók kiemelték a családi és rokoni kapcsolatokat, valamint a baráti kapcsolataikat. A hála segít nekik a megküzdésben, feszültségük csökkentésében és az önbizalomban.
Beszélgettünk az erősségekről és az önbizalomról is, miért is fontos nekik? A tanulók legfontosabbnak a célok elérésében, a a kitartásban, az eredmények elérésében, teljesítésében látták leginkább a fentebb említett két fogalom jelentőségét.
Megnéztük a karaktererősségekről szóló 10 perces filmet, majd beszélgettük ezek fontosságáról, szerepéről. A tanulók még nem tudták egyben átlátni az összes karaktererősséget, de egy-két erősség mindenkit megérintett és inkább ezek fontosságát, jelentőségét fejtették ki. (A korrektség, őszinteség, kitartás igen nagy számban fordult elő.)
Az óra végén a feladatok közül a Hála graffitit készítették el tanulóink.
A gyerekekkel meghallgattuk a Hála-dalt, és megnéztük a kis filmet is, azután beszélgettünk, hogy milyen érzés hálásnak lenni.
Mindenki elmondta, hogy miért hálás a mai nap. Készítettünk egy Háladobozt, amelybe betettek egy-egy hálacédulát, és megegyeztünk abban, hogy a dobozba elhelyezett kis színes lapocskákra bárki bármikor írhat egy gondolatot, amiért hálás volt az elmúlt időszakban. Ezt a dobozt év végén majd kinyitjuk, és elolvassuk a negyedik osztályban összegyűjtött hálacéduláinkat.