Sajnos betegség miatt minimális létszámmal voltunk a héten. Ettől függetlenül megtartottam a Társas kapcsolatokra épülô tevékenységemet. Egy kicsit mozogtunk majd relaxáltunk, a mesét feldolgoztuk és a végén barátságlufit festettünk. Előtte mindenki elmondta miért szép a mai napja. Kezdetleges volt a feladat, közepső csoport lévén, de megugrották.
Társas kapcsolatok ápolása
A foglalkozás helye: Csillagfürt EGYMI, Zümi csoport
Ideje: 2024.11.15.
A foglalkozást vezeti: Borsodi Ádámné
Foglalkozás témája: Társas kapcsolatok ápolása. Barátság.
A foglalkozás célja: Társas kapcsolatok erősítése.
A foglalkozás feladatai: Az egymásra figyelés képességének fejlesztése, erősítése. Elfogadás, kapcsolatteremtés kialakítása. Pozitív tulajdonságok megismerése, felismerése, megnevezése. A baráti kapcsolatok elmélyítése, újak kialakítása.
1. Motiváció: Bagdi Bella: Édes élet, boldog élet
A dal hallgatása közben társak köszöntése öleléssel, simítással.
2. Téma feldolgozása: Videó megtekintése a barátságról.
Kicsi gesztenye klubb: Kell egy jó barát.
3. Beszélgetés irányított kérdések segítségével a barátságról.
Mit csinálnak együtt a barátok? A csoportban ki a barátod? Mit szoktatok együtt csinálni? Segítség képen képeket mutattam a gyerekeknek, amelyeken a gyerekek különböző dolgokat csinálnak együtt és kiválasztották közülük, azt, amelyiket a barátjukkal ők is csinálni szoktak.
4. Barátság vers tanulása:
Németh Andrea: Barátság vers (részlet)
Van nekem egy jó barátom, boldog vagyok, ha meglátom.
Velem örül reggel, délben, ha nincs velem egy kicsit féltem.
5. Barátság vers elmondása után labda gurítás a társaknak.
Rövid beszélgetés arról, hogy mit szeret abban, akinek gurította a labdát és mit szoktak együtt csinálni.
6. Közösen és párban tánc Molnár Orsi:Jó barát dalára.
https://www.youtube.com/watch?v=t3j_L99TiF
7. Lezárás: Barátság gofri sütés.
A gyerekek egymást, valamint a másik két óvodai csoportot is megajándékozták barátságuk jeléül az elkészült gofrival.
Boldogságóra reflexió: Társas kapcsolatok. Barátság.
A tevékenység hangulatát nagyon jól megalapozta a motivációnak választott dal, meghitt légkör alakult ki a társak megsimításával, ölelésével. A gyerekek nagyon aktívak voltak a téma feldolgozása során, örömmel szedték össze gondolataikat arról, hogy ki a barátjuk, miért szeretik a társukat és arról, hogy mit szoktak együtt csinálni. A képek nagy segítséget jelentettek a nem beszélő gyerekek számára a gondolataik képszerű megjelenítésében az érzéseikről, valamint a témáról. A tanult rövid verset a barátságról szívesen mondogatták, utánozták a vershez társított mozdulatsorokat, jeleket. A közös, majd párválasztós tánc jó lehetőséget adott az új barátságok kialakítására, nyitottak voltak az egyébként magányosan játszó gyerekek is a társaik felé, jól fogadták a csoporttársak közeledését. A barátság gofri sütés nagyon lelkesítően hatott a gyerekekre, örömmel kenték meg az elkészült gofrikat a társaiknak és ajándékozták meg vele egymást.
A tevékenység zárásaként az elkészült gofrikból a másik két óvodai csoportot is megajándékoztuk a csoportok közötti baráti kapcsolatok elmélyítéséért, amely nagyon jó érzéssel és örömmel töltötte el a gyerekeket.
A novemberi boldogságórámat a negyedik osztállyal Márton napján tartottam.
