A sok beszélgetés során rájöttünk, hogy mindenkinek van barátja. A hónap végére kialakult hogy mindenki mindenkinek a barátja. A betegségek miatt sokan hiányoztak a csoportból, rájuk is gondoltunk minden nap. Nekik az óvodában járó gyerekek meglepetéseket készítettek, hogy ha majd megjönnek ők is érezzék, hogy gondoltunk rájuk, hogy sok barátjuk van.
Nagyon tetszett a gyermekeknek a hónap dala, szívesen ismételgették a nap folyamán. Barátsághőmérőt készítettünk, aminek gyorsan megértették a gyermekek a jelentését és amit az év folyamán használni fogunk a konfliktusok megoldására.
Meditáltunk a Bagdi Emőke által kiadott meditációra.
Társas kapcsolatok ápolása
Győri Kölcsey Ferenc Általános Iskola
Kis elsőseimmel a kapcsolati hálójukat készítettük el. Bár írni még nem tudunk, többen megpróbálkoztak egy-egy számukra fontos személy megnevezésével is.
A téma feldolgozását Hétszínvirág című mesével indítottam, majd a történet átbeszélése után a csoportba járó gyerekek is elmondták saját kis élettörténeteiket, melyekben barátaikkal kapcsolatos eseményeket elevenítettek fel. Felidéztük a szeptemberben iskolába ment barátokat, csoporttársakat.
Barátságláncot készítettünk, mindenki kiszínezte az emberfiguráját olyanra amilyennek látja magát. Ezek után egy hosszú barátságláncot alkottunk. Nagyon aranyosak voltak a nagyok, mert sokan a kicsik kezét fogták, így vigyázva rájuk. Ezekkel a „bábokkal” olyat is játszottunk, hogy a barátok fogjanak kezet.
Mozgásos feladat volt: szaladgálás, jelre meg kellett ölelni a barátokat. A játék azt is megmutatta, hogy hogyan alakulnak a baráti kapcsolatok a csoporton belül.
Az ötletek közül a halacskák raját készítettük el origami hajtogatással.
Nagyon szerették hallgatni Bagdi Bella: Ha boldog vagy mutasd meg mindenkinek kezdetű dalt.
Otthonukban együttélő kisállatkákat fotóztuk, melyek a mindennapjaik során sokat jelentenek a boldogságukhoz
Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola
Megröptettük a madarainkat, amit nagy örömmel készítettünk az udvaron.
Az ember társas lény, közösségben érzi magát a legjobban. Novemberben, több osztályfőnöki órán beszélgettünk a társas kapcsolatok fontosságáról. Megállapítottuk, hogy mindannyiunk testi, lelki jóléte függ attól a közösségtől, amelyhez tartozunk. Megrajzoltuk ÉN-köreinket is, mely során a gyerekek megfogalmazták a család és a jó barátok fontosságát és azt is, mennyire jó, hogy a bizalmi kapcsolat során megoszthatjuk egymással örömünket, bánatunkat. Az órákon felidéztük az együtt töltött évek emlékeit fényképek, videók segítségével. Örömmel tapasztaltam, hogy a gyerekek milyen szívesen gondolnak vissza a közösen töltött eseményekre, sok esetben a könnyünk is kicsordult a nevetéstől. Pozitivity társasjátékkal is játszottunk, mely továbbra is nagy sikert arat a gyerekek körében.
Herman Ottó Tudásközpont Általános Iskola
Többször is megnéztük a kisfilmet. Lelkesen mesélték, ki mit tett volna az osztály, vagy az új tanuló helyében.
Több bizalomjátékot is kipróbáltunk. A százlábú is nagy sikert aratott, büszkék arra a gyerekek, hogy milyen ügyesen egymásra hangolódtak, milyen jó a csapat.
A foglalkozáson körbejártuk a barátságokat, a családi kapcsolatokat, és megbeszéltük, hogy a társas kapcsolatok folyamatos törődésre, ápolásra szorulnak.A társas kapcsolatokban rejlő boldogító erő, életünk részévé kell hogy válljon. Ezt erősítettem a feladatok megoldásával.
Sombereki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Novemberi Boldogságóra a témája a társas kapcsolatokról szólt. Nagy örömmel foglalkoztunk ezzel a témával. Az osztály nagyon jó kis közösség, nagyon szeretnek együtt játszani. Szinte mindenki mindenkivel jóban van. Sajnos egy kis időre karanténba kerültünk, így látszott a gyerekeken, hogy nagyon hiányzott nekik a közös együttlét, a játék.
Az órán megtekintettük a kisfilmet. Nem mondtam nekik róla semmit, kíváncsi voltam mennyire értették meg a történetet szavak nélkül.
A film nagyon tetszett nekik, tökéletesen megértették, hogy mit is jelent az összetartozás.
Mi a közös sapkával fejeztük ki ugyanezt.