A havi boldogság foglalkozásunkat meditációval kezdtük. Felolvastam a mesét, majd irányított beszélgetés során megbeszéltük ki kinek lehetett hálás, és miért. Mindenki elmondta szerinte miért lehet hálás valaki, majd csoportban kellett különböző személyekről elmondani miért hálásak nekik. Mindenki keresett magának egy nagyobb követ, erre bármit lehetett volna rajzolni, hogy ki miért hálás. Nos nálunk mindenki szívet rajzolt, hogy a szeretetért hálás. Ez után mindenki a kedvenc jelenetét lerajzolta a meséből. Az óra végén meghallgattuk Bagdi Bella Élni jöttem albumáról néhány dalt, közben feltettük az új boldog várunk át az ajtóra (amihez idén nem lépcsők, hanem felhők fognak felvezetni).
A hála gyakorlása
Napközis csoportunkban a boldogságórát a hála témájával indítottuk. Mivel a gyerekek folyamatosan mennek haza a napköziből, ezért az egész hét a hála jegyében telt, hogy mindenki meg tudja csinálni a feladatokat. Azzal kezdtük, hogy mindenki lerajzolta a munkafüzetébe, mi teszi őt boldoggá és miért hálás. Kirakták a gyerekek a hála szót az asztalukon található dolgokból, majd maguk a gyerekek is ‘megalkották’ a HÁLA szót. A szív napján elkészítettük a szülőknek a szeretetkuponokat, amiben a gyerekek köszönetet mondtak a szülőknek és sok ölelést és segítséget adnak majd a kupon beváltásakor. Ezt nagyon élvezték. Ezután készültek el a hálacsillagok, amik oda repítik a gyerekeket, ahol minden álmuk teljesülhet és minden csoda rájuk talál. Mert a hálás szívekre még több olyan dolog vár, amiért hálásak lehetnek. Meghallgatták a Csodakantár történetét és elkészültek a szebbnél szebb rajzok. A héten többször előkerült Szívmanó, akinek segítségével a gyerekek egyre jobban megnyílnak és mindezt a boldogágórákhoz kapcsolódó dalok hallgatásával erősítjük. Nagyon jó kis hét volt.
Téma: Hála gyakorlása
„Élj hálásan! Aki hálás azért, amije van, függetlenül attól, mennyire kevésdologról van is szó, megnyílik egy boldogabb élet felé. Amikor hálávaltelve élünk, az élet többet ad abból, amiért hálásak vagyunk.” Lewis Howes
A hála: 1. segít az élet pozitív élményeit megélni és élvezni;2. megerősíti önbecsülésünket, önértékelésünket;3. segít feloldani a feszültségeket és a megrázkódtatásokat;4. segítőkésszé tesz, ezáltal növeli a hasznosság érzését;5. javítja és megerősíti az emberi kapcsolatokat, és segít az újak kibontakoztatásában;6. kiemel a másokkal való összehasonlítgatás világából, és megtanít örülni annak, amink van;7. a hála összeegyeztethetetlen a negatív érzésekkel, ezért képes megszüntetni a haragot, az irigységet, a keserűséget;8. feloldja a jó dolgokhoz való hozzászokást.
Előzmény: Hálaséta
Sétát tettünk a gyerekekkel az óvoda környékén, és együtt fedeztük fel azokat a dolgokra, amelyekért hálásak lehettünk. Megnéztük a közelben a játszóteret, gólyafészket, közelben lakó gyerekek házát, gyümölcs boltot, kisállat boltot.
Cél: A hála jelentőségének megértése és kifejezése játékos, mozgásalapú relaxációs
gyakorlatok és irodalmi feldolgozás segítségével.
Bevezetés: Mozgásos gyakorlatok
A téma ráhangolódása, a gyerekek figyelmének és testének aktiválása.
Bagdy Emőke relaxációs gyakorlatai: A Haragom kifújom…., Domborodok mint a cica…..
Mozgásos mondókák: Almát szed a sündisznó….., Sim-sum fújj a szél……
Gyakorlat: (almát szed a sündisznó) A mondókára a gyerekek lehajolnak, tenyerüket bokától térdig húzzák majd magastartás, kezüket kinyújtóztatják. Lassú séta, magasba tartás, lehajolás, mellső középtartás, has simogatása.
Ismételjék ezt néhányszor, figyelve a mozgás folyamatosságára és a helyes testtartásra.
Relaxációs gyakorlat: „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom” gyakorlat.
A gyerekek leülnek a földre törökülésbe, majd mély lélegzetet vesznek.
