1. Történet a barátságról – történet megbeszélése
2. Adj egy barátságötöst!
3. Ötletek a barátságok építéséhez
4. Dolgozz a „házadon”!
5. Mi a legfontosabb dolog, amit megtanultál a társas kapcsolatokról?
Társas kapcsolatok ápolása
ZSZC Lámfalussy Sándor Szakképző Iskolája
A hónap során az egyik tanórán abból a gondolatból indultunk ki, hogy mindenkinek szüksége van mások támogató segítségére. Ez rá is írtunk az általunk készített montázsra, és mellékerültek még az általunk elengedhetetlenül lényegesnek tartott kifejezések: őszinteség, bizalom, tisztelet, ölelés, dicséret, megértés és a SZERETET!!!!!!!!
A felső két képet azért választották a gyerekek, mert azt mondták, hogy ők is szeretnének maguknak hasonlós kis kavicsokat, ilyen szép feliratokkal.
ZSZC Lámfalussy Sándor Szakképző Iskolája
A novemberi témakör nagyon tetszett a diákoknak és örömmel készítettek el az egyik óra keretében ezt a montázst. A társas kapcsolatok kifejezésből indultak ki és onnan ágaztak le a legfontosabb kifejezések: boldogság, támasznyújtás, megküzdési mechanizmus, egészség. Ha ezek megvannak az életünkben, nem történhet baj velünk, fogalmazta meg az egyik diák a tanóra végén.
ZSZC Lámfalussy Sándor Szakképző Iskolája
A társas kapcsolatok témakör feldolgozása során egy kilencedikes fiú osztállyal összeállítottunk egy egyszerű montázst és felírtuk rá azokat a kulcsszavakat, melyek a csoport számára a legfontosabbak voltak. A tisztelet, a bizalom, a szeretet és a megértés voltak ezek a kifejezések és ennek kapcsán oldottunk meg egy feladatot is a boldogságóra munkafüzetből. Ha mellettünk van egy olyan társas közeg, mely ezen a négy kifejezésen alapul, akkor együtt tényleg minden könnyebbé válik.
A 2. osztályosok arról beszélgettek a novemberi boldogságórán, mitől működhet jól a barátság. Körberajzolták a kezüket, és ujjaikra ráírták a barátaik nevét és 1-1 jó tulajdonságát.
„Mindenki hallja, hogy mit mondasz, a barátok meghallják azt, amit mondasz, de az igazi barát figyel arra is, amit nem mondasz ki.”
/Szókratész/
Társas lények vagyunk, szükség van a közösségre, barátokra, kapcsolatokra. Társas kapcsolataink formálják személyiségfejlődésünket, s hozzájárulnak testi- lelki- szellemi jóllétünkhöz. Jó kapcsolataink ápolása nagyon fontos boldogságfokozó stratégia. Minden boldog kapcsolat alapja a Szeretet! Szükségünk van egymásra, s ezt igyekszünk tudatosítani a gyermekekkel. Szeressék egymást, segítsék egymást, legyenek jó baráti kapcsolataik az óvodában is.
Miért kellenek barátok?
Naftalin, a törpe ma is magányosan sétálta körbe birtokát, hiszen valamiért egy ideje senki feléje sem nézett.
Egyedül elindult az erdőbe gombászni. Vele szembe jött Gömbi, a süni, kérdezte:
– Segíthetek?
– Nem, nem kell!
Ment, mendegélt tovább magányosan. A kosara tele volt gombával, ami rettentő nehéz volt. Ezt meglátta Gyuszi, egy nyuszi.
– Átvegyem a kosarat, Naftalin?- kérdezte a nyúl.
– Nem, nem kell, hagyjál békén! – morogta a törpe.
– Jól van, akkor megyek répát szedni! – válaszolta a tapsifüles és elszaladt sértődötten.
A törpe vonszolta tovább a kosarát. Egyszer ott termett előtte Misi, a mókus. Ő is megkérdezte:
– Segíthetek valamiben?
– Nem, nem és nem! Miért nem hagytok engem békén?
A mókus eltűnt egy pillanat alatt.
A törpe dühösen cipelte tovább a kosarát, nem nézett a lába elé, és – HOPP! – megbotlott egy gyökérben, bebukfencezett egy mély árokba.
– Még ez is? Csak velem történhet meg!
Akkor hangosan kiabálni kezdett:
– Segíííítség! Segíííítség!
Ezt meghallotta egy kis veréb, aki hírét vitte az erdei állatoknak. A süni rohant a veremhez, de sajnos egyedül nem volt elég a segítséghez. Szólt a nyuszinak, de ketten sem tudták kihúzni a törpét. Odahívták a mókust, akinek a segítségével kirántották Naftalint az árokból.
A törpe valami -köszönöm- félét mormogott az orra alatt és hazaindult.
Otthon az üres ház várta. Rájött arra, hogy társakkal könnyebb az élet. Elhatározta, hogy rendez egy vacsorát, meghívja a segítőkész állatkákat. Megkérte a verebet, vigye el a meghívókat. Sorra érkeztek a vendégek. Gömbi egy almát hozott ajándékba, Gyuszi egy répát, Misi egy tál mogyorót, Vili, a veréb egy dalt énekelt nekik.
A vacsora nagyon jó hangulatban telt, Naftalin már nem morgott.
– Köszönöm, hogy itt voltatok, igazi barátok vagytok!
Másnaptól együtt töltötték a napjaikat az erdőben.
Minden jó, ha jó a vége!
Készítette: Sára, Bíborka, Villő, Nóri, Panka, Iza, Adrián, Emil, Marci, Máté, Béci, Nándi, Milán 3. b osztályos tanulók
Minden jó, ha jó a vége!
Kálmánházi Benedek Elek Általános Iskola
Vázlatpontok:
Legfontosabb társas kapcsolataink a boldogságunk szempontjából
A jó kapcsolatok kialakításának, ápolásának módjai
Az osztálytársi kapcsolatok építése, javítása