Az óra bevezetéseként felolvastam az osztálynak a szamár történetét. Ennek a tanulságáról beszélgettünk, hogy tudnak a nehézségeink fejlődésünk szolgálatába állni, hogy tudjuk azokat saját növekedésünkre felhasználni. Ezután kivetítettem nekik egy képet egy szomorú lányról, ennek kapcsán feltételezéseket kellett mondaniuk, hogy milyen történet lehet a kép mögött. Ki kellett találniuk a lány történetének egy olyan folytatását, amelyben meg tudta oldani a nehéz helyzetet, amibe került. Következő feladatként cédulákat húztak a gyerekek. A cédulákra olyan szituációkat írtam, amelyeket egy 10-11 éves gyerek nehéznek érez. Az adott szituációhoz kellett mondaniuk egy problémamegoldó és egy érzelemkezelő megküzdési módot. Ebben természetesen egymásnak is segíthettek a gyerekek. Közösen összegyűjtöttünk olyan támogató gondolatokat, mondatokat, amelyeket jólesik hallani bármilyen nehézség esetén. Az óra végén azt kértem, hogy nevezzenek meg olyan embereket, akik példát adnak megküzdésből. A gyerekek saját családtagjain, személyes ismerősein túl sérült emberekről, paralimpiai bajnokokról is beszélgettünk.
Megküzdési stratégiák
Mivel küzdenek a gyerekek napjainkban?
Februárban, a megküzdés hónapjában, többször is tartottunk boldogságórát, hiszen bárki kerülhet olyan szituációba, amikor óriási erőfeszítések árán képes csak kezelni azokat a helyzeteket, amelyeket úgy értékel, hogy „azok felülmúlják vagy felemésztik aktuális személyes forrásait” , meg kell tanulni ezeket is megfelelően kezelni.
Ismerős fogalmak voltak a gyermekek számára, ha nem is saját magukon tapasztalták, a túlzott telefonhasználat, a cancel culture, a ghosting, a glasligthing-effektus, a mérgező pozitivitás, stb. ezekről sokat beszélgettünk, s arról is mit tehet az, aki érintett egy ilyen helyzetben. Különböző ötletek hangzottak el. Abban mindenki egyetértett, hogy ennek megoldásában időnként külső segítséget is kell kérni, aki lehet egy barát, vagy szülő, vagy pedagógus, esetleg egy külső személy.
Rövid jelenetet állítottak össze, s mutatnak be, amely pontosan bemutatja napjaink problémáit. A történet röviden:
Egy osztályközösségen belül túlzottan megnőtt a telefonhasználat, mindent igyekeztek rögzíteni, s posztolni a közösségi médiában, különböző platformokon. A fizikai erőszak és a kiközösítés is megjelenik a közösségben, mindez a pedagógus tudta nélkül. Egy véletlennek köszönhetően idegen lény, egy földönkívüli téved az osztályterembe, aki segít rendezni a kapcsolataikat.
Nagyon hasznosnak érezték a gyerekek a hónap témájában való elmerülést, hiszen a védett iskolai, családi közegből kikerülve, majd a középiskolában már a különböző megküzdési stratégiákkal felvértezve érkeznek, s remélhetőleg sikeres iskolai évek elé néznek.
Karancslapujtői Kastélykert Óvoda
Nagycsoportosainknak próbáltuk elmagyarázni és érzékeltetni a problémaközpontú és az érzelemközpontú megküzdés közti különbséget, mikor is kell egy problémát kezelni, azzal megküzdeni és mikor kell az éérzelmi reakcióinkkal megküzdeni, azokat enyhíteni. Mindezek megbeszélésére remek lehetőséget adott A türelmetlen nyulacska című mese. Beszélgettünk arról, hogy milyen érzései voltak a nyulacskának, mit szeretett volna, mirért volt türelmetlen, mit tehet annak érdekében, hogy jobban érezhesse magát? Hisz vannak olyan dolgok, amiken nem tud változatni, vagy amire várni kell és nem olyan jó elkeseredetten, szomorúan hosszú időn keresztül búslakodni, inkább azon gondolkozzunk, hogyan tudjuk kellemesen eltölteni az időt. Ezt követően állatokká változtunk mindannyian és az Állati állapotok című játék keretein belül beleéltük magunkat a különböző állatok érzelmeibe, ezeknek megfelelően játszottuk el a játékot. A végén azt is egyenként megbeszéltük, az állatok karakterei közül, melyeknek érezték igazán magukat.
