Szeptember a hála hónapja. Ennek jegyében sokat beszélgettünk a témáról, ki kinek, miért is hálás. Játékok követték az elméletet. Végül hála-hidat építettünk kártyákból, hogy kifejezzük a hálánkat egymás felé.
A hála gyakorlása
A Hála hónapja gyakorlása témakör
Osztály: 5. osztály
Az óra célja a hála jelentőségének megértése, a hála gyakorlása. A hálátlanság érzésének feldolgozása, ezzel is erősítve a hála gyakorlásának fontosságát.
Hála kézlenyomat készítése.
Ráhangolódás, a gyerekek érdeklődésének felkeltése.
Ének: Szívemben öröm dalol
Megbeszéltük milyen érzések kerültek előtérbe a szívünkben, a lelkünkben a dal éneklése közben.
Esetleg ki az, aki eszükbe jutott éneklés közben.
Kikért, miért vagyunk hálásak?
Megnéztük közösen a 10 leprás bibliai történetet, amelyen keresztül szintén a hála jelentőségét beszéltük meg, és megbeszéltük milyen érzés, amikor valaki hálátlan felénk, esetleg amikor mi vagyunk hálátlanok mások felé. Ezek után elkészítette mindenki a saját kis „hálával telt” kezét.
Miután a gyerekek felolvasták ki miért hálás, ezeket a kezeket kitettük közösen a HÁLA FALUNKRA.
A gyerekek nagyon pozitívan álltak hozzá az óra témájához, együtt működtek, visszajelzésként elmondták, nagyon tetszett nekik az óra.
A Hála hónapja gyakorlása témakör
Osztály: 5. osztály
Az óra célja a hála jelentőségének megértése, a hála gyakorlása. A hálátlanság érzésének feldolgozása, ezzel is erősítve a hála gyakorlásának fontosságát.
Hála kézlenyomat készítése.
Ráhangolódás, a gyerekek érdeklődésének felkeltése.
Ének: Szívemben öröm dalol
Megbeszéltük milyen érzések kerültek előtérbe a szívünkben, a lelkünkben a dal éneklése közben.
Esetleg ki az, aki eszükbe jutott éneklés közben.
Kikért, miért vagyunk hálásak?
Megnéztük közösen a 10 leprás bibliai történetet, amelyen keresztül szintén a hála jelentőségét beszéltük meg, és megbeszéltük milyen érzés, amikor valaki hálátlan felénk, esetleg amikor mi vagyunk hálátlanok mások felé. Ezek után elkészítette mindenki a saját kis „hálával telt” kezét.
Miután a gyerekek felolvasták ki miért hálás, ezeket a kezeket kitettük közösen a HÁLA FALUNKRA.
A gyerekek nagyon pozitívan álltak hozzá az óra témájához, együtt működtek, visszajelzésként elmondták, nagyon tetszett nekik az óra.
❤ Boldogságóra❤ – Hála gyakorlása
Az új tanév elején új szokást vezettünk be a csoportunk életébe, mely segítségével a pozitív kapcsolatokat alapozunk meg.
„Hangulat forgó”
Reggelente egy beszélgetőkör keretében a forgó
segítségével a gyerekek elmesélhetik, hogyan milyen érzelmekkel érkeztek az óvodába.
3 napraforgó ábrázolja ezeket az érzelmeket
🙂😡😥. A virágok szirmain a gyerekek jelei láthatók. Azon a virágon helyezkedik el a szirom, amilyen érzelemmel érkezett reggel a gyermek.
Ez a beszélgetés segít kialakítani a gyerekekben az egymásra figyelést, türelemre nevelést valamint megtanulnak beszélni az érzéseikről.
Relaxáció után elmeséltem nekik a Hálafa történetét. Majd hála hálót készítettünk: minden kisgyerek köré hálót fontam, hiszen egy olyan dolgot kellett mondani amiért hálásak tudnak lenni.
Majd az elhangzott hálàkból egy Hála forgót/ napraforgót/ készítettünk. A virág szirmain a hálás dolgok szerepelnek. A csoportunk ajtaján ez található 🙂
Hála vonatba is beszáltak a gyerekek és úgy utaztunk végig a csoporton, hogy hálás dolgokat mondogattunk.
Óvodai szinten pedig útindító üzenetekkel fejeztük ki hálánkat a szülők felé, mert a mi óvodánkat választották.