Amikor kifújják a levegőt, úgy képzeljék el, mintha minden haragjuk és feszültségük
kifújódna és előre csúsztatva a kezüket jól nyújtóznak, mint a cica.
Lazító gyakorlat: „Domborítok, mint a cica, házba bújok, mint a csiga” gyakorlat.
A gyerekek majd a hátukat domborítva, a fejüket és a térdüket a mellkasukhoz szorítják és átkarolják a karjaikkal. és „összegömbölyödnek”, mint egy csiga, hogy ellazítsák magukat.
Ráhangolódás a témára játékkal: Körbe ülünk a gyerekekkel és két plüsst elindítok órajárással megfelelő irányba, majd tapssal jelezve az irányt megváltoztatjuk. A cél, hogy ne érje utol egyik plüss a másikat. Fejleszti a figyelmet, koncentrációt, szociális kapcsolatot.
Hálafa meséje
Cél: Az irodalmi mű feldolgozása a hála témakörén keresztül. Sík bábokkal való bemutatás, dramatizálás.
Mese dramatizálása után beszélgetés kezdeményezése.
Kérdések: „ Kiről szólt a mese? Kik voltak a barátai? Miért volt szomorú az öreg fa? Miért voltak hálásak neki? Miért jó érzés hálásnak lenni?”
Ötletbörze: A gyerekek megosztják gondolataikat arról, hogy ők hogyan éreznék
magukat az öreg fa helyében, és hogyan mutatnák ki a hálájukat.
Hálalabda játék:
Cél: A hálaérzet közösségi megerősítése és kifejezése játékos módon.
A gyerekek egy nagy körben állnak. Pedagógus indítja a játékot, és elmond egy dolgot, amiért hálás „Hálás vagyok a családomért.” Ezután átdobom a labdát egy másik gyereknek. Utána az a gyerek, aki elkapja a labdát, elmond egy új dolgot, amiért hálás, majd tovább dobja a labdát egy másik társának. A játék addig folytatódik, amíg minden gyerek legalább egyszer hozzájut a labdához.
Táncos mozgás: Bagdi Bella: Világomban minden rendben van c. dala
Kreatív foglalkozás:
Vizuális tevékenység közben hallgattuk Bagdi Bella : Szép nap c. dalát
Cél: A hála érzésének vizuális kifejezése, kreativitás fejlesztése.
1. Munka füzetben található téma feladatnál kiszínezhetik a gyerekek , hogy miért hálásak hogy van nekik és hogy melyik tárgy van nekik a szobájukban.
A gyerekek kapnak egy-egy piros szívecskét és ceruzákat. A feladatuk, hogy
rajzolják le a legkedvesebb barárjuk jelét a csoportban. „Kiért vagy hálás, hogy a barátod?”
Miután a gyerekek elkészültek, összegyűjtöm a szívecskéket és felragasztjuk a közös „Puzzle függőnkre”. Ez a puzzle függőnk annyi nagyobb méretű darabból áll egymásra függesztve ahány gyermek van a csoportba.
2. Kooperatív munkával elkészítettünk egy fát, melyet festettünk, díszitettünk gesztenyével. Ráragasztottuk az összetartozás jelképeként a gyerekek körberajzolt, kivágott, kiszínezett tenyérét. Számukra a legkedvesebb játékkal egészíthették ki a hálafát. Mielőtt felkerült a hálafára egy-egy kedvenc játék a gyermekek elmesélték, miért szeretik és miért hálásak a kedvenceiknek.
Értékelés: megkérdezem a gyerekeket, hogyan érezték magukat, és
mi volt a kedvenc részük.
Kiemelem, hogy a hála érzése milyen fontos és mennyire jó érzés tud lenni, amikor hálásak vagyunk valamiért vagy valakiért. Megköszönöm a gyerekek részvételét és kreativitását, és emlékeztetem őket, hogy bármikor lehetnek hálásak, és ez segít boldogabbá tenni a mindennapokat.
Felhasznált eszközök: szívecske sablon, színezhető feladatlapok, ceruzák, ragasztó, puzzle-függő, puha labda (a hálalabdához) mesekönyv, tempera, karton, ecsetek, gesztenye, ollók.
Fontos a folyamatos pozitív megerősítés és a gyerekek ötleteinek elfogadása, hogy mindenki jól érezze magát és bátorítva legyen a részvételre.