Az órakezdő mozgásalapú relaxációs gyakorlatokat mindig nagyon várják. A társas kapcsolatok ápolása témakörének motiválásához körben állva a „Napimádást” választottam, illetve a „Kedvesség világnapja” játékötletet próbáltuk ki. A társaknak adott kedves gesztusok, mondatok rögtön felélesztették a szeptemberi hálatémakört is, így szünetben újabb hálagyümölcsök kerültek a hálafánk alá.
A téma bevezetéséhez a társas kapcsolatainkhoz készített körkép és képkártyák segítségével osztottuk meg gondolatainkat. A barátságfüzér ötletre alapozva, a technika és tervezés órára építve, illetve Márton napjához kapcsolódóan egy lámpást készítettünk közösen a füzérből, közben a „Ha boldog vagy, mutasd meg” dalt hallgattuk.
A megvilágított lámpa fényénél körben ülve a téma feldolgozásához filcanyagból mókust készítettünk varrással. Beszélgettünk a barátság érzéséről, önálló, mégis egymást segítő, együttműködő munkával erősítettük az osztályközösséget.
„Barátomat, úgy szeretem” meditációs gyakorlattal összegeztük az érzéseinket, az óra tanulságát. Mindenki jól érezte magát. Az óra jó hangulatban, vidáman telt.
A téma továbbgondolásához a gyerekeknek otthon olyan mesét kellett keresniük, mely szereplője egy mókus, mókuscsalád. Témája pedig a barátság, egymás megsegítése. Az elkészített ujjbábok és egy kiválasztott mese eljátszása mindig nagyszerű lehetőség az összetartozás erősítésére.
A társas kapcsolatok hónapjában igyekeztünk még jobban megismerni egymást. Próbáltunk újabb barátságokat kötni, közösen sokat játszani, beszélgetni. Egy szeptemberben megalakult kiscsoportban azért ez nem mindig egyszerű. Még az ismerkedés, befogadás időszakában tartunk és ahány gyermek, annyiféle egyéniség. Vannak a nagyon vicces, barátkozó, folyamatosan beszélgetni akarók és akadnak köztünk olyanok is, akik inkább csak közelről/távolról szemlélik társaikat. A beszéd is okoz néhány gyermeknél problémát, az érzelmeik, érzéseik, véleményük kifejezése pedig sokaknak nehézkes még.
A hónapunk meséje Bartos Erika Bogyó és Babóca – A barátság című meséje volt. A mese meghallgatása után bábok segítségével próbáltuk felidézni, hogy mi is történt a történetben, mi minden kellett ahhoz, hogy ezek az apró állatkák végül elválaszthatatlan barátokká váljanak. Ebben segítségünkre volt Boldog Dóra, aki elmesélte nekünk, hogy a Boldogság várunknak is van egy elveszett lakója, aki mindig szívesen szerez új barátokat magának. A hetünk végére csatlakozott is hozzánk Barát Berci, a vár kutyusa.
A hét során játszottunk az ejtőernyővel, megtanultuk, hogy együtt szebben lebben fel az ernyő, nem csak egyesével lehet rángatni fel és le, hanem egymásra odafigyelve is tudjuk mozgatni. Utána a gyerekek egy-egy választott társsal be is bújhattak és a fel-le repkedő ernyő alatt a félősebbek is mosolyogva bújtak társukhoz. A bátrak pedig kacagva pörögtek, forogtak a színes lepel alatt. Ezután pihenés képen kipróbáltuk közösen a relaxációt is.
Közösen készítettünk papírsárkányt, aminek oldalát és farkincáját szívecskékkel díszítettük. A szívecskéken a gyerekek jeleit helyeztük el és közösen alakítottuk ki, hogy ki-kivel szeret/szokott játszani. Eszerint tettük a szíveket egymás mellé.