Bagdi Bella: Szép nap ölelj ma át engem című dalával indítottuk szeptemberi boldogságóránkat. A relaxáció során kicsit ellazultunk, és mindemellett nagyon sokat nevettünk az „Arcizomlazítás játékosan” gyakorlat végzése közben. A téma bevezetéseként beszélgettünk a háláról. Ehhez felhasználtuk a munkafüzet 7.oldalán évő „Tudtad?” kérdéseit, melyek természetesen e témával kapcsolatosak. Majd felolvastam az osztálynak a „Mese a háláról és a szeretetről” című történetet. Szereplői a Hála, a Szeretet és a Jólét voltak. Beszéltünk a szereplőkről, valamint cselekedeteikről, és a mese tanulságáról. A mi hálánkat megjelenítettük többféleképpen: radírokból, tolltartóból raktuk ki a szót, illetve maguk a gyerekekek a földön fekve is megformázták a szót. Ezen kívül „Hálagyöngysort” készítettünk. Minden gyermek kapott egy „gyöngyszemet”, amelyre 2-3 dolgot ráírhatot, hogy ő miért mond köszönetet. Ezt a faliújságunkra kihelyeztük. Aktív részvétellel, jó hangulatban telt ehavi boldogságóránk.
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
Hálás vagyok társaimnak…
Lewis Howes idézetének értelmezése után meghallgattuk Bella Szép nap ölelj most át engem című dalát. A nyári élményeiket egy általuk rajzolt befőttesüvegbe zárták, s közben köszönetet mondtak azoknak, akiknek hálásak a megvalósulásukért. Az „Együttműködés” elnevezésű feladatot három csoportban oldották meg. Közösen átgondolva, megbeszélve sikerült megfordítani a pokrócokat, úgy hogy mindenki rajta maradt, senki sem lépett le róla. Nagyon tetszett nekik a feladat. Büszkék voltak magukra és hálásak társaiknak, hogy vita nélkül oldották meg. A foglalkozást az énekórán tanult őszi népdal, a Badacsonyi szőlőhegyen kezdetű eléneklésével és elmutogatásával zártuk a Kolompos együttes videójának segítségével.
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
Hálás vagyok az esernyőmnek…
Mivel Balaton közeli településen van az iskolánk egy tájképet festettek vitorlás hajóval. Közben felidézték nyári élményeiket, elmondták kiknek lehetnek hálásak azokért, s mi mindent köszönhetnek a Balatonnak. A HÁLA szót csoportokban különböző tárgyak segítségével rakták ki. Az esős idő beálltával esernyős képeket készítettünk és arról beszélgettünk, hogy mi mindenért lehetünk ebben a helyzetben is hálásak. Kezdetként és zárásként Bella dalát is meghallgattuk.
BOLDOGSÁGÓRA
A Hála gyakorlása témakör
Osztály: 3. osztály (általános tantervű)
Az óra célja:
• A hála jelentőségének megértése, a jó meglátása, befogadása mese feldolgozásán, keresztül
• Hálagyöngysor készítése minden tanuló hálagyöngyéből
Felhasznált irodalom:
• Bagdi Bella – Prof.Dr. Bagdy Emőke – Dobrova Zita: Boldogságóra kézikönyv 6-10 éveseknek
• Bagdi Bella – Dobrova Zita: Boldogságóra munkafüzet 6-10 éveseknek
I. Órakezdő relaxáció, éneklés
1. Relaxáció: „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok…kitárom a világom
Cél: Az óra ráhangolódása, a gyerekek ellazítása.
– Instrukció: Ezt a gyakorlatot a „fészekhez” kapcsoljuk. Hagyjuk, hogy a gyermek átélje a nyitottság szabadságát.
– Gyakorlat: Nézz a Nap felé, érezd a melegét, a szerető fénye hatására, érezd, ahogy kinyílsz, mint egy bimbóból a virág, mint egy tulipán (lányoknak), vagy mint egy felfedező, aki a látcsövével felfedezi a soha nem látott, csodaszép tájakat.
2. Háladal meghallgatása
Hallgassátok meg a “Szép nap ölelj most át engem ” Bagdi Bella dalt ezen
a linken: https://boldogsagora.hu/gyerekdalok-6-10/
Tanítói kérdések:
• Mit éreztél a dal hallgatása közben?
• Milyen jó érzések vagy ki jutott az eszedbe?
II. A téma feldolgozása:
Nézzétek meg a következő mesét: Fazekas Anna: Öreg néne őzikéje
Figyeld meg, ki jutott bajba? Ki segített neki?
Beszélgetést irányító, érzékenyítő kérdések:
• Mi történt az őzgidával?
• Ki segített a bajban?
• Mit gondolsz, miért segített az öreg néni?
• Milyen tulajdonságokkal tudnád felöltözteni? (jószívű, önzetlen, együtt érző, odaadó, gondoskodó)
• Mi lett volna a gida sorsa, ha nem segít rajta senki?
