A kis „Csigákkal”a mai délelőtt sokat beszélgettünk arról, hogy mit jelent az a szó, hogy társ, és ki kinek lehet a társa. Kértem a gyermekeket, hogy sorolják fel mi jut eszükbe erről a szóról. Nagyon ügyesen sorolták, hogy apa és anya is társak, házastársak, a csoportban mi is egymás társai vagyunk, csoporttársak, de az óvoda összes gyermeke is társai egymásnak, óvodás társak. Ezután eljátszottuk a Kis barátom hogy vagy? játékot, mindenki megkérdezte a mellette ülőtől. hogy érzi most magát. Kértem őket hogy válaszoljanak őszintén és nézzenek egymás szemébe. A foglalkozást régi, szép, közös emlékek felidézésével folytattuk, elmesélhették mi az az esemény, közös program, amire szívesen visszaemlékeznek. A beszélgetés után elénekeltük a Csiga csoport közös dalát a Lassan jár a csigabiga… kezdetű Gryllus dalt. Megbeszéltük, hogy szeretetünket, szimpátiánkat a másik gyermek felé nem csak szavakkal tudjuk kifejezni, hanem nonverbális módon is, így kértem őket sorolják fel, majd mutassák meg hogy ők mire gondolnak. /ölelés, simogatás, puszi, mosolygás…stb/ Ezután az első széken ülő kisgyermeknek két kézzel megsimítottam az arcát és kértem őket adják tovább egymásnak a simogatást. Jó volt látni a boldog kis arcukat. A folytatásban barátság fonalat kötöttem a gyermekek csuklójára, mindenki adott egy ugyanolyan színű fonalat a barátjának, amilyet ő kapott tőlem. A végén elkészítettük a csoport barátság hálóját közösen, majd egy mozgásos játékkal zártuk a délelőttöt. Becsukott szemmel kinyújtott karral kellett elindulniuk a teremben és akit a leghamarabb megérintettek, annak gyorsan megfogni mindkét kezét. Egymás elfogadására nevel ez a játék. A mindennapokban is igyekszünk a gyermekek társas kapcsolatait ápolni, erősíteni.
Társas kapcsolatok ápolása
A gyerekekkel beszélgettünk a barátság jelentőségéről.Az összetartozás szabályairól. Megállapították, hogy társak nélkül rosszabb élni, mint társakkal.Megvitattuk milyen a jó barát. A hónap dalára egy jót mozogtunk közösen.
A társas kapcsolat mindegyikünk számára fontos. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat egymással, fontos az empátia, kommunikáció, saját magunk ismerete, mások elfogadása. Ez manapság nagyon nehéznek bizonyul, hiszen a digitális világban élünk. Nap, mint nap teszünk azért, hogy a személyes kapcsolataink megmaradjanak vagy kialakuljanak.
A mai óránkat beszélgetéssel , zenehallgatással, kártyával és gondolataink megfogalmazásával tettük színesebbé…hogy jobb legyen velünk is a világ.
Berger Brigitta gyógypedagógus
Ez a téma nagyon jókor jött. A „pillangóim” mostanába sokszor jönnek oda hozzám, hogy XY azt mondta, hogy nem barát. Beszélgettünk arról, hogy mindenkivel barátkozzanak, de mégis maradt a probléma. Bízom benne hogy az elvégzett tevékenységek segítettek abban, hogy a gyermekek közelebb kerüljenek egymáshoz, nyissanak társaik felé.
Naponta játszottuk és játszani is fogjuk ezután is a „Szervusz kedves barátom,hogy vagy?” játékot. Elkészítették saját magukat, majd közösen megalkottuk a barátság körünket. A barátság karkötőket örömmel viselték. A munkafüzetben lévő feladatlapot megbeszéltük, kiszínezték és haza vihették.
Beszámoló a november havi Boldogságóra foglalkozásról
A foglalkozás témája: Társas kapcsolatok ápolása
• Foglalkozást énekléssel és hozzá kapcsolódó mozgással kezdtük.
