Második évet járó kiscsoportosaink már találkoztak a hála kifejezéssel. Most is beszélgettünk arról, hogy mit jelent a boldogság, mi mindennek tudunk örülni, miért lehetünk vagy vagyunk hálásak. Elmondtuk a fa mondókáját és el is játszottuk a kezünkkel. A gyermekek meghallgatták újra a hálafa történetét.
Ezután elmondtuk, hogy kinek és miért vagyunk hálásak. Végül egy „hálatáncot” is eljártunk!
A hála gyakorlása
Mezőlaki Arany János Általános Iskola
Az idei tanévben is szakkör formájában működik iskolánkban a Boldogságóra Program. Mivel így kevesebb gyermeket sikerül elérnünk, ezért törekszünk arra, hogy az adott hónap feladata, üzenete minden tanulónk számára elérhető legyen. Már szeptemberben megjelentünk az iskolai faliújságon, ahol arra kértük a diákokat, hogy írják le, hogy kinek miért hálásak, majd dobják bele a Hála ládába. Néhányat kiválasztottunk közülük, melyek felkerültek a faliújságra. Nagyon jó móka volt a szakkörös gyerekekkel közösen elkészíteni a Hála ládát. A dizájn is az ő ötletük volt.
Hála – Miért lehetünk hálásak? Te miért vagy hálás? A diákokkal hálafát készítettünk az osztályban, az udvaron fát ültettünk. Köszönetmondást gyakoroltuk.
A diákokkal értelmeztük az idézeteket,elolvastuk az ehhez kapcsolódó történetet. Felsorolták miért lehetnek hálásak. Miért fontos kifejezni hálánkat. Napocskát rajzoltak, amibe beleírták miért hálásak az életben.
Mikor megkezdik a gyerekek az első osztályt, talán a legnehezebb dolog új barátságokat kötni. A szerencsésebbeknek könnyen megy a barátkozás, ám van aki csendes és nem mer barátkozni. Az első boldogságórán a barátságról beszélgettünk, arról, mi alapján választhatunk barátot. Óra végén egy hatalmas közös öleléssel erősítettük a gyerekek kapcsolatát.
Szeptember hónapot a hála témakörével kezdtük. A nyári szünetről visszatérve a gyerekek lelkesen osztották meg egymással nyári élményeiket, így bőven akadtak olyan események, melyekért hálásak voltak. Motoros élmények, családi programok, nyaralások, barátokkal töltött napok voltak a legtöbbször elhangzottak, így ezekből válogatva szívecskék készültek. A kivágott szívek formálták a hálafánk leveleit, melyeket egy jó hangulatú nyáridézést követően felragasztottunk a fára.
Életünkben oly sok dolog van, amiért hálásak lehetünk. Néha nem is kell nagy dolgokra, pénzzel megvásárolhatóakra gondolni. A hetedikesek ezúttal egy szófelhőt készítettek, melyben összegyűjtötték, miért is hálásak ők.
Jármi Papos Őr Általános Iskola Őri Bibó István Tagintézménye
Boldogságóra (szeptember) – A hála gyakorlása
„ A hála gazdagság. A panasz szegénység.”
Elmeséltem a gyerekeknek egy családi történetet, melynek én voltam a főszereplője. Ennek köszönhetően hálát éreztem a szeretteim iránt. Az elbeszélés célja az volt, hogy a gyerekek értsék a hála jelentését, jelentőségét.
A történetem meghallgatása után mindenki elmondta, miért hálás, és készítettünk egy hálafát, ahol a legtöbben a családjukért voltak hálásak.
Nagy hangsúlyt fektetünk az óvodai élet mindennapjaiban a szeretetnyelvre, a hála kifejezésére. Csoportomba járó gyerekek többsége 6 éves. Náluk már megjelentek a magasabb rendű érzelmek, éppen ezért már nem csak családjaikért, tárgyakért hálásak, hanem a közösségért, a barátokért, a közös alkotásokért.
Nagy hangsúlyt fektetünk az óvodai élet mindennapjaiban a szeretetnyelvre, a hála kifejezésére. Csoportomba járó gyerekek többsége 6 éves. Náluk már megjelentek a magasabb rendű érzelmek, éppen ezért már nem csak családjaikért, tárgyakért hálásak, hanem a közösségért, a barátokért, a közös alkotásokért.