A pillanat örömében

- Csoport neve: bekk.koli
- Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
- Kategória: Középiskolások
- Téma: Apró örömök élvezete
- (69 megtekintés)
Foglalkozás címe: A pillanat örömében – Apró örömök élvezete
Foglalkozást tartó tanár neve: Dr Csehóné Just Réka
Évfolyam: 9-15.
Épület: M19/116-os tanulószoba
Foglalkozás pontos ideje: 2026. március 25., 19 óra
Foglalkozáson részt vevő diákok száma: 8 fő
Pedagógiai módszerek: mindfulness, érzékszervi fejlesztés, szemléltetés, önreflexió, kooperatív tanulás, játékpedagógia, vezetett relaxáció, pozitív megerősítés
Eszközök: egy csomag vegyes mag és aszalt gyümölcs keverék, papír, színes ceruzák, laptop, homokóra
A foglalkozás célja: A foglalkozás fő célja a tudatos jelenlét (mindfulness) képességének fejlesztése, vagyis annak elérése, hogy a gyerekek képesek legyenek megállni és észrevenni a jelen pillanat pozitív impulzusait.
• Attitűdformálás: Annak tudatosítása, hogy a boldogság nemcsak nagy eseményekben, hanem a mindennapi apróságokban (illatok, ízek, kedves szavak) is rejlik.
• Érzelmi önszabályozás: A relaxációs és csendgyakorlatok segítségével a belső feszültség csökkentése és a mentális egyensúly megteremtése.
• Érzékszervi tudatosság: Az érzékszervek finomítása, a környezet ingereinek mélyebb, figyelmesebb befogadása.
• Hála és optimizmus: A pozitív fókusz erősítése – a gyermek megtanulja szándékosan keresni és értékelni a jó élményeket a negatívak mellett vagy helyett.
• Önismeret: Saját belső világuk és egyéni örömforrásaik azonosítása (mi az, ami számomra örömet okoz).
A foglalkozás rövid tartalma:
1. Ráhangolódás: „A csönd hangjai”
• Feladat: Kérd meg a gyerekeket, hogy hunyják be a szemüket és maradjanak teljesen mozdulatlanok 1 percig.
• Instrukció: „Figyelj meg három olyan hangot, amit eddig nem vettél észre a teremben (pl. az óra ketyegése, valaki lélegzete, kintről beszűrődő nesz).”
• Cél: A figyelem befelé irányítása és a pillanat megnyitása.
2. Motiváció: „A titokzatos tárgy”
• Kellék: Egy zacskó mazsola, mogyoró vagy apró kocka csoki.
• Feladat: Mindenki kap egy szemet. Mielőtt megennék, 2 percig csak vizsgálják: nézzék meg a barázdáit, szagolják meg, forgassák az ujjaik között. Végül tegyék a nyelvükre, és hagyják, hogy lassan olvadjon/puhuljon el.
• Tanulság: Mennyivel intenzívebb az élmény, ha nem csak „bekapjuk”, hanem valóban jelen vagyunk az evésnél?
3. Fő rész: „Öröm-vadászat”
• Feladat: Csoportmunka vagy egyéni listaírás. Gyűjtsetek össze olyan apró örömöket, amik ingyen vannak, és bármelyik nap megtörténhetnek.
• Példák inspirációnak: Egy meleg napsugár az arcodon, a tiszta ágynemű illata, egy váratlan mosoly az utcán, a kedvenc dalod a rádióban, egy jól sikerült rajz.
• Kreatív elem: Készítsetek egy „Pillanat-befőttet”! Rajzoljanak egy nagy befőttesüveget a füzetbe, és írják bele ezeket az apróságokat.
4. Játékos gyakorlat: „Megfagyott pillanat”
• Játék: Mint a szobros játék. Szól a zene, mindenki táncol/mozog. Amikor elhallgat a zene, mindenki „megfagy” abban a testhelyzetben, amiben van.
• Csavar: Amikor megállnak, meg kell nevezniük egy dolgot, ami abban a konkrét másodpercben jó (pl. „jó érzés, hogy egy lábon is megállok”, „vicces a szomszédom feje”).
5. Relaxáció és Lezárás: „A belső fotóalbum”
• Vezetett meditáció: Csukott szemmel képzeljék el a napjukat reggeltől mostanáig. Keressenek benne egyetlen olyan képet, ami jó érzéssel tölti el őket. „Készítsenek róla egy belső fotót”, és tegyék el a szívükbe.
• Zárókör: Egy-egy szóval mondják el, hogy érzik magukat most.
6. Útravaló (Házi feladat)
• A „3 szép dolog” kihívás: Ma este lefekvés előtt soroljanak fel 3 apró örömöt, ami aznap érte őket
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest, 2026. március 26.
Dr Csehóné Just Réka
