” Van nekem egy álmom…”

139442659_1356274241380741_2547034124875337295_n.jpg

Amikor „elérkezik egy új esztendő”, számot vetünk a múlt évvel és eltervezzük, mit szeretnénk az újban. Ennek feltétele, hogy tudjuk mi az, ami volt és mi várható:)
Így a téma feldolgozását az évszakok váltakozásából indítottuk. Drámajáték keretében sok tarka kendővel a négy évszak szeleit hívtuk életre, amelyek örök körforgásban hoztak jót is, rosszat is.
A négy oldalú „évszakfánkra” felkerültek az évszakra jellemző ikonok, ez alapján tudtuk felidézni, mi az ami már elmúlt, mi az, ami közeledik.

A téma adott meséje a mi kiscsoportosainknak nehéznek bizonyult, így helyette reggeli „kuckós mesélés” keretében a „Három kismalac” mesét választottuk, amiben a kitartó, legkisebb kismalac végül elérte célját, olyan házikót épített magának, ami minden bajtól megvédte és még a testvérein is segített.

A szőnyegen mezítlábas torna keretében akadálypályát építettünk, ahol változatos eszközökön kellet eljutni a célig.

Így előkészítve indult a téma igazi feldolgozása. Decemberben a boldogító jó cselekedetek jegyében kölcsön kaptuk karácsonyig a Mikulás csengőjét, hogy ha valami jót cselekszünk, megcsengethessük, hadd hallja a Mikulás, mennyi jó történik nálunk. Itt volt az ideje, hogy visszaadjuk, és kiengeszteljük a Mikulást, mert majdnem elfelejtettük. Kaptunk tőle egy levelet, amin három varázsmasni volt, amit csak varázslattal lehetett kibontani. A három varázslat: egy mikulásos dal, egy mackós dal és egy szeretetlufi fújása, ami egyben a foglalkozásindító relaxációs gyakorlat is volt. A levél egy térképet rejtett, ami az utat mutatta, amin elérhetjük a célunkat, a Mikulás házát. A térképen volt hegy, egy hosszú út és egy folyó, amin hideg lévén nem úszva, hanem csúszva tudunk csak átkelni;)Az utunkhoz segítségül hívtuk a hónap dalát, az adott mozgásokat követve, énekelve jutottunk el a célunkhoz. A tánc végére tényleg elfáradt mindenki, amiből levonhattuk a következtetést: nem volt könnyű az út, de megérte, lám még egy jót táncolhattunk is.

Ezután választottuk ki a „csoport közös célját”. Miután napok óta téma már a farsang és az évszakfánál is felmerült, azonnal egyetértettek a gyerekek, hogy ez legyen a cél. Meghatároztuk a feladatokat: jelmez kitalálása, elkészítése, díszítés, játékok kitalálása, csemege készítés. Mindezt rögzítettük egy f”arsangi óriás tervrajzon”, hogy el ne felejtsük. A rajzot a folyosó falára helyeztük el, hogy minden nap lássuk.

A hét zárásaként téli képességfejlesztő játékokat hoztunk be a szabad játékba és a szőnyegen Duplóból építettünk egy „óriás társasjátékot”, amin a macik a barlangtól hegyeken, hosszú úton keresztül elértek a tóig, ahol fejest ugrottak a vízbe. Együtt válogattuk a kockákat színek és forma szerint, csapatban dolgozva építették a tavat, a barlangot és az utat a hegyekkel. Komoly kooperáció eredménye lett, hogy elkészült a játék és persze egész délelőtt folyt a verseny, melyik maci ugrik előbb fejest a tóba.

Képek