Boldogságóra
- Csoport neve: Mosoly
- Monori Kossuth Lajos Általános Iskola
- Kategória: Alsósok
- Téma: Egészséges életmód
- (31 megtekintés)
Boldogságóra
Időpont: 2026.05.22
Helye: Monori Kossuth Lajos Általános Iskola
Téma: Testmozgás öröme
Osztály: 2. osztály
Tanít: Antal-Péter Ágota
Eszközök
• labdák
• karikák
• ugrókötelek
• színes kendők
• plakátpapír
• színes ceruzák
• hangszóró zenéhez
Fejlesztett kompetenciák
• Társas kapcsolatok, kommunikáció
• Együttműködési készség
• Érzelmi tudatosság
• Önbizalom fejlesztése
• Egészségtudatos szemlélet
• Mozgáskoordináció
• Önismeret
• Kitartás fejlesztése
A boldogságóra olyan foglalkozás, amely segíti a gyerekeket az érzelmi intelligencia, az önismeret, a pozitív gondolkodás és az együttműködés fejlesztésében.
Cél
A tanulók felismerjék, hogy a rendszeres testmozgás nemcsak a testükre, hanem a hangulatukra és lelki egészségükre is pozitív hatással van. Tapasztalják meg a közös mozgás örömét, az együttműködés fontosságát, valamint azt, hogy a mozgás segít a feszültség levezetésében és a jókedv megőrzésében.
________________________________________
1. Ráhangolódás (15 perc)
„Vidám mozgások” játék
A gyerekek körben állnak. A pedagógus különböző mozgásokat mutat:
• nyújtózkodás
• helyben futás
• ugrálás
• tapsolás ritmusra
• forgás
• egyensúlyozás
A tanulók utánozzák a mozdulatokat, majd ők is mutathatnak saját kedvenc mozgást.
Beszélgetőkör
• Milyen mozgásokat szerettek a legjobban?
• Mikor érzitek magatokat boldognak mozgás közben?
• Milyen sportokat próbáltatok már ki?
A hónap dalának közös eléneklése és mozgással kísérése.
________________________________________
2. Fő téma feldolgozása (10 perc)
Mese feldolgozása
„A mezei nyúl és a sündisznó”
A pedagógus felolvassa a mesét, majd közösen beszélgetnek a történetről.
Feltett kérdések a történethez
Értő–felidéző kérdések
• Kik voltak a mese szereplői?
• Miért kezdtek versenyezni?
• Hogyan tudott győzni a sündisznó?
• Mi lett a verseny vége?
Gondolkodtató kérdések
• Szerintetek helyesen viselkedett a nyúl?
• Miért nem szabad másokat kinevetni?
• Mitől lehet valaki ügyes valamiben?
Megküzdésre és érzelmekre irányuló kérdések
• Mit érezhetett a sündisznó, amikor kinevették?
• Voltál már olyan helyzetben, amikor alábecsültek?
• Hogyan lehet sportszerűen viselkedni?
Önismereti élethelyzethez kapcsolódó kérdések
• Melyik a kedvenc mozgásformád?
• Mikor mozogtál utoljára úgy, hogy közben nagyon jól érezted magad?
• Kivel szeretsz a legjobban játszani vagy sportolni?
________________________________________
3. Mozgásos és kreatív feladatok (10 perc)
„Lassított felvétel” játék
A gyerekek párokban különböző sportmozgásokat mutatnak be lassított mozgással:
• futás
• labdázás
• ugrókötelezés
• úszás
• kosárlabdázás
A többiek megpróbálják kitalálni, milyen sportot látnak.
Tollpihefújás
A gyerekek csapatokban tollpihét vagy könnyű papírgolyót próbálnak eljuttatni egyik pontból a másikba csak fújással.
A játék fejleszti:
• az együttműködést,
• a figyelmet,
• a kitartást,
• és sok nevetést hoz.
Kreatív feladat
A tanulók elkészítik saját „Egészséges élet” plakátjukat.
Rajzolják le:
• kedvenc sportjukat,
• egészséges ételeiket,
• hogyan mozognak szívesen a szabadban.
4. Megosztás (5 perc)
A csoportok bemutatják a saját „Mozgás örömparkjukat” az osztálynak.
Minden csoport elmondja:
• melyik rész tetszik nekik a legjobban,
• melyik mozgás okozza számukra a legtöbb örömet.
________________________________________
5. Lezárás – Reflexió (5 perc)
A tanulók körben ülve egy mondatban befejezik a következő mondatokat:
• „Ma rájöttem, hogy mozgás közben…”
• „A legjobban azt élveztem, amikor…”
• „Boldog leszek attól, hogy…”
A foglalkozás végén hangsúlyozom, hogy a rendszeres testmozgás segít egészségesnek, energikusnak és vidámnak maradni.