A hét lezárásaként „barát-varázspálcákat” festettek a gyerekek. Megbeszéltük, hogy ezt most nem maguknak készítik, hanem egy csoporttársuknak adják majd ajándékba. Azt, hogy ki-kinek ajándékozza, a jelek kihúzásával döntöttük el. Mindenki nagyon boldog volt, hogy kapott egy színes, csillámló pálcát valamelyik kis társától.
Hosszú és rögös út vezet odáig, hogy egy kiscsoportból igazi közösséggé alakuljunk, de a megkezdett úton haladva, közösen elérjük ezt és segítjük a gyerekeket, hogy minél több és tartósabb barátságra tegyenek szert óvodás éveik alatt. Ezen kívül célunk, hogy egy segítőkész, összetartó társasággá válhassunk, akik mindig számíthatnak egymásra.
A november hónap témáját – társas kapcsolatokat két tanítási órán dolgoztuk fel. Relaxációs gyakorlattal kezdtük: „Repül a madár, szárnyalva száll, mert szabad madár”. Ezután beszélgettünk. A gyerekek életkorukból adódóan nehezen fogalmazták meg ezzel kapcsolatos gondolataikat. Kapcsolatoknál elsősorban a barátságra gondoltak, és a velük való kapcsolat többnyire az együtt játszásra korlátozódik. Meghallgattuk a hónap dalát, a gyerekek örömmel követték a dalt szövegét, együtt énekeltek, tapsoltak, mondták a szöveget. Ezután egy családi képes színezőt kaptak, közben a hónap dala mellett az „osztály dalát” is hallgattuk. (Boldog vagyok!) Az első órát meditációval zártuk.
A második órát relaxációs gyakorlattal kezdtük: „Kincset rejtek, nem mutatom, kincset rejtek, megmutatom. Folytatták a színezést, majd következett a mesehallgatás. Spuri Gyuri a postás egér történetét olvastam fel nekik. Megbeszéltük, hogy hogyan kapcsolódik a mese a hónap témájához. Ezután elkészítettük az összekapaszkodós csoportképeket, mivel az ő életükben a legfontosabb kapcsolat az iskolai életben van. Sokat nevettünk a képek készítése közben. Az óra végén a gyerekek megfogalmazták, mivel lettek gazdagabbak, mit tanultak a foglalkozásból, miért jó, ha van barátjuk, mi a jó a családban, milyen kapcsolataik vannak ezen kívül. A második foglalkozást is meditációval zártuk.
1. Órakezdő éneklés
Relaxáció
2. Rejtvény
Összegyűjtöttük, hogy kivel vagyunk kapcsolatban?
A gyerekek feltérképezték saját kapcsolataikat, jellemezték a kapcsolataik szereplőit.
Mesehallgatás
Rajzkészítés
3. Befejező éneklés
Novemberben a társas kapcsolatokra fókuszáltunk a Süni csoportban is, melynek során sok hasznos tapasztalattal gazdagodtunk mindannyian. Boldog Dóra ezúttal is velünk tartott, a gyerekek boldogan ölelték magukhoz. A „Totyog a liba, nagy a galiba relaxációt követően vidám táncolásba kezdtünk Bagdy Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek című dalára. Majd a témára a „Kis barátom hogy vagy? játékkal hangolódtunk és Bezzeg Andrea meséjén (Tavaszi ébresztő) keresztül ismerkedtünk meg a társakkal való kapcsolatok lényegével. Kis beszélgetés után felidéztünk néhány érzést és kopogós játékot játszottunk. Boldog Dóra kihívását elfogadva barátság karkötőt kötöttünk egymás kezére, majd megismerkedtünk az öt szeretetnyelvvel is, mellyel kedveskedni tudunk egymásnak és kimutatni, hogyha valaki fontos számunkra. Végezetül felrajzoltuk a várunk harmadik lépcsőfokára a barátság jelét és egy vidám dallal, tánccal, párcserélős játékkal zártuk a boldogságórát. Reméljük, hogy a boldogságóra során felismert érzelmek valamint az öt szeretetnyelvbéli viselkedés minták még a hónap többi napján is velünk maradnak.