A február havi témakört két tanítási órán dolgoztuk fel. Az első óra elején meghallgattuk a hónap dalát, relaxáltunk rá. A gyerekeknek nem igazán tetszett a relaxálás, ezért hallgattunk meg más dalokat, amire tudtak táncolni. Majd a „Dorombolok, mint a cica, házba bújok, mint a csiga”, „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom” bemelegítő gyakorlatokat végeztük el. Ezután megbeszéltük az elméleti hátteret: ki mit tesz azért, hogy a negatív helyzeteket, eseményeket követő fájdalmat, feszültséget enyhítse vagy feloldja. Segítségünkre volt egy plakát, amin 50 megküzdési mód volt felsorolva gyerekek részére. Zenét hallgattunk miközben egy macskás színezőt színeztek. Ezután következett a mesehallgatás: Fiep Westendorp, Mies Bouhhuys: Pim és Pom; A nagy kaland című meséjét olvastam fel nekik. Megbeszéltük, hogy a szereplők, hogyan dolgozták fel a negatív helyzet okozta feszültséget. Az első órát meditációval zártuk.
A második órát „Medve vagyok, cammogok…” relaxációs gyakorlattal kezdtük. A nehéz időkre megküzdési módokat gyűjtöttünk, a gyerekek ráírták egy lapra, amit felragasztottunk egy tablóra. Zenehallgatás közben illusztrációt készítettek a hallott meséhez. Ebből szintén egy tablót készítettünk. Átbeszéltük újból az elméleti hátteret, megbeszéltük, hogy ki mit visz magával a foglalkozásról. A második órát is meditációval zártuk.
Csupaszíveim mindennapi feladata megküzdeni az olvasás, írás és számolás országában felbukkanó nehézségekkel. A bennük rejlő kreativitás kifejezése is nem mindennapi megküzdés, hogy szép lesz, hogy meg tudom csinálni.
Közösen megfogalmaztuk csoportunk 3-as jelszavát:
1.megpróbálom
2.legyőzöm
3.elkerülöm
Ezután átbeszéltük, hogy mi fontos a sikeres megküzdéshez:
Értékes vagyok és hiszek is benne. Minden nap nyitott szívvel ébredek.
Nem hátráIok meg semmitől, igent mondok az előttem álló feladatokra. Mindig magam előtt látom a célt. Elfogadom és szeretem magam.
Hálás vagyok és bízom magamban, magabiztos vagyok.Küzdeni fontos. Mindig van remény! Elkötelezett vagyok és nem adom fel soha! Ezen gondolatok segítenek a mindennapokban, hogy Mindenki megtanuljon helyesen olvasni, írni és számolni.
Ezen hónap témája a különböző megküzdési stratégiák. Minden gyermekben vannak pozitívumok, amik által és azt erősítve le tudják küzdeni a mindennapi nehézségeket. Egy óvodában számos dolog okozhat nehézséget a gyerekek számára. Mi igyekeztünk minden gyermek pozitívumait feltárni, és ha valamely gyermeknek nehézséggel kellett megküzdenie, akkor emlékeztettük őt képességeiről.
Például egy jószándékkal vezérelt szerető öleléssel önzetlenül a másik bocsánatát kérni, egy bátor cselekedettel visszajuttatni a játékot, egy szomorkodó gyermeket megnevettetni….stb, és még számos hasonló dolgot tettünk ebben a hónapban.
Az Aranykulcs című mesét meghallgatván ötletet adott, hogy motiváljuk a gyerekeket a még több dícséret elnyeréséért. Az udvaron felrajzoltunk egy labirintust, és aki hibátlanul át tud rajta kelni, az „bátor pacsit”, és dícséretet kap. Több gyermek is élt ezzel a lehetőséggel, és nagyon tetszett nekik az útkeresés.
