7. osztály, Vagányok
A szamuráj szerencséje című mese feldolgozása során megértettük, hogy erőfeszítéseket kell tennünk annak érdekében, hogy le tudjuk győzni a kihívásokat. A kitartás pedig nagyon fontos tulajdonság a cél elérése érdekében. Mese, játék, zenehallgatás, beszélgetés, jó kedv!
Megküzdési stratégiák
Taktaharkányi Szivárvány Óvoda és Bölcsőde
A foglalkozás felépítése úgy valósult meg,hogy meghallgattuk Bagi Bella:Ellazulni jó dalát,melyet mozgással kisértek.Bezzeg Andrea:Aranykulcs című meséje felkeltette a figyelmüket,a meséhez tartozó kérdéseket megbeszéltük.Lezárásként a munkafüzetből kiszínezték a sàrkányt.Majd játékba hívtam a gyerekeket,hogy ki vállalkozik arra ,hogy meg küzdjön társával egy bohócos foci játékban .Szórakoztak,izgultak, jó kedvük volt.
Meixner Ildikó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
Az osztályommal már nehezebb, komolyabb témákról is el tudunk beszélgetni. A szamuráj szerencséje című japán mese azonban a segítségünkre volt, hogy körbejárjuk és megértsük a megküzdés lényegét. Zene, színező, labirintus…
Meixner Ildikó Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
5. osztály, Manók
Nagyon-nagyon várom minden alkalommal a kis Manókkal a boldogságórákat! Várják és kérik a mesét, amit nagy átéléssel dramatizálnak az órákon. A szamuráj szerencséje egy jó kis japán mese, ami alapján beszélgettünk a megküzdésről. Zenehallgatás, dramatizálás, játék, öröm!
Ebben a hónapban egy nagyon fontos témával foglalkoztunk, hiszen ebben a korosztályban is előfordulnak konfliktusok, problémák, kudarcok, amelyekkel szembe kell nézniük és meg kell velük birkózniuk.
Az óránkat mozgásalapú relaxációs gyakorlatokkal kezdtük. Az erdei tisztás című mese meghallgatása után válaszoltak a feltett kérdésekre. Önállóan megfogalmazták, hogy minden rosszban van valami jó. A nehéz helyzeteket is meg lehet oldanunk és a problémák hathatnak pozitívan az életünkre. A mese tanulságát is megfogalmazták, hogy együtt, összefogással minden nehéz helyzetet meg lehet oldani. Kiszíneztük az állatokat, majd a lakhelyükre vezettük mindegyiket. Állatokat soroltak fel, amelyek különleges tulajdonsággal bírnak: a tevének púpja, a kengurunak erszénye, a póknak hálója van, a kakas szépen kukorékol stb. Videót is néztünk különleges állatokról, állati legekről.
A Győzelem Tündér dala után minden gyerek elmondhatta mi az, amire a legbüszkébbek magukkal kapcsolatosan. Volt, aki a hajlékonyságára, egy kislány a szép olvasására, egy kisfiú arra legbüszkébb magával kapcsolatosan, hogy megtanult biciklizni.
A tanórát mosolydobással fejeztük be, hatalmasat nevettünk mindannyian.
Sülysápi Móra Ferenc Általános Iskola
Februárban a megküzdési lehetőségekről beszélgettünk, társasjátékoztunk, készültünk a farsangi bálra -bohócokat festettünk, hajtogattunk, dekoráltunk-, amikor is a legtöbb gyermek a kedvenc hősének, példaképének öltözik be. 🙂 Végül mi is lerajzoltuk a saját, elképzelt hőseinket.
