Az órára előzetesen készültek a gyerekek.Otthoni feladatnak kapták,hogy írják le nevük jelentését ill. azokat a tulajdonságokat,amelyek nevük alapján jellemzik őket.
Az órán mindezeket felolvasták és megbeszéltük mennyire igaz a név viselőjére.
Majd elkészítették a ” védelmező” plakátot.
Megküzdési stratégiák
Megküzdési stratégiák : akadálypályán gyakoroltuk leginkább ezt a személyiségformáló belső munkát.
Többféle feladattal kellett megküzdeniük a gyerekeknek a cél eléréséhez.
A februári hónap témája a Megküzdési stratégiák. A napközis foglalkozások keretein belül beszélgettünk a közös és egyéni célokról, vágyakról. A célok éréséhez milyen utakat járhatunk be. Megbeszéltük a kitartás és a siker fogalmát. Tartottunk egy lazító, pihentető, meditációs mikro foglalkozást, mely során kényelmesen elhelyezkedve, fejet lehajtva vártuk a feladatokat. Először a légzésünket lassítottuk le, majd egy kis utazásra indultunk a gondolatainkban, hátrahagyva a haragot és gondokat. A meditáció során egy patak partra értünk, mely környékén tündérek és manók játszottak, szórakoztak. A patak felett szivárvány húzódott, melynek sávjai különböző erényeket takarnak. A meditációs utazásból visszatérve a tanterembe a gyermekek elfelejtettek minden haragot és gondo. A gomdolatutazásról illusztrációkat készítettek.
A hónap témáját relaxációval kezdtem. Már nagyon élvezik a gyerekek. Szívesen működtek együtt, egymást biztatták a feladatok pontos elvégzésére. A relaxáció után felolvastam a mesét. Picit hosszúnak bizonyult a 4 éveseknek, de figyelmesen hallgatták. A mesét irányított kérdésekkel felelevenítettem. Mese után következett az akadálypálya. Korábban megkértem a szülőket, hogy küldjenek be erre a napra egy-egy kedvenc plüsst, melyet a gyermekek játékos módon megmenthetnek, megküzdhetnek értük. A mese cselekményéhez igazodó akadálypályát állítottam össze meg a téma feldolgozása előtt. Minden gyermeknek egyesével végig kellett rajta haladni, s a végén ” megszerezhette” a plüssét.. Levezetésként a munkafüzetben található királylány és királyfi rajzát színeztettem ki, persze ezt előre lefénymásoltam és a gyermekek jelével elláttam. Színezés közben meghallgattuk a hónap dalát.
A hónap témáját relaxációval kezdtem. Már nagyon élvezik a gyerekek. Szívesen működtek együtt, egymást biztatták a feladatok pontos elvégzésére. A relaxáció után felolvastam a mesét. Picit hosszúnak bizonyult a 4 éveseknek, de figyelmesen hallgatták. A mesét irányított kérdésekkel felelevenítettem. Mese után következett az akadálypálya. Korábban megkértem a szülőket, hogy küldjenek be erre a napra egy-egy kedvenc plüsst, melyet a gyermekek játékos módon megmenthetnek, megküzdhetnek értük. A mese cselekményéhez igazodó akadálypályát állítottam össze meg a téma feldolgozása előtt. Minden gyermeknek egyesével végig kellett rajta haladni, s a végén ” megszerezhette” a plüssét.. Levezetésként a munkafüzetben található királylány és királyfi rajzát színeztettem ki, persze ezt előre lefénymásoltam és a gyermekek jelével elláttam. Színezés közben meghallgattuk a hónap dalát.
Kisnánai Szent Imre Általános Iskola
Mindenki utánanézett a neve jelentésének és otthon megkérdezte szüleitől, hogy miért azt a nevet kapta, amit most viselnie kell. A gyerekek szívesen mesélték el a családi anekdotákat és osztották meg egymással saját nevük történetét.
Boldogságóra az 5. osztályban
ÓRAVÁZLAT
Téma: A megküzdés
Az óra cél- és feladatrendszere: elkötelezettség, akarat, reális önszemlélet edzése
Tárgyi koncentráció: magyar irodalom, történelem, ének
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola (4. tanterem)
Dátum: 2021.02.10.
I. Ráhangolódás (10’)
Relaxáció és éneklés (Bagdi B.: Pozitív élmények…)
A téma bevezetése: Mi az a megküzdés? Táblai kép
Szóértelemzés asszociációk gyűjtése
II. A téma kibontása (5’)
Csoportmunka:
A: „Minden rosszban van valami jó!”
B: „Nincsenek véletlenek.”
Magyarázzuk meg ezeket az állításokat!
Milyen kapcsolatban vannak a megküzdéssel?
III. A téma feldolgozása (10’)
A szamár története (mesehallgatás)
Megfigyelési szempontok:
– Mi a tanulás?
– Mi a véleményed a parasztról?
– Miként oldották meg a helyzetet a szomszédok?
Ismerkedjünk meg a megküzdési formákkal!
(próba- és érzelemközpontúság)
IV. Gyakorlati alkalmazás (5’)
Kinek milyen a stresszkezelési módszere?
(önértékelő teszt) (Tk.: 175.o.) (Tk.: 176-177.o.)
V. Villámrelaxációk (3’)
VI. Feszültségoldó tippek (5’)
VII. Témazáró 3 dolog (3’)
VIII. Házi feladat (2’)
Riport készítése a megküzdésről családtagokkal
IX. Az órai munka értékelése (2’)