
Társas kapcsolatok ápolása


Alvásidőben, az álommanó a becsukott szemű gyerekeket az ágyukhoz kíséri és simogatás közben szép álmokat kíván.
Ez a kedves rítus segíti a ráhangolódást, az egymás közötti bizalmat, a szeretetteljes társas kapcsolatok fejlesztését.
A gyerekeket boldogsággal tölti el ez az új szokás.
Pesterzsébeti Gyermekmosoly Óvoda
Novemberi témánk a Társas kapcsolatok ápolása volt. Beszélgettünk a gyerekekkel a barátság fogalmáról, arról, hogy milyen fontos az életünkben az, hogy legyenek barátaink, majd elkészítettük közösen a Katica csoport Barátságláncát.
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
3. Boldogságóra: A társas kapcsolatok ápolása
Cél: Tudatosítani az emberi kapcsolatok szerepét egészségünk, testi-lelki jóllétünk megőrzésében, valamint felhívni a figyelmet arra, hogy társas kapcsolataink ápolása az egyik legfontosabb boldogságfokozó gyakorlat.
A kompetenciafejlesztés fókuszai: a kapcsolatteremtés, a társas együttműködés, az önelemzés, önkifejezés, önismeret fejlesztése, az érzelmek tudatosítása, kifejezésük gyakorlása.
Módszerek: a témára hangoló dalok (Koncz Zsuzsa: Barátság, Celine Dion: Szerelem vagy barátság?) bejátszása, PPT kiselőadás, csoportos és egyéni gyakorlatok, kisfilm vetítése (Yesmen, az Igen ember, Bagdy Emőke: Pszichifitness-részlet).
Eszközök: IKT eszközök (projektor, laptop, vetítővászon), fénymásolt feladatlap, toll.
Felhasznált irodalom: Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok?, Bagdi Bella – Dezső Anita: Boldogságóra
Tóalmási Mesevár Óvoda és Konyha
A foglalkozást ismét Boldog Dóra megérkezésével kezdtük. A gyerekek már nagyon várták, a mondóka, a relaxációs gyakorlat és a zenehallgatás/tánc után elbáboztam a gyerekeknek az ajánlott „Tavaszi ébresztő” c. mesét a könyvben látható szereplők, képek segítségével. Ezután beszélgettünk a barátságokról, barátokról, majd postás játékot játszottunk simogatást, csikizést, puszit küldve körbe egymásnak. Ezután mindenki egyénileg is küldhetett a barátjának valami kedvességet. Volt olyan kislány, aki azt mondta, hogy ő egy kedves szót küld a barátjának, azt hogy szeretlek! Ezután, a közös ölelésbe torkolló játék után asztalhoz ültünk és mindenki megrajzolhatta magát, majd a baráti kapcsolatokat figyelembe véve összeragasztottuk a barátság láncot. A foglalkozást egy önfeledt tánccal zártuk: a Jól érzem magam boogie-val.
A Tiszanagyfalui Óvoda, Süni csoportos óvodásaihoz, nagyon közel állt ez a téma.
A foglalkozást most is a relaxációs gyakorlattal kezdtük, majd a Süni csoportunk karácsonyfájára készítette el mindenki a saját „Barátságláncát” színes papírból.
Aztán elbáboztuk, a gyermekeknek a Süni irigy lesz című mesét, amely jól megalapozta a beszélgetést, a barátságról annak ápolásáról, a kapcsolatteremtésről, szeretetről…stb.
Mindenkinek volt ezzel kapcsolatban mondanivalója.
A beszélgetés végére meglepetésként, a dajka összeragasztotta a „Barátságláncot”, amelyben mindenki keresgélte a sajátját.
Örömmel nézegették és emelték közösen magasra, a hosszú „Barátságláncot” láncot, amely egyben, a csoportunk összetartozását is jelképezi.
A foglalkozás közben többször meghallgattuk, és énekeltük is „Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek” című dalt.
Foglalkozás végén a barátság jelével színezőt készítettek a gyermekek, amelyet barátjuknak adtak át.