Az osztályom egyik kislány tagja(10 éves), a fogalmazást választotta a feladatok közül. Azt mondta, miután van, aki rajzos feladatot készített, hogy vele történt olyan eset, ami teljes mértékben megerősítette benne azt a tudatot, aszt az érzést, hogy mennyire is fontos az ember életében a barátság!
A társas kapcsolataink egyik főszereplője az életünkben a barát! Ezzel minden tanuló egyet értett, természetesen a családunk után!
A barátságok olyan készségeket fejlesztenek, melyek növelik a gyerekek bölcsességét, önbizalmát, önbecsülését.
A gyerekek megtanulják, mit jelent az igaz barátság, milyenek a jó barátok.
Megtanulják, hogyan kell kezelni a konfliktusokat, nehézségeket. Ha konfliktus merül fel a barátok között, szülőként ez lehetőség arra, hogy segítsük a gyereket eligazodni a konfliktusok terén.
A barátokkal megbeszélhetik aggályaikat, félelmeiket, és nem érzik magukat egyedül.
Megtapasztalják, milyen jó érzés új barátságot kötni, majd építeni egy barátságot.
Ha más gyerekekkel játszanak együtt, azzal vezetői és döntéshozatali képességeik is fejlődhetnek, hiszen ők maguk menedzselhetik a barátságukat.
A szabad játék más gyerekekkel segíti a képzelőerő fejlődését is.
Megismerhetik, más családok hogy működnek, és megtanulják kezelni az olyan helyzeteket, amikor a sajátjuktól némileg eltérő családi helyzettel szembesülnek.
Mindannyian szeretnénk azt érezni, hogy a barátaink jól ismernek és értékesnek tartanak minket. Így van ez a gyerekeknél is: ahogy kamaszodnak, egyre fontosabb összetartó erővé válik két barát számára az egymásba vetett bizalom. Az igazán jó pajtások pedig nem kisajátítják maguknak a számukra legkedvesebb barátot, hanem teret és lehetőséget adnak neki arra, hogy másokkal is jóban legyen.Mivel különbözőek vagyunk, teljesen rendjén van, hogy másként gondolkodunk – a legjobb cimboráknak sem kell mindig mindenben egyetérteniük. De mégis olyan jó, hogy tudom, barátok vagyunk!
Társas kapcsolatok ápolása
Az 5. osztályosokkal beszélgettem a hónap témájáról. Ők már kicsit nagyobbak. Pontosan el tudták mondani, meg tudták fogalmazni, milyen fontosak az életünkben a társak. A család, a rokonok, az ismerősök, a tanárok, a barátok, mindenki! Jó érzés, ha van kihez szólni, ha van kinek elmondani bánatomat, ha van kivel megosztani az örömömet! Rajzokat készítettek a társas kapcsolatokról. A legjobban tetszőt közösen választották ki, és került fel az oldalra. Méltón mutatja be a havi témát. Milyen jó apával szerelni, anyának segítkezni, a tesóval játszani , a barátokkal bárhol-bármikor együtt lenni!
Az ötödikesekkel beszélgettem a társas kapcsolatokról. Mindenki el tudta mondani, milyen fontosak az életében az emberek. A barátok, a családtagok, a tanárok, az ismerősök, a rokonok, mindenki. Jó egymással beszélgetni, számítani a másikra, jó,m ha lehet! Rajzokat készítettek, és a legjobban tetszőt kiválasztva került fel ide. Méltón bemutatja, milyen jó apával, szerelni, anyának segítkezni, a testvérrel játszani, de a barátokkal is jó bárhol-bármikor együtt lenni!
Kisnánai Szent Imre Általános Iskola
A gyerekek nagyon élvezték a madarak röptetését, önfeledten próbálgatták „szárnyaikat”.
A gyermek születésétől fogva társas lény. Egy nagyon erős program működik benne, ami arra készteti, hogy szüntelenül figyelje a környezetében élőket és tanulja el tőlük, amit csak lehet. Azok a tapasztalatok, amelyek gyakran ismétlődnek, mélyen bevésődnek, és valamilyen módon meg fognak jelenni a viselkedésében. Összevont osztályban tanítok 1-4. osztályos gyerekeket. Nagyon szeretik egymást, a három éves korkülönbség ellenére is. Lelkesen beszéltek arról ki-mennyire szereti a másikat, az osztálytársakat. A negyedikesek már picit előrébb gondolkodtak. Hiszen pontosan ki tudták fejezni, milyen fontos a számukra a család, a barátok. Velük színes és kerek az életük. Éppen ezért örülnek, hogy most nem online időszakban vagyunk., mert akkor nagyon szomorúak voltak, hogy nem láthatták egymást, és engem sem. Mindenki hiányzott a másiknak, bár az igaz, hogy a családjaikkal ez által, abban az időszakban sokkal több időt tölthettek együtt. Mi a legjátékosabb feladatot választottuk, a „százlábút”. Testnevelés órát használtuk fel erre a játékra. Rengeteget nevettünk, de az is kiderült, mindenki megbízik a másikban, nem féltek, hogy elesnek, vagy nem tartják meg egymást. A százlábú feladat nagyon jól érzékeltette azt, hogy milyen jó ,ha közösségben vagyunk, együtt-egymásért!
A gyerekek társas kapcsolatainak erősítésére közös szabadtéri sportjátékokat játszottunk, mely erősétette bennük az összetartozás érzését.
Barátság hajót hajtogattunk, utána mindenki rakott kis üzenetet a másik hajójába, melyre leírta, hogy mért barátkozik vele. Nagyon szerették a gyerekek ezt a feladatot. Megható volt látni milyen jólesik nekik mások dícsérete.
Szandaszőlősi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A téma feldolgozása során kipróbáltuk hogyan tudunk összekapcsolódni, mint egy ” százlábú”.
Köröstarcsai Arany Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A társas kapcsolatok témakörében tartottunk órát a gyerekekkel. A mese meghallgatása után beszélgettünk arról, hogy miért is jó együtt játszani. Szóba kerültek a barátságok. Miért jó, ha van barátunk, miben segíthetnek nekünk. A bizalom és az őszinteség is szóba került.
Megpróbáltuk a kígyót megalkotni úgy, hogy egymás ülébe ültünk. Sok-sok kacagás és borulás után végre sikerült.
Köröstarcsai Arany Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A társas kapcsolatok témakörében tartottunk órát a gyerekekkel. A mese meghallgatása után beszélgettünk arról, hogy miért is jó együtt játszani. Szóba kerültek a barátságok. Miért jó, ha van barátunk, miben segíthetnek nekünk. A bizalom és az őszinteség is szóba került.
Megpróbáltuk a kígyót megalkotni úgy, hogy egymás ülébe ültünk. Sok-sok kacagás és borulás után végre sikerült.