A Boldogóra áthatotta az egész hónapunkat, több napon áttartó tevékenységek voltak, nagyon sok mindent valósítottunk meg a gyerekekkel a tervemből. Boldogvárunk első ablakát kinyithattuk közösen. A gyerekek jól érezték magukat, sokan bekapcsolódtak a Boldogságórába. Örömmel töltött el hogy a szeptemberi hónap többi napjain is igényelték a dalok éneklését, táncolását.
Zsadányi Tündérkert Óvoda
5537 Zsadány, Béke utca 56.
KISCSOPORT
BOLDOGSÁGÓRA 1.
A HÁLA GYAKORLÁSA
A kiscsoportosok még beszoktatási időszakban vannak, ezért bekapcsolódtam a napi játékos kezdeményezésekbe. Nagyon cukik voltak, mert már ismerősként fogadtak engem amikor bementem hozzájuk a csoportba. A bölcsőde- óvoda átmenet is a Mesterprogramom része. Több alkalommal találkoztam ezekkel a gyermekekkel, akik a bölcsődéből jöttek most óvodába (16 gyermek). Szerveztem év közbeni közös sétákat, ismerkedhettek az óvoda udvarával és a csoportszobával is. Találkozhattak az óvodában dolgozó felnőttekkel, óvónénikkel. Augusztus végén pedig beköltözhettek a csoportba, játszhattak és megkapták a csoport jelével ellátott kitűzőket: KATICA csoport.
Amikor átmentem, a kicsik az óvónénivel és a dajkanénivel közösen játszottak és vittem magammal a laptopomat, a hangszórókat, hogy lejátszhassam a hónap zenéjét számukra.
Nagy öleléssel kezdtünk és nagy örömömre mindenki odaszaladt hozzám és körbefogtak, átöleltek. Egy kis mozgással kezdtük a Boldogságórát, relaxációs gyakorlatokkal:
3. „Napimádás”,
4. „Fújj-fújj”,
5. „Égig érő fa vagyok, megnövök, mint a nagyok…”,
7. „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok… kitárom a világom”.
Észrevehető a gyermekeken, hogy bölcsődébe jártak, mert próbálták a felnőtt mozgását utánozni. Ügyesek voltak és visszamosolyogtak rám! Megdicsértem őket, amiért ilyen ügyesen tornáztak velem! Megkérdeztem a gyermekeket, hogy szeretnek-e táncolni és a válasz egyértelműen igen volt.
„- Hoztam nektek egy kedves kis dalt, amire folytathatjuk a mozgást, a táncot.!”
A gyerekek ugrálva várták a zenét. Az óvónéni és a dajka néni is bekapcsolódott a zenére mozgásba. Jól éreztük magunkat és a végén kérték, hogy hallgassuk meg még egyszer a zenét. Nagyon szívesen újraindítottam Bagdi Bella zenéjét: „Boldog vagyok”
A gyermekeknek hálás vagyok, hogy ilyen együttműködőek voltak és velem együtt mozogtak, táncoltak, jól éreztük magunkat. A végén újra megöleltük egymást és elköszöntem a gyerekektől és a felnőttektől. A végén volt két segítőm, akik a hangszórókat segítettek visszavinni a csoportomba. Hálás vagyok, hogy a kiscsoportban is megtarthatom a Boldogságórákat! Nemsokára újra jövök hozzátok!
Balázsné Barta Anikó
Óvodapedagógus
Zsadányi Tündérkert Óvoda
5537 Zsadány, Béke utca 56.
NAGYCSOPORT
BOLDOGSÁGÓRA 1.
A HÁLA GYAKORLÁSA
A nagycsoportban már harmadik éve tartom a gyerekeknek a Boldogságórákat. Igaz, hogy elég nagy a fluktuáció a csoportban, mert mennek el gyermekek, maradnak le hozzánk, illetve tőlünk, valamint érkeznek hozzánk új gyermekek. A csoport létszáma 19 fő. Két újonnan jött gyermek van, akik még most hallottak először a Boldogságóráról. A nagycsoportos gyermekek többsége tudja, hogy ha Boldogságóra, akkor relaxációs gyakorlatokkal kezdünk és minden témához Bagdi Bella témához kapcsolódó zenéit hallgatjuk, mozgunk rá. Már azzal kezdjük a reggelt, hogy a mindennapos testnevelés keretében relaxációs gyakorlatokat végzünk. A mozgás minden fejlődés alapja, ezért számunkra nagyon fontos, mert nagycsoportosok vagyunk és iskolába készülünk. Szívesen mozognak a gyermekek, de még élvezetesebb, ha zene is társul hozzá. Meghallgattuk és mozogtunk Bagdi Bella zenéjére: „Boldog vagyok!”