A megküzdés gyakorlása
Az óra elején megbeszéltük, milyen programokon, eseményeken vettünk részt a hónap során. Minden esemény valamilyen kihívás elé állította tanulóimat: a farsangra milyen jelmezbe bújjanak, hogyan fogják beszerezni a szükséges kellékeket. A versmondó versenyre való felkészülésbe sok energiát fektettek, majd meg kellett küzdeniük a zsűri elé való kiállás, szereplés okozta izgalommal. A sok erőfeszítés meghozta a várt eredményt, mindannyian sikeresen szerepeltek. Megismerkedtek a japán mesével, megrajzolták a saját szamuráj pajzsukat, igyekeztek eljutni a rizsföldig a labirintusban. Két kirakót próbáltak kirakni, egyiket kép nélkül, a másikat kép segítségével. A pozitív megerősítések kártyák segítségével a megrajzolt kezük ujjaira írták a rájuk jellemző pozitívumokat. Az óra végén eljátszottuk a mozdulat játékot. Jó hangulatban zártuk az órát.
Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium
Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium
Középsúlyos értelmi fogyatékos tanulók általános iskolája
Szívünk fája
A fa ültetési programunk előkészületei során fontos rész jutott a természetvédelem, a megóvás feladataira is. A megküzdési stratégiákat a fák, a természet számára is biztosítani kell. Ezt csak mi tehetjük meg. A fák, a természet csak akkor képes adni számunkra, ha biztosítjuk a fennmaradását.
Számba vettük, mi a teendőnk ezen a területen. Példaként a szakiskolás kertész tanulóink kerti teendőit elemeztük:
– A fáknak vízre van szüksége, a kisebb fákat locsoljuk, mint a virágokat. Figyeljük, esik-e az eső, ha nem, mi locsoljuk.
– Van, amikor vízzel permetezik, hogy levelei ne legyenek porosak.
– Permetezik, mert lehet, hogy kártevők támadják meg.
– Megmetszik, hogy szép legyen a koronájuk.
– Amíg kicsi, bekerítjük, hogy mindenki tudja, hogy vigyázni kell rá.
– A gyökerére tehetünk tápot, hogy gyorsabban nőjön, pótoljuk, ami hiányzik a földből.
Előkészültünk minden tudásunkkal, ha lesz közös fánk, majd így gondoskodunk róla.
Mindenki szereti a fákat, ezt megállapítottuk a beszélgetés végére. Hát, akkor, ezt meg is mutatjuk!
Készítettünk is egyet, hogy láthatóvá váljon szeretetünk, mielőtt a faültetési programunkra sor került volna. Bár a tavaszi virágzó fákat várjuk már, ezen a fán, nem virágok nőttek.
A februári boldogságóra a megküzdésről, erőnlétről, kitartásról, a problémák pozitív oldalról való mgeközelítésről szólt. Néhány relaxációs gyakorlattal kezdtük el az óránkat. Bagdi Bella Ellazulni jaj de jó dalára megmozgattuk még egy kicsit az izmainkat is. Kézfogással a mi kis versikénkel köszöntöttük egymást:Örülök, hogy itt vagy kezdődhet egy jó nap, köszöntelek téged cselekedjünk szépet! A mai történetünk és mesénk egy kis tanulságos mese, melynek címe: Az erdei tisztás, meséltünk el és a történet alapján segítettek a gyerekek a mesebeli állatoknak hidatépíteni, hogy áttudjanak jutni a tuloldara. Hóvirágmezőt is készítettünk történetünk szereplőinek, hogy tudják merre van a helyes út.Tovább folytatva az óránkat ismételten megnéztük a Fel a fejjel c. animációs tanulságos kisfilmet (nagyon szeretik a gyerekek).Zárókörben megmutatta mindenki,milyen kitartó és erős is tud lenni egy kis kötélhúzás keretében, zárásként a Kecske, kecske mit csinálsz a kertembe? c. fogójátékkal tettük még izgalmasabbá a boldogóránkat.
Megküzdési stratégiák témakörben az első kérdése a gyerekeknek az volt, hogy mit nevezünk stratégiának? Ezután megosztották a tanulással, dolgozat írással kapcsolatos nehézségeiket és azt is hogyan oldották meg.
A szamár története könnyeket csalt a szemükbe.
A felmértük milyen stresszkezelési módszert alkalmaznak.
Elvégeztük a villámrelaxáció gyakorlatot. Volt aki aznap ki is próbálta. Azt mondta segített neki megnyugodni.
Az osztályba kitettük a Boldogságbeszédet, a Gyors és apró feszültségoldókat.