Iskolánk a társas kapcsolatok témakör keretében témahetet tartott. Minden osztály elkészítette a maga munkáit. Szép fogalmazások születtek a barátságról. Az ember és állat kapcsolatokról tablókat készítettek a gyerekek. Munkáikból kiállítást rendeztünk az iskola zsibongójában.
Társas kapcsolatok ápolása
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
Társas kapcsolatok témát a „Kis barátom, hogy vagy” játékkal kezdtük, majd az „Irigy süni ” mesével folytattuk foglalkozásunkat. Meg beszéltük a gyerekekkel a társas kapcsolatok fontosságát, miért fontos hogy ott legyünk egymásnak, majd a csoportszobában lévő játékállatoknak karámokat építettünk.
„Tessék, itt a titkom. Nagyon egyszerű: jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”
Itt a november? Újabb boldogságórák? Játsszunk? Beszélgetünk? Meghallgattok? Figyeltek rám? Hurrá! Éljen! Visszhangzik a Bagolyvári folyosónk ebben a hónapban is! Együtt könnyebb? Hogyhogy? Ezt a kérdést bizonyítottuk be ebben a hónapban is a kis baglyocskáimmal! Mint minden boldogságóránkat most is daltanulással, színezéssel és közös tánccal kezdtük, majd hangolódva relaxáltunk egy kicsit az olvasó mesesarokban. Az első bemelegítő „Mi a közös bennünk” játékunk során biztattuk egymást, hittünk és elhittük, hogy együtt minden könnyebb! Ezt bizonyította a „fagyott babzsák” szoborjátékunk is, hiszen sokáig senki sem fagyott le, azonnal volt, aki segített, visszaadta a babzsákot. Újabb kedvenc játékkal bővült a bagolytarisznyánk! A kép-keresztrejtvény megfejetése után beszélgettünk a szeretetről, s a mese meghallgatása után boncolgattuk, hogy Pöttömke helyesen viselkedett? Mit csinált rosszul? Te hogyan viselkedtél volna… A barátság papírhajók meghajtogatása közben sok kis segítőm volt, hiszen aki elakadt, voltak mindig apró kis kezecskék, akik továbbsegítették társukat az akadályokban. A Nyuszilány kisfilm megnézése mély nyomott hagyott bennük, s azonnal el is akarták játszani. Bizonyítva azt, hogy együtt könnyebb, sosem vagy egyedül, számíthatsz rám, mi mindig összetartunk! S láss csodát, tényleg bízva egymásban képesek voltak egy vidám százlábút megalkotni! Így boldogan elfáradva, hittel, jókedvűen, újabb mondókánkkal zártuk a boldogsághónapunkat:
„Egy mindenkiért, és mindenki egyért! Összefogva teszünk a közös sikerért.Csapatom fontosabb, mint saját dicsőségem,
Mert a csapatmunka az én erősségem!”
Büszke vagyok rájuk, hiszek bennük, jobb velük a világ!
A répa orosz népmese feldolgozása. A téma feldolgozása interaktív keretek között történt. A közös cél érdekében összefognak a mese szereplői, együtt dolgoznak, gondolkodnak a probléma megoldásán. Előkerült, hogy az egér icipici ereje szükségeltetett ahhoz, hogy a közös cél teljesüljön. Beszélgetés a mese után: miért jó egy csoportban, közösségben élni, játszani. Kinek miben kell segítséget adni, várni, miért jó vele lenni. Pl. ikerpár kapcsolata a csoportban, unokatestvérek, baráti kapcsolatok.
Hosszú táv
A mai Boldogság órán összegyűjtöttük azt ami elengedhetetlen ahhoz, hogy egy kapcsolat valóban hosszú legyen. Felröppentek mindenféle pozitív gondolatok, melyeket megbeszéltünk, papírra is vetettünk és összegyűjtöttük.
A diákok úgy gondolták, hogy a legeslegfontosabb a bizalom, őszinteség, hűség.
Fontosnak tartják, hogy a másik emberrel szembe, hogy őszinték legyenek. Egy „hamis képet” senki sem szeret nézegetni. A hűség pedig azért fontos, hogy ne épüljön semmi a hazugságra. Bizalom, bízni kell a kapcsolat sikerében és társunkban, legyen az barát, haver vagy akár szerelem.
Szeretet nélkül sem megy a hosszú távú kapcsolat. Csak akkor működik igazán, ha elfogadjuk a másikat olyannak, amilyen, úgy, ahogy van.
Az elkészített tablókon szemléltetjük a legfontosabb emberi értékeket.
Bárczi Gusztáv Ált. Isk., Szakiskola , Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
A gyerekek nagyon élvezték a boldogságóra játékait, zenéit. A mesén és a játékokon keresztül is megtapasztalhatták, hogy milyen jólesik, amikor valaki segít nekünk, ha szükségünk van rá, s milyen jó érzés, mikor mi segíthetünk másoknak, társainknak.
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
A témánk a társas kapcsolatok ápolása volt. Megbeszéltük, hogy miért jó egymás megsegítése, és miért is jó az, ha a barátainkkal együtt tudunk építeni, vagy alkotni valami szépet.
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
A társas kapcsolatok témáját a Katica csoportosinkkal „A fecske meg a szalmaszál ” című mesével dolgoztuk fel, majd a „Meleg fészek relaxációval” zártuk a foglalkozásunkat.
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
Novemberi témánk a társas kapcsolatok, sajnos megbetegedések miatt nem volt teljes a létszámunk az óvodában. A kis csoportosokkal „A tavaszi ébredés” című mesével és a témával kapcsolatos játékokat játszottunk. Így a gyermekek egymást jobban megismerhetik, a játékokkal erősíttettük bennük az egymásra való odafigyelést, és a kötődést.
A hűséges sólyom című mese elolvasásával kezdtük a téma feldolgozását. A mese kapcsán beszélgettünk a hűségről, a bizalomról, az emberi és társas kapcsolatokról. Osztályunk tanulói többségében állatbarátok. Mindenkinek van otthon házi kedvence. Örömmel vállalták a képek keresését, amikből aztán mobilapplikációval fotómontázst készítettek.