Novemberi Boldogságóránkon ismét Dóra köszöntötte a gyermekeket. Egy rövidke beszélgetés után felajánlotta a „Meglengetem a karom…” relaxációs gyakorlat végzését, ő is szükségét érezte a lazulásnak. Az elcsendesedést követően A kő és a kocsisok mesét hallgatták meg Dórával közösen a gyermekek, interaktívan, bevonva őket a közös megoldáskeresésbe. Mivel a csoportom nagy része iskolába készül, ily módon is igyekeztem problémamegoldó és közösségformáló, egymást segítő gondolataik megfogalmaztatását. A felvetett probléma megoldását többen is érzékelték: össze kell fogni! A kötetlen beszélgetést ezután erre építettem, hogy kiknek célszerű összefogni, kik segítik egymást. Szinte minden gyermek meg tudott osztani gondolatokat, maguk beleszőve, hogy a barátok is össze szoktak fogni, segítik egymást. Nagyon hosszas beszélgetés kerekedett ki az élményeikből, saját, szüleik és nagyszüleik baráti összefogásairól, kapcsolatairól meséltek. Mindannyian próbálták megfogalmazni, hogy miért is fontos, hogy legyenek barátaink: unalmas lenne nélkülük az életünk, jókat lehet olyankor játszani, nevetni, együtt kirándulunk a barátokkal, a nagyi barátnője jó meséket tud.
A hosszas beszélgetés után jól esett Bagdi Bella: Ha boldog vagy…dalára táncolni.
Másnap a gyermekek önként folytatták a beszélgetést, amikor az egyik kisfiú megkérdezte, mit tehetne, hogy a barátja ne legyen beteg. Azt javasoltam, hogy szedjük elő a varázsecseteinket és mártogassuk őket betegségűző gyógynövényekbe, majd ezzel átmasszírozgatták egymást, miközben Bella Szép nap, ölelj most át engem zenéjére relaxáltunk.
A mi csoportunk már három éve alkot egy közösséget. Óvodába kerülésük előtt a gyermekek többsége már bölcsődében is együtt volt, csupán 2 kisgyermek érkezett családból. Könnyű feladat volt kiscsoportban a beszoktatás, hiszen már jól ismerték egymást. A társas kapcsolatok nagyon nagy szerepet játszanak mindennapi életünkben, a gyermekek között egyre mélyebb kötődések alakultak ki. Várják egymást reggelente, érdeklődnek társaik iránt. A közösségi életünket úgy alakítottuk ki, hogy a csoportban lévő nyugalom, odafigyelés, szeretet az elsődleges. A társas kapcsolatok ápolása téma a héten még jobban elmélyítette ezeket az érzéseket. Reggel a kialakított szokásainkat követve Boldog Dórát a varázsládára ültettem. Érkezéskor már nem volt olyan kisgyermek, aki ne tudta volna, hogy ma Boldogságóra lesz. Örömmel fogadták, kérdezősködtek a nap eseményeiről. Kezdetét is vette hamarosan egy kis beszélgetős bábozás, ami a családi viszonyokról szólt. Többen bekapcsolódtak, szívesen osztották meg gondolataikat Boldog Dórával. Örömmel tapasztaltam, hogy figyelmesen hallgatták meg társaikat, metakommunikációs jelzésekkel segítettem őket a társalgásban. Kezdő relaxáció: ”Repül a madár, szárnyalva száll, mert szabad madár” gyakorlatot választottam, ahol szabadon mozoghattak a szőnyegen, akár együtt is összekapaszkodva, ahogy a kismadarak is rajokban szállnak. Néhányan párba rendeződtek, a baráti kötődések megmutatkoztak, mert keresni kezdték egymást. Ezt követően meghallgattuk Bagdi Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek dalát, melyre vidám mozdulatokkal táncoltak. A