A havi boldogság foglalkozásunkat most is meditációs gyakorlattal kezdtük.
A bugyelláris, a pipa meg a süveg című mese felolvasása után átbeszéltük a történetet, majd megbeszéltük a hullámhegy hullámvölgy jelentőségét a mese főhősének élete alapján . Beszéltünk saját tapasztalatokról.
Megtanultuk a nyelvtörőt, ami először nagyon nehéznek tűnt a gyerekeknek, majd egyre jobban tudták, a végére mindenki nagyon örült, hogy sima ült elmondania. Közben sokat kacagtak.
Ezután kiborítottam nekik egy 500 darabos puzzlet a játék asztal közepére, ezt egész nap rakhatták, és rakták is, ezt a feladatot is nagyon szerették, miután elkezdték látni, hogy valami kialakul a káoszból. Közösen megbeszéltük mindkét játék tanulságát, a kitartást, és újra előkerült a hullámhegy hullámvölgy téma.
Az órát nagyon aprólékos színezővel és zenehallgatással zártuk. Feltettük a megküzdési stratégiák jelét a boldogvárunk következő lépcsőfokára.
Február hónapban a megküzdési stratégiák volt fő témánk. A megküzdéssel a kihívásokkal, a problémákkal a konfliktusokkal foglalkoztunk a legtöbbet. Fontosnak tartottam a stressz a feszültség levezetését, lehetséges kezelését. A gyermekek belátták azt, hogy fájdalom és kudarc nélkül nincs élet, de viszont ezeket lehet kezelni. Témával kapcsolatos feladatokat, játékokat játszottunk. Új mesét ismertettem meg és sokat énekeltünk. Mindenki nagyon jól érezte magát.
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Megjelenítettünk néhány állapotot, ami nem is volt olyan egyszerű feladat.
Onnan tudom, hogy veszélyérzétem van, hogy gyorsabban ver szívem.
Onnan tudom, hogy feszült vagyok, hogy Összeszorul a gyomrom.
Onnan tudom, hogy izgulok, hogy izzadok.
Onnan tudom, hogy éber vagyok, hogy tudok figyelni.
Onnan tudom, hogy óvatos vagyok, hogy gyakran hátrafordulok.
Onnan tudom, hogy összpontosítok, hogy gyorsan reagálok.
Onnan tudom, hogy bizakodó vagyok, hogy reménykedek.
Onnan tudom, hogy ellazult vagyok, hogy kizártam a külvilágot.
Onnan tudom, hogy kíváncsi vagyok, hogy mindig leselkedek.
Onnan tudom, hogy nyitott vagyok, hogy meghallgatom a többieket.
Onnan tudom, hogy nyugodt vagyok, hogy nem tud senki felbosszantani.
Onnan tudom, hogy pihenek, hogy zenét hallgatok.
Onnan tudom, hogy megküzdöttem egy nehézséggel, hogy örülök, boldogságérzetem van.
Zakladna Skola s VJM Alapiskola Fülekpüspöki
Megjelenítettünk néhány állapotot, ami nem is volt olyan egyszerű feladat.
Onnan tudom, hogy veszélyérzétem van, hogy gyorsabban ver szívem.
Onnan tudom, hogy feszült vagyok, hogy Összeszorul a gyomrom.
Onnan tudom, hogy izgulok, hogy izzadok.
Onnan tudom, hogy éber vagyok, hogy tudok figyelni.
Onnan tudom, hogy óvatos vagyok, hogy gyakran hátrafordulok.
Onnan tudom, hogy összpontosítok, hogy gyorsan reagálok.
Onnan tudom, hogy bizakodó vagyok, hogy reménykedek.
Onnan tudom, hogy ellazult vagyok, hogy kizártam a külvilágot.
Onnan tudom, hogy kíváncsi vagyok, hogy mindig leselkedek.
Onnan tudom, hogy nyitott vagyok, hogy meghallgatom a többieket.
Onnan tudom, hogy nyugodt vagyok, hogy nem tud senki felbosszantani.
Onnan tudom, hogy pihenek, hogy zenét hallgatok.
Onnan tudom, hogy megküzdöttem egy nehézséggel, hogy örülök, boldogságérzetem van.