Megbocsátás- elfogadás, megbékélés önmagunkkal-és másokkal
- Csoport neve: Piricse_5.b
- Piricsei Eötvös József Általános Iskola
- Kategória: Felsősök
- Téma: Megbocsátás
- (12 megtekintés)
ÓRATERV
Név: Fülepné Baracsi Tünde Osztály: 5. osztály
Tantárgy: Boldogság óra Óra típusa: ismeretszerző
Témakör: Megbocsátás- elfogadás, megbékélés önmagunkkal-és másokkal Tananyag: Megbocsátás
Célok: Önismeret kialakítása, szorongás, feszültség feloldása
Az óra didaktikai feladatai: gyakorlás,
Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv- és irodalom, ének-zene,dráma
Felhasznált források: Bagdi Bella- önismereti videók. Boldogságóra tankönyv, mellékletek, munkafüzet feladatai
Dátum: 2026.05.10.
Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
Reflexiók
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
Óra előtti szervezés
– Tanterem átrendezése, asztalok széthúzása
székek kipakolása kör alakzatban
-Szabadabb légkör, oldottabb hangulat megteremtése
Becsengetés előtti tanítói munka
1p Óra eleji szervezés
– jelentés
– hiányzók ellenőrzése Becsengetés utáni tanítói munka
I. RÁHANGOLÓDÁS
5p
Bagdi Bella videó megnézése-egy lebombázott faluról-egy túlélőről- a megbocsátásról
Frontális –élmény alapú tapasztalás frontális interaktív tábla
5p 2. A videó eseményeinek megbeszélése- a megbocsátás szó megfogalmazása
A Megbocsátás az elengedés képessége, képesek vagyunk megértéssel fordulni azok felé, akik megbántottak minket, rosszat tettek velünk .
Tulajdonképpen mások hibáit, hiányosságait, tökéletlenségeit elengedjük, megbocsátjuk.
A múlt eltemetése- az irgalom egyik formája.
-Mi a véleményed a videóval kapcsolatban?
-Mit tettél volna a kislány helyében?
-Te meg tudtál volna bocsátani, ha egykatonai támadás következtében kiírtják a családodat?
-Bocsátottál már meg valakinek, aki megbántott?
Feladat ismertetés
frontális
1p 3. Célkitűzés
A mai órán a megbocsátással- annak képességével, fogunk megismerkedni, erről fogunk beszélgetni.
II. Jelentésteremtés
8 p
8 p
A megbocsátás-szó értelmezése, magyarázata- megbocsátó kártyák használatával, -egyéni érzések megfogalmazása a kártyák kérdései alapján.
Pl- Miből vesszük észre, ha valaki megbocsát nekünk?
_Ha a megbocsátás egy mozdulat lenne, mi lenne az, mutasd meg?
-Mesélj arról, amikor legutóbb megbocsátottál valakinek- hol érezted a testedben? stb..
Lázár Ervin: Hétfejű tündér c. mesének az elolvasása
Miben hasonlít- miben különbözik ez a mese az eddig ismert Tündérmeséktől?
(klasszikus meseszámok- 7 fej, tündér- hasonlóság- Mondnivaló, mélyebb tartalom, -különbözőség)
Kit akart valójában megölni a kisfiú? (a saját elkeseredettségét , öngyűlöletét)
-, Hogyan változik meg a világ körülötte, amikor megbocsát magának a saját hiányosságai miatt?
(Megszépül a világ körülötte-megszereti a Tündért, a Tündér szeretettel fordul felé, simogatja, ölelgeti- elfogadja saját magát.)
-Amikor a fiú a hétfejű lény utolsó két pár szemébe nézett, kinek a szemén keresztül látta saját magát? (végül saját maga szemén keresztül látta önmagát- nem azokén keresztül, akik őt csúnyának nézték)
-Mi a mese legfőbb tanulsága? (Önszeretet, mások megbántásának beismerése, bocsánatkérés, megbékélés) tanári kérdés
megbocsátó kártyák kihúzása- megbeszélése, beszélgetés az érzésekről.
megbeszélés
frontális
frontális
frontális
gyakorlati feladatok
5p Levezető játék
Szívből-szívbe
Szív alakot formálva körbe állnak a gyerekek-és a pedagógus. A játékvezető beáll középre, és elmondja, hogy kivel szemben érzett dühöt, csalódottságot, ki bántotta meg- akiről beszél az reagálhat a történtekre-aki beszél behívja a szív alaku formába a társat- és kifejezi megbocsátását-innen átveszi a szót a másik gyerek- ő mondja el, kivel volt konfliktusa, milyen sérelm érte- mi esett neki rosszul- az érintett szintén reagál a problémára- tisztázzák a helyzetet. A beszélő behívja a szívbe a társát, békét köthetnek-„csalódott voltam, megbántottál..de..legyen újra béke. és ha békét tudnak kötni, beáll a szív formába.
Tanári magyarázat frontális, páros
5 perc
2 p Megbocsátó kártya készítése
Kiosztok a gyerekeknek egy szív alakú lapot, amibe írják le, mit szeretnének megbocsátani másoknak, maguknak..
-„Leteszem..
-„Nem cipelem tovább..”
_”Megbocsátom..”
-„Elengedem..”
Megbocsátás háló-álljatok be egy sorba- mint a tornasor- legelőre álljon az, aki könnyebben megbocsát ezek után- a végére az, akinek nehezen megy még- és ennek megfelelően helyezd el magad a sorban, mennyire tudsz megbocsátani, illetve bocsánatot kérni egyéni
4 perc 3.Értékelés:
Hogyan érezted magad az órán?
Mit tanultál a mai órán látott videóból, a Tündérmeséből?
Hogyan érzed, változott-e a megbocsátáshoz való hozzáállásod?
Könnyebb lesz-e ezután megbocsátani, vagy bocsánatot kérni?
Tanítói értékelés, a gyerekek önértékelése után. Beszélgetés frontális