társas kapcsolatok alakulását nagyon jól megmutatja a postás játék. A gyermekek közül mindenki három levelet küldött el, melyet egy postaládába kellett bedobniuk. Az öltözőben helyeztem el a ládikát, ahol megrajzolhatták óvodai jelek segítségével, kinek szeretnének levelet adni. Itt az öltözőben nagyon jól láthatták mindenkinek a jelét, helyét, ami megkönnyítette őket a barátok keresésében. A gyermekek közül akadt olyan, akinek nagyon könnyedén ment a „levélírás”, de volt, akinek gondolkozni kellett. A szociometriai mérés eredménye megelégedéssel töltött el, valós elemeket tükrözött, ahogy azt én is látom a játékuk során. Egy központi gyermek van a csoportunkban, aki több levelet is kapott. Legtöbben 3 vagy 2 levelet kaptak, kevesen kaptak csak 1-et. A kölcsönös választás gyakori volt. Ez a játék számomra is tanulságos megfigyelés volt, kinek van még szüksége támogatásra a baráti kapcsolatok ápolásában. Tavasszal újra tervezem ezt a játékot, hogy lássam hogyan fejlődtek a gyermekek társas kapcsolatai. A mesét figyelmesen hallgatták, bátran nyilvánították ki saját véleményüket, érzésüket. Boldog Dóra mindenkihez odament egy baráti simogatásra. Nagyon tetszett nekik a mese, amit maguktól is megpróbáltak bábokkal improvizálni. Barátságláncot készítettünk hosszú láncfüzérrel, amely összeköti csoportunk valamennyi tagját, melybe mindenki beletartozik. Az óra végén ismét a Boldogság dalát kérték, melyet már nagyon szépen énekelnek. A munkafüzet feladatát: hogyan lehetsz jó barát?- mindenki kedve szerint választhatta. A Boldogság várára közösen feltettük a barátság jelét. A Harangvirág csoportunkról elmondható, hogy egy jó közösség alakult ki a 3 év alatt, ahol a gyermekek szeretik egymást, figyelnek egymásra, a baráti kapcsolatok is egyre mélyebbek. Megelégedéssel tölt el, hogy nemcsak egymásra figyelnek, de a felnőttekre is. Minden nap kapok ölelést, gyűlik a rajzocska, amit szeretettel készítenek és adnak át. A szülőktől pozitív visszajelzéseket kapok, milyen jó, hogy ebben az óvodában van Boldogságóra, otthon már ők is éneklik a Boldogság dalát.
Osztályunk örömmel fogadta a tízhónapos személyiségfejlesztés novemberi témáját, ami a globális jóllétre és a társas kapcsolatok ápolására épül.
Ráhangolódásként meghallgattuk Bagdi Bella: „Ha boldog vagy … „ című dalát, amit nagyon hamar dúdoltak a gyerekek.
Első feladatként, ökoiskola lévén, megbeszéltük, hogy miként tudunk bekapcsolódni a november 29-ei „Ne vásárolj semmit-nap”-hoz. Hogyan, miként használhatjuk újra a dolgokat és miért van erre nagyobb szükség, mint valaha. WC papír guriga és pizzásdoboz újra felhasználásával rénszarvasok és fenyőfák készültek az ügyes kezek által.
Majd az óránk mottójához igazodva,- „A megosztott öröm dupla öröm, a megosztott bánat fél bánat” – barátságfüzér készült, ami az osztály tanulóinak összekapcsolódását jelképezi.
Végezetül mindenki elkészítette az „Erősség –fa”-ját, amit egy téli fa jelképezett. A gyerekek három olyan tulajdonságot írtak a fa ágaira, amiben úgy érzik a legerősebbek , legjobbak, amikor a legboldogabbak.
Nagyon szerethető, tevékeny, tartalmas; kreativitást, gondolkodást fejlesztő órák voltak! Köszönjük a lehetőséget!