• Képzeld magad az őzgida helyébe! Mit érezhetett, amikor kiszabadult?
• Bízott-e a megmentőjében?
• Mit tett az őzgidával utána az öreg néni? Hogyan tette?
• Az őzgida, hogyan fejezte ki az öreg néni felé a háláját?
• Mivel érdemelte ki az öreg néni az „őzanyó” nevet?
• Miért szerettek a gyerekek hozzá menni?
• Te is szívesen elmennél hozzá?
Te is sokszor mondod ki a KÖSZÖNÖM szót. Mikor szoktuk ezt mondani? (Amikor jó dolog történik velünk, amikor segített valaki, amikor kapunk valamit.)
Amikor kimondod ezt a szót, mit érzel? (Hálát, amiért jót kaptam valakitől.)
Te segítettél már? Miért tetted? Milyen érzés volt segíteni valakinek?
Dicséret: Nekem nagyon jó érzés volt hallani a jó gondolataitokat! Hálás vagyok, amiért kitártátok nekem!
Hallgasd meg a következő idézetet:
„Élj hálásan! Aki hálás azért, amije van, függetlenül attól, mennyire kevés
dologról van is szó, megnyílik egy boldogabb élet felé. Amikor hálával
telve élünk, az élet többet ad abból, amiért hálásak vagyunk.”
Lewis Howes
Vajon, ha hálásak vagyunk, miért leszünk boldogabbak?
(Meglátjuk a jó, pozitív dolgokat, ami mindig kellemes érzést ad, érezzük, hogy figyelnek ránk, szeretve vagyunk. Ha pedig mi segítünk valakinek valamiben, akkor az bennünk szabadítja fel boldogság érzését.)
Tudtad-e, hogy a hálás emberek ezért boldogabbak, energikusabbak, segítőkészebbek, nyugodtabbak és elégedettebbek.
Próbáld ki! Minden este gondold át, mi volt a napodban valami jó és öntse el a szíved a hála érzése.
III. Hálagyöngysor készítése
Nagyon sok apró dologért is lehetünk hálásak a szüleinknek, a barátainknak, az osztályban is, a tanító néninek. Például: ha rajzoltok nekünk valami kedveset, azzal is háládat fejezed ki valamiért.
Most mindenki kap tőlem egy hálagyöngyöt és kérlek, írd bele, miért vagy hálás éppen! Ebből egy szép hálagyöngysort fogunk fűzni.
Közben ismét a korábban hallott zene szól.
IV. Zárás meditációval
• Most pedig hajtsd le a fejed a padra, csukd be a szemed és engedd, hogy figyelmed megérkezzen a belső világodba.
• Hagyd, hogy képzeleted kinyíljon és rajzolj egy szép szívet. Ebbe a szivecskébe férjen el mindenki, akiket szeretsz…. hogy mindig veled legyenek, akkor is, amikor éppen nem gondolsz rájuk…
• Kik vannak a szivecskédben?….Hagyd, hogy ott legyenek veled….öleld át őket…átjárja a szívedet a boldogság….
• Mondd magadban te is utánam a következőket: anya szeret, apa szeret biztonságban vagyok,
szemem fényes, szívem ragyog….hálás vagyok
köszönetet adok…kapok… hálás vagyok….
• Most pedig, amit a szívedbe zártál, hagyd, hogy benn jól érezze magát!…Érezd, hogy biztonság és szeretet vesz körül!…
• Lassan nyisd ki a szemed, hozd magaddal a jó érzéseidet, egy mosolyt, egy örömöt! Sóhajts egy jó mélyet! Egészségedre!
Boldogságóra – Szeptember: A Hála – gyakorlása
A Hála, mint fogalom lassan kezd értelmet nyerni a nagycsoportos gyermekek körében. Néhány gyermek már az elvont értelmét is ismeri, megfogalmazza, nem tárgyi eszközhöz köti leginkább. Néhányan nagyon precízen elmagyarázták nekünk, hogy miért és kinek voltak hálásak. A gyermekek nagy része még mindig a testi vágyaikat kielégítő dolgokhoz köti a hálát.
A beszélgetések során próbáltuk rávezetni különböző dolgokra őket, amik szintén örömet okozhatnak számunkra, mint az együtt játszás, napsütés, találkozhatunk megint a barátunkkal, kaptunk ölelést az édesanyánktól, szüleinktől, testvérünktől.
A beszélgetés végén egy mosolygós szmájli felmutatásával próbálták megfogalmazni ki miért vagy kinek hálás.