A gyerekek a barátság fontosságáról meséltek. Mindenki készített egy rajzot, melynek az volt a témája, hogyan vigyázhatnak egymásra.

A gyerekek a barátság fontosságáról meséltek. Mindenki készített egy rajzot, melynek az volt a témája, hogyan vigyázhatnak egymásra.
Bárczi Gusztáv Ált. Isk., Szakiskola , Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
A barátságról beszélgetés hálás téma, szerencsére egyre több társas kapcsolatuk van a gyerekeknek, igénylik is , s szívesen beszélnek róla. Azt tapasztaltam, figyelmesebbek barátaikkal. Ha megbántják egymást, már nincs annyi sértődés, duzzogás, valamelyikük mindig bocsánatot kér. Jó látni, hogy az egy osztályba került gyerekek hogyan kovácsolódnak lassan igazi közösséggé.
A gyerekek több csoportban több plakátot is készítettek Vigyázzunk egymásra címmel. Sokat foglalkoztak a feladatattal a tervezéstől, az előkészületeken át a kivitelezésig. Munkáik már a tantermüket díszítik.
Jászai Mari Általános Iskola Gárdonyi Géza Általános Iskolája Kerékteleki Bársonyos Telephely
Sokat törtük a fejünket, hogy melyik havi feladatot válasszuk. Végül a plakát mellet döntöttünk. „Vigyázzunk egymásra!” – egymás kezét fogva.Ha néha elevenek is vagyunk, azért az a „betyárbecsület” összetart bennünket. 🙂
” A barát az a személy az életedben, aki melletted áll, és nem számít, mit mondasz, mit teszel, ő szeret téged, bármi történjék is.”
A hónap témája nagyon közel állt a gyerekekhez. Rengeteg ötletük volt a téma megvalósításához, mégis egy közös plakát elkészítése mellett döntöttünk, ahol nemcsak kifejezésekkel, de színekkel is próbáltuk érzékeltetni, hogy egy jó barát milyen pozitív hatással van életünkre. A dal meghallgatása és eljátszása után szívecskéken keresztül fejeztük ki gondolatainkat legkedvesebb barátunkról vagy éppen arról, milyennek képzeljük el az igaz barátságot.
A gyerekekkel novemberben a társas kapcsolatok témájával foglalkoztunk. Ebben az osztályfőnökkel közösen megragadtuk az alkalmat, és elkészítettük az osztálytükröt. A diákok egy szociometriai kérdőívet töltöttek ki, amelynek a feldolgozása folyamatban van. Nagy érdeklődéssel várjuk, hogy milyen szociogram születik majd az osztályról. Emellett kitöltöttünk egy szeretetnyelv-tesztet, és arról beszélgettünk, hogyan tudjuk kifejezni egymás iránt érzett szeretetünket. Egy Youtube-on elérhető videót is megnéztünk az ölelés fontosságáról és gyógyító erejéről (https://www.youtube.com/watch?v=beF7ayuKx1w). A tankönyvi feladatok közül megoldottuk B rész, 4. feladatát. A gyerekek a hozzájuk legközelebb ülő társukkal nézték egymást figyelmesen 4 percen át. Először mindenkin látszott a zavar, még azokon is, akik egyébként közel állnak egymáshoz. Nem sokkal a kezdés után azonban megjelentek az első mosolyok, összenézések, nevetések. A feladat végén megnéztük a javasolt videót (https://www.youtube.com/watch?v=Xm-T3HCa618), és megbeszéltük a tapasztalatokat.
A további órákat a projektfeladatok megtervezésének és elkészítésének szenteltük. Az osztály minden tanulója megírta az anekdotát, ezek közül választottunk ki néhányat, és töltöttünk fel a felületre. A gyerekek közül sokan a nagyszülők megismerkedésének történetét választották témául, míg mások családi sztorikat osztottak meg. A műfaj megragadása volt az, ami leginkább nehézséget okozott számukra.
A Fontos emberek című videofelvételek és a plakátok elkészítésében szintén részt vett mindenki. A diákok szabadon választott módon rendeződtek csoportokba, és maguk tervezték meg a saját projektjeiket. A feladatokat igyekeztek a gyerekek a lehető legjobban megoldani, voltak, akik a filmes, míg mások a rajzos projektbe fektettek több energiát. A csupa lány csoportokban kreatívan, jelmezekkel, álbajusszal, mélyített hangon előadott kis színészi produkciókkal oldották meg a férfiszerepek megjelenítését. A Vigyázzunk egymásra feladat plakátjai egy tanítási órán készültek el. A gyerekek maguk választották ki és biztosították a szükséges alapanyagokat, és ők tervezték meg munkáik tartalmát is. Több ügyes megoldás született ennél a feladatnál is.
Ahogy haladunk előre a Boldogságóra feladataival, egyre inkább azt érzem, hogy ez a program nagyon jó hatással van az osztályra. Többször tanítottam már 9. évfolyamon, de azt hiszem, ezzel a mostani osztállyal sikerült leghamarabb megtalálni a közös hangot. Mivel magyart is tanítok a gyerekeknek, viszonylag sok időt töltünk együtt egy-egy hét során. Az órák fesztelen, kellemes hangulatban telnek, és bár – mint minden más csoportban – itt is szükség van alkalmanként fegyelmezésre, a köztünk lévő viszony valahogy mégis egészen más. Tanulnak, igyekeznek, dolgoznak. Jó látni ezt 🙂
Most először körbe raktuk a székeket. Elmondtam a relaxációs gyakorlat szövegét. Először idegen volt a gyerekeknek a helyzet, el-elnevették magukat, végül belejöttek és tudták élvezni. Nagyon tetszett nekik a hónap dala. Többször is meghallgattuk, énekeltük. Végül sokat beszéltünk a társas kapcsolatokról a munkafüzeti feladatok segítségével. Én is nagyon élvezzem az órát. Szeretik a plakát készítését is.