Mivel egész héten Boldogságóránk van, így minden tevékenység e köré fonódik. A Hálafa története ismét aktuális mese volt. Kipróbáltuk a gyermekekkel, hogyan lehet a szomorkodó társunkat felvidítani: csiklandozással, simítással, öleléssel. Megbeszéltük, kinek lehetünk hálásak és miért. Hálásak voltunk, hogy olyan jó idő volt, hogy sokat tudtunk kint tartózkodni az udvaron. Csúsztunk, másztunk, a gumiudvaron játszottunk. Fociztak a gyermekek és kapura rúgták a labdát. Gyűjtöttünk makkot és gesztenyét is, mert mindkét fa megtalálható óriási lombjával az óvoda udvarán. A napsütésnek örültünk, de a fa árnyékának hálásak voltunk, hogy hűsölhettünk alatta. A gyümölcsöket hálásan köszönjük a szülőknek és a gyerekeknek (mert nem felejtették el otthon mondani, hogy milyen témánk lesz a héten. Gyümölcshéttel egybekötött Boldogságóránk volt a héten. Minden érzékszervünkkel megtapasztaltuk az őszi gyümölcsöket: tapintottuk, illatoztuk, megnéztük, összehasonlítottuk, mértük, és nem utolsó sorban megkóstoltuk mindegyiket. Két gyermek olyan sok almát hozott, hogy a dajka néni segítségével almáslepényt készítettünk, ami nagyon finomra sikerült. Köszönjük és hálásak vagyunk mindezért.
Minden nap végén meghallgattuk Bagdi Bella: „Szép nap, ölelj most át engem” című dalát. A gyermekek a zene hallatán átölelik egymást és éneklik a dalt.
Hálás vagyok a nagycsoportosoknak, hogy a foglalkozások alkalmával a Boldogságórákon odafigyeltek és aktívak voltak!
A hetünk jól sikerült, folytattuk a zöldségekkel a következő héten ugyanígy. A mi hálafánk is elkészült tenyérlenyomatból az ősz színeiben pompázott.
Balázsné Barta Anikó
Óvodapedagógus
Nagyon élménydús hála foglalkozással indítottuk el ezt a tanévet. Tartottunk ötletbörzét, így szépen kidekoráltuk a táblát. A gyerekek felírták egy színes lapra, hogy miért hálásak, és miközben felolvasták, és elmagyarázták, hogy miért azt választották, felhelyezték a papírt a táblára, körbe ölelve a HÁLA szót.
Majd énekeltünk és meghallgattuk a hálafa történetét. Természetesen ezek után el is készítettük a saját színes, és vidám hálafánkat.
Mindeközben rejtvényeket oldottunk meg, sokat beszélgettünk és végül mindenki adott egy hálavirágot is, az általa választott kis társának.
A foglalkozás végén kiszíneztük az első lépcsőfokot, mely a boldog kastélyunk felé vezet.
Nagyon érzelemdús és egyben örömteli pillanatokat töltöttünk el együtt a gyerekekkel.
Meghallgattuk a hónap dalát, rajzoltunk és relaxáltunk a hála témaköréhez kapcsolódóan. Beszélgettünk arról, hogy kinek mit jelent a „hála”, majd közösen felsoroltuk miért lehetünk hálásak. Csoportokban „hála-fát” készítettünk, majd a „boldogság füzetünkben” rajzokkal is megörökítettük mindazt, amit a témával kapcsolatban összegyűjtöttünk a hónap során.
Beszélgetéssel, zenehallgatással és relaxálással indítottuk a boldogság óráinkat. Összegyűjtöttük mi mindenért lehetünk hálásak, majd mindenki lerajzolta a számára legfontosabbakat a „boldogság füzetébe”. A téma zárásaként végül hála-felhőt készítettünk, először rajzos formában, majd papírból.
Elsőként közös légzéssel relaxációs légzőgyakorlatot végeztünk. Majd növendékem idézetet húzott a Hálapohárból, és megbeszéltük, mi jut eszébe róla. Ezután tanítványom egy falevél alakú papírra ráírta, miért hálás, és ezt a falon lévő lepedőre festett hálafára rögzítettük. Ezt a feladatot minden növendékemmel megcsináltuk. Az óra 2. felében arról beszélgettünk, mit jelent tanítványomnak a zene. Meghallgattuk az ABBA együttestől a Thank You For The Music (Köszönöm a zenét) című dalt, felolvastam magyarul a szövegét, majd tanulóm elfuvolázta kottából.