Nagyon szeretjük, sokszor hallgattuk Bagdi Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek dalát, így örömmel töltötte el a gyerekeket, hogy ezzel kezdtük a foglalkozást. Mindenki boldogan énekelt, mozgott, még a legkisebbek is.
• A téma bevezetéséhez játékokat alkalmaztam
Pizza készítés – egymás masszírozása
A továbbképzésen ismertem meg ezt a játékot. Nagyon megtetszett. A gyerekek is élvezték, jó móka volt, e mellett pontosan igyekeztek követni az instrukcióimat, hogy az előtte álló csoporttársuknak nagyon finom pizzát készítsenek.
Kis barátom, hogy vagy? – Ezt a játékot körben ülve folytattuk, figyelve arra, hogy egymásra, egymás szemébe nézzenek, amikor kérdeznek, vagy válaszolnak társuknak.
• A téma feldolgozása bábjátékkal történt, a Süni irigy lesz című mesével.
Eszköz: Süni, Maci, Nyuszi kesztyűs báb, kisméretű mesekönyv, labda
A bábjáték után beszélgettünk a szereplők viselkedéséről, a barátság, szeretet fontosságáról. A gyerekekhez nagyon közel áll ez a téma. A mese is az ő mindennapjaikban előforduló történetet dolgoz fel. Ezért ügyesen megfogalmazták a mese tanulságát, és magukra vonatkoztatva beszéltek a barátság fontosságáról: „Azért jó, hogy van barátunk, mert akkor nem vagyunk egyedül, tudunk játszani valakivel.” „Azért fontos a barátság, hogy ne érezzük magunkat magányosnak.”
• A foglalkozást rajzzal zártuk le. Témája: Aki fontos nekem
Minden kisgyerek tudta, hogy kit fog lerajzolni, ki a legjobb barátja. Szerencsére a csoportomban peremhelyzetre szorult, magányos gyerek nincs.
Szép munkák születtek, amit utána kiraktunk a faliújságra.
A következő nap mindenki kiszínezhette a „barátság jelképét”, amit odaadhatott a barátjának.
Csokvaomány, 2019. november 22.
Tuza Gáborné
óvodapedagógus
Petőfi Sándor Általános Iskola
Felsős gyerekek két csoportjával sikerült megbeszélni, miért fontosak a kapcsolataink a boldogságunk szempontjából. Fontossági sorrendben megjelölték a tanulók, hogy kikre számíthatnak nehéz élethelyzetekben, az osztálytársak fontosságát sem felejtve. Együtt újrahasznosításban is ügyeskedtek, a közösen elvégzett feladat is tudatosította mindenkiben: szükség van a társakra!
Petőfi Sándor Általános Iskola
A harmadik osztályosok műanyag kupakokból formázták meg a társas kapcsolatok szükségszerűségét, így mutatva rá arra, hogy az iskolánk falain kívül is össze kell fogni, egymást segíteni, még a környezetünk érdekében is. Egyedül kevesek vagyunk, együtt már hatékonyak.
Petőfi Sándor Általános Iskola
A foglalkozás célja a a társas kapcsolatok fontosságának tudatosítása, szociális készségek fejlesztése volt. Játékkal barátkoztak a gyerekek, miközben egymás segítségére voltak, hiszen egyedül nem lehetett érvényesülni a játék során. Mindenki belátta: szükség van a társakra. A foglalkozás három gyerekcsoporttal valósult meg: két első osztállyal és a román tagozatos gyerekekkel.
Ebben a hónapban barátságötöst adtunk egymásnak. Megfogalmaztuk azt az 5 legfontosabb dolgot, amitől jó barátok lehetünk. Körberajzoltuk az egyik kezünket a lapra. Az ujjakba írtuk, amit megfogalmaztunk. Díszítettük rajzainkat, majd kartonra ragasztottuk őket.
Papp Bertalan Ószőlői Általános Iskola
Az én képtáram így néz ki. 🙂 A cikkben minden benne van. 🙂 Hajrá pedagógus-kollégák!