Kisvárdai Egyesített Óvoda, Móricz Zsigmond Úti Tagintézmény

- Csoport neve: Katicaescsigabiga
- Kisvárdai Egyesített Óvoda Móricz Zsigmond Úti Tagintézménye
- Kategória: Óvodások
- Téma: Apró örömök élvezete
- (19 megtekintés)
Márciusban a Boldogságóra program keretében az „Apró örömök élvezete” volt a hónap központi témája. A Katica és a Csiga-biga csoportban e gondolat mentén szerveztük tevékenységeinket, amelyek során arra ösztönöztük a gyermekeket, hogy észrevegyék és értékeljék a mindennapi élet apró, mégis jelentős pillanatait.
A tavasz érkezésével sétáink során figyeltük a természet változásait, madárcsicsergést hallgattunk, virágokat szagoltunk, faleveleket, ágakat gyűjtöttünk, amelyeket egy „boldogságkosárban” helyeztünk el a csoportszobában. Ezek az egyszerű tevékenységek sok örömet szereztek a gyerekeknek, és segítettek megélni a jelen pillanatait.
Mindkét csoportban külön időt szántunk az „örömnapló” vezetésére: a gyermekek rajzban fejezhették ki, mi okozott nekik aznap örömet, legyen az egy mosoly, egy közös játék, egy finom falat vagy egy ölelés. Mindezeket közösen megbeszéltük, ezzel is erősítve az élmények tudatosítását és a hála érzésének fejlődését. A közös játékokban is tudatosan kerestük az örömforrásokat: egyszerű, de sok nevetéssel és boldogsággal járó játékokat játszottunk, mint például buborékfújás, tánc színes kendőkkel, vagy épp közös mesekitalálás. A mesék feldolgozásánál mindig segítségünkre sietett Boldog Dóra, aki a gyermekek kedvence.
Fontosnak tartottuk, hogy a gyerekek megtapasztalják: a boldogság nem mindig a nagy dolgokban rejlik, hanem sokszor épp egy apró, hétköznapi pillanatban köszönt ránk. Ezt a szemléletet igyekeztünk megerősíteni minden tevékenységünkben – vidáman, szeretettel, a gyermeki kíváncsiságot támogatva.
Különleges alkalmakban sem volt hiány márciusban. Március 8-án Nőnap alkalmából a fiúk saját készítésű kis ajándékokkal, versikékkel, dalocskákkal, virágokkal lepték meg az anyukákat és a csoportba járó lányokat, ami nagy örömöt szerzett mindannyiunknak.
Március 15-én nemzeti ünnepünket méltó módon ünnepeltük meg. A gyermekekkel zászlót festettünk, kokárdát készítettünk, és megemlékeztünk a szabadságharc hőseiről a korosztálynak megfelelő formában. Mindkét csoportban készült egy-egy közös rajz, amelyet szeretettel küldtünk el Szlovákiai testvéróvodánknak. A gyerekek izgatottan dolgoztak rajta, büszkék voltak arra, hogy részt vehetnek ebben a közös nemzetközi kapcsolatépítő kezdeményezésben.
A Katica csoportban ebben a hónapban veteményezésre és csíráztatásra is sor került. A gyermekek nagy lelkesedéssel vettek részt a növénygondozásban – ők locsolták és figyelték nap mint nap, hogyan fejlődnek az elvetett magok. Kerti zsázsát, citromfüvet, metélő petrezselymet, brokkoli- és borsócsírát nevelgettünk. A növények fejlődése és gondozása újabb lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek megtapasztalják a gondoskodás örömét, a kitartás és a türelem jutalmát.
Március hónapja igazán színes és élményekkel teli volt óvodánkban. A gyerekek észrevették és értékelték az apró örömöket – legyen szó egy kibújó növényről, egy mosolyról, egy közösen elkészített rajzról vagy épp egy ünnepi pillanatról. Ezek az élmények hosszú távon segítik őket a pozitív életszemlélet kialakításában és a boldogság megtapasztalásában.