A kör közepén – akik körülvesznek engem.
Társas kapcsolatok ápolása
Novemberben a társas kapcsolatokkal foglalkoztunk. A foglalkozás kezdetén a szokásos Bagdi Bella zenéit vettem elő. Most a Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek című dalát hallgattuk meg a gyerekekkel. Készítettem egy piros szívet nekik, amelyet a legjobb barátaiknak adhatták át. Aki tudott, mondhatott róla 1-2 szót, miért szereti őt a legjobban. Ezután egy fonalat vettem elő, amellyel azt próbáltam érzékeltetni a gyermekek számára, hogy a barátságok, a társas kapcsolatok ápolása fontos. Ezt úgy értük el, hogy egymásnak adogattuk a fonalat addig, míg minden gyermek sorra nem került. Nagyon figyeltünk rá, hogy mindenkihez eljusson a fonal. Egy nagy pókháló lett a végére belőle. A vizuális sarokban pedig lehetett készíteni szívecskéket.
Veszprémi Kastélykert körzeti Óvoda
„Kinyílt a barátságvirág!”
A Csiga – biga csoportban a társas kapcsolatok témakört a hónap dalával vezettem be. Különféle mozdulatsorral játszottuk el, a gyermekek ötleteinek figyelembe vételével. Amikor „megjelent” csoportunk Boldog Dórája a gyermekek tudták, hogy ismét valami érdekes dolog következik. Gondolatébresztőnek elmeséltem a barátságról szóló „Tavaszi ébresztő” című verses mesét. Beszélgettünk arról, hogy mennyire fontos dolog, hogy mindenkinek legyen barátja. Hogy miért is? Erre a kérdésre meglepően érdekes dolgok hangzottak el a gyermekek szájából. A barátok tudnak együtt focizni, nyuszisat játszani, táncolni.” „Nagyokat lehet együtt nevetni”. „ A barátok segítenek egymáson, ha baj van”. „ Együtt játszanak a játszótéren, együtt mennek kirándulni”. „ A barátok szeretik egymást”. Különféle szituációs játékokat játszottunk, melyből kiderültek a baráti kapcsolatok. Mindenki kapott három szívecske formájú meghívót, és annak a társának adhatta, akiket szeretne meghívni a születésnapi zsúrjára. Szívecske formából elkészítettük a barátságvirágunkat. Mindenki maga színezte, és ragasztotta oda, ahol a barátai vannak. Úgy gondolom, hogy a téma feldolgozása nemcsak erősítette a már meglévő kapcsolatokat, hanem bővítette is.
Zsida Jánosné óvodapedagógus
Veszprémi Kastélykert Körzeti Óvoda
Csiga-biga csoport
2020. november
A gyerekek kis mókuskákat játszottak, akiknek otthonukat a karikák jelentették. Minden hazatéréskor elegendő helyet kellett szorítani mindenki számára. Tüneményes volt látni, hogy ha valaki először ki is maradt, mindenki örömmel jelentkezett a befogadására.
A barátságról és szeretetről beszélgetve készítettünk illatós só-liszt gyurmát barátainknak, családunknak.
A novemberi hónap sajnos érdekesen alakult az óvodában és a csoportba. A sorozatos megbetegedés miatt sajnos zárva is voltunk , és a kialakult helyzet által kevesen küldték be gyermekeiket. Az időszak viszont kedvezett a beszélgetésre, a gyermekek hiányolták társaikat így jó téma volt a társas kapcsolatok erősítése. A napjainkat azzal kezdtük, hogy megbeszéltük ki hiányzik és mikor jön legközelebb. Amikor jött mit játszott szívesen és kivel, mivel várjuk vissza. A megtanult mondókákat és verseket hogyan fogjuk nekik ismételni, rajzoltunk minden hiányzó gyermeknek és szeretet üzeneteket fogalmaztunk meg számukra, hogy érezzék amikor visszatérnek, hogy mennyire hiányoztak.
A csoport létszám csökkenése ellenére úgy érzem sikerült a társas kapcsolatok erősítése, és szeretettel várjuk/ várják vissza a gyermekek hiányzó társukat.
A novemberi Boldogságóra a társas kapcsolatokról, a barátságról szólt. Relaxáció után, körben ülve mindenki elmondta a mellette ülőnek, miért szereti. Meghallgattunk egy csodás mesét a barátságról, és mindenki elkészíthette barátságvirágát a legjobb barátai segítségével. Barátságláncot alkottunk, melyet jól látható helyre, a folyosóra is kihelyeztünk. Az alkotás zenehallgatással, énekléssel, csodás, vidám hangulatban telt. A végén a gyermekek hazavihették a kiszínezett barátság jelüket, majd egy közös jelet felhelyeztünk a harmadik lépcsőre, ezzel még közelebb kerülve a Boldogság Várához.
A társas kapcsolatok alakítását kiemelten fontosnak tartjuk, mivel a gyermekek hosszú ideig otthon tartózkodtak a vírus helyzet miatt. Talán még nehezebb a feladatunk mint bármikor. A gyerekek számára igyekeztem olyan szabály illetve szerepjátékokat választani, melyek formálják közösségünket.
Novemberben a boldogságóra programjának a fő témája a „Társas kapcsolatok ápolása”.
Ezekben a napokban, hetekben, hónapban fontosnak tartottuk, és megmutattuk a gyerekeknek milyen fontos az egymásra való odafigyelés. Rámutattunk arra is, hogy a legapróbb cselekedetek, tettek is mennyire örömet tudnak szerezni. Tudjanak egymásnak örülni, meglátni a másikban a jót, és értékelni azt, hogy „barátomnak” nevezhetnek. Különböző építő jellegű gyakorlatokat, feladatokat végeztünk el:
Jó hírem van
Barátomnak tekintelek, mert: érdekes válaszokat produkáltak a gyerekek pl.: jó az illatod; benne vagy mindenben; szeretlek; hiányzol, ha nem vagy itt stb.
Barátsághőmérő készítése
Barátság szív
Később a gyerekek megajándékozták egymást a kidíszített szívecskékkel, hiszen barátokra mindenkinek szüksége van. Nagy örömmel fogadták a Barátság táncot ahol is különböző képen, módon üdvözölték egymást.
Záró körként megkérdeztük a gyerekeket, hogy szerintük mi a jó és szép a barátságban? A válaszok elgondolkodtatóak: nem vagyok egyedül; mindig van kivel veszekednem; szeretem, ha megölelnek. A foglalkozásunkat „Miro Jarostól- Barátok”- című zenés személyiségfejlesztő gyerekdal éneklésével és eltáncolásával zártuk.
Nagy örömmel töltött el minket, hogy a gyerekek a családi körbe is beszélgettek a szüleikkel a barátságról.