Bocsánat, sajnálom, elnézést

Bocsánat, sajnálom, elnézést

Április hónap: a megbocsátás gyakorlása

Április hónapban többször beszélgettünk a gyerekekkel arról, hogy mivel nem szabad a másikat megbántani; milyen tettünk, cselekedetünk „fájhat” a másiknak. Többször is meghallgatuk Bagdy Bella: Hoponopo című dalát. A „bocsánat”, „sajnálom”, „elnézést” kifejezéseket is megbeszéltük.

Ha valakit megbántunk a szívünk egy kicsit összetörik, de ha bocsánatot kérünk, akkor a szív gyógyulhat. Ezt gyakoroltuk, miközben egy nagy közös szívet színeztünk ki a gyerekekkel. A szívet, mint a szeretet jelképét összegyűrtük, szétvágtuk. A puzzle darabokból a gyerekeknek újra fel kellett építeniük a szívet. Megbeszéltük, hogy mindannyian hibázhatunk, de a lényeg, hogy tudjunk bocsánatot kérni és ezáltal is tudjunk tanulni, fejlődni.

A tanulókkal sokat beszélgettünk, kitől és miért szeretnének bocsánatot kérni. Volt aki a szüleit, testvérét vagy osztálytársát emelte ki. Többször segíteni kellett nekik a megfogalmazásban, hiszen nehezen érzékelik, hogy kit mivel sérthetnek vagy bánthatnak meg. Bocsánatkérő kártyákat is készítettek, melyeken rajzaikkal, szavaikkal kérhettek bocsánatot.

Az összeragasztott- „meggyógyított puzzle szívből” és a bocsánatkérő kártyákból egy plakát is készült. Három fontos szó mindig a gyerekek szeme előtt van:
BOCSÁNAT, SAJNÁLOM, ELNÉZÉST
Reméljük, hogy a fenti 3 szót minél többször tudják majd a gyerekek használni és alkalmazni, otthon, iskolában, családi és baráti körben is tudják gyakorolni a megbocsátást.

Képek