A boldogságóra munkafüzetben a Megküzdés címszónál érzelemkifejező arcokkal találkoztunk. Megbeszéltük melyik arc milyen érzelmet tükrözhet és ki hogyan érzi magát.Többen beszéltek félelmeikről, a gonosz állatokról, gonosz mesékről. Így másnap elmeséltem A kismalac és a farkasok című mesét, amiben a sűrű erdőben egyedül lakó malacka legyőzi a sok gonosz farkast. Készítettem hozzá árnybábokat, amit a besötétített csoportszobában előhúztam. A sötét szoba önmagában is egy egy gyermeknél lehet nyomasztó. A felgyúlt fény valami remény sugall, a vicces bábok pedig oldják a feszültséget. A bábok közel vagy távol tartása a fényhez megváltoztatja a bábok egymáshoz való nagyságát. A gonosz farkas lenyelheti a malackát, de a kicsi malacka lenyelheti a gonosz farkast. A gyerekeken áll a dolog. A cél nyilván az, hogy a jó győzedelmeskedjen a gonosz felett. A félelmünkön tudjunk uralkodni, legyőzni azt.
Megküzdési stratégiák
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Tagintézménye
Februárban először az eredeti erősségkártyákkal „játszottunk”, majd sajátot tervezetek és készítettek a gyerekek. A leötletesebbekből tabló készült.
Óvodásainkkal az életünkben felmerülő problémákról és azokkal való megküzdésről beszélgettünk. A foglalkozás előtt relaxáltunk, majd meghallgattuk Bagdy Emőke Ellazulni jaj de jó… kezdetű dalocskáját. A gyermekek meghallgathatták Bezzeg Andre Aranykulcs című meséjét, melynek tanulságát átbeszéltük. A későbbiekben a csoportszobát egy hatalmas akadálypályává alakítottuk, melynek végén mindenki kiszabadíthatta kedvenc játékát a ” sárkány” fogságából. A gyermekek nagyon élvezték a játékot, s közben játékos formában sajátíthattak el néhányait megküzdési stratégiáink közül.
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
A folyosón már alakul a rend, fejlődtünk.
Viszont a terem a következő lépcső.
Pontversenyt hirdettünk, év végéig rutinszerű pontozással, átlageredményekkel: padrend, tolltartó, táska.
Júniusban eredményt hirdetünk.
Nehézségek márpedig vannak…
A februári hónapban volt szerencsénk a hónak örvendeni , ugyanis elég sokáig vendégeskedett nálunk a tél. A gyerekek nehézségeket nem ismerve nap-mint nap magukra öltötték téli ruházatukat, ezáltal is ügyesedve, hogy kint a hóban játszhassanak.
Az udvaron játszva, megfigyeltük a gyerekekekkel mennyi énekesmadár látogatja óvodánk udvarát, innen jött az ötlet, hogy közösen készítsünk nekik madáretetőt melyet időközönként feltöltünk élelemmel, ugyanis a téli hidegben, amikor mindent hó borít, nehezebben jutnak táplálékhoz.
A gyerekeknek nagyon tetszett az ötlet, igyhát neki is láttunk a közös kis projektünknek, melynek hamarosan szép vége kerekedett. A gyerekek lelkesen készítették a természetes anyagokból készült madáretetőket, melyeket a csoportszoba előtt álló fára akasztottunk, ígyhát a gyerekek a csoportból is könnyedén megfigyelhették az etetőkre leszálló madarakat. A gyerekek egyik kedvenc projektje lett, melyben mindenki gazdagodott. Empatikusabbak lettek a körülöttük lévő élőlényekkel, mondhatjuk:
„A napocska csoport ezzel is megkűzdött.”
A gyermekekkel beszélgettünk arról, hogy amikor érkezik egy nehézség, hogy lehet azon átlendülni, mi a fontos, ezekben az esetekben. Fontos, hogy pozitívan álljunk hozzá, annak érdekében, hogy megoldást találjunk. Mindig kigondoljuk, milyen lépések kellenek ahhoz, hogy eljussunk a megoldáshoz, mindig tervet készítünk. Fontos meghallgatni mások véleményét is, a beszélgetés segítheti a nehézségek megoldását. Mivel ebben a hónapban a medvék életével foglalkoztunk, ebbe építettük be a boldogságóra foglalkozást is. Fésűs Éva: Az irigy medve című meséjét dolgoztuk fel, ezen keresztül beszéltük meg a téma fontos elemeit. Medvebarlangot alakítottunk ki a csoportszobában, ahol a gyerekek szerepjáték formájában több olyan szituációt is eljátszottak, ahol problémát kellett megoldani. A mese tanulságos a gyermekek számára, hisz nem mindig jó célért küzd valaki. De amikor a cél nem a közösséget támogatja, annak mindig negatív következményei vannak. Így volt ez a medvével is, aki – habár rövid időre célt ért – végül saját magának okozott nehézséget az irigy viselkedésével.
Debrecen-Józsa Kerekerdő óvoda
Mesebeli kirándulás során eltevedtünk.
Dramatikus játékkal átszőtt jó hangulatú tevékenység alakult ki. Megküzdöttünk a széllel a vakító nappal a hideggel a meleggel a sötétséggel. Utunk során sárkanyok, manók, tündétek kerültek mellénk vagy éppen ellenünk. De mi megbírkóztunk minden akadállyal es szerencsésen visszaérkeztünk az oviba.
Sok/ sok dal mondóka segített bennünket.
A felszabadult, örömteli közös mozgások, szabályjátékok, megtanítják a gyermekeket hogyan figyeljenek egymásra, és mi módon segítsék társaikat.
A vers feldolgozása kapcsán a két főszereplő vitája és szócsatája.
A megküzdési stratégiák ismerete segít a stressz kezelésében, leküzdésében. Ez tanulható, fejleszthető. Nagyon fontos, hogy már a gyerekekkel megismertessük.
A foglalkozásainkat (és azóta a délutáni napközinket) a mélylégzéssel kezdjük. Megtapasztalták ennek a nyugtató hatását. Ezzel hangolódunk rá a tanulásra.
A relaxáció egy új élményt adott a gyerekeknek. Érdekes élménynek nevezték amikor csukott szemmel csak magukra kellett figyelni, nem láthatták mit csinálnak a többiek. Pénteken délutánonként végezzük, ilyenkor a héten átélt legjobb dolgokra gondolunk vissza, ezzel lépünk át a hétvégébe. Egyébként is nagyon szeretnek zenét hallgatni, de ez a megnyugtató relaxációs, halk zene nagyon jó hatással van ránk.
A haj-szeretet nagyon tetszett a gyerekeknek. ki is tudták próbálni, milyen nehéz a hosszú hajjal bánni. A fiúk lelkesen vetették magukat bele a fodrászkodásba.
A katonai gyakorlatok során megtapasztalhatták milyen fontos az egymásra figyelés, kooperáció a sikeres feladat végrehajtásához. A csoportunkban a lányok sem akartak kimaradni, örömmel vetették bele magukat a katonáskodásba. Kint és a teremben is gyakorlatoztunk. Mindenki voltközlegény és tábornok is. Így megtapasztalhatták milyen felelősséggel jár az irányítás. A gyakorlatok végén megbeszéltük, hogy a legfontosabb az egymásra odafigyelés, egymás segítése, közös munka volt. Ezután a fiúk tartottak egy kis harci bemutatót, építettek tankokat, gépeket legóból.
Kicsit huszárkodtunk is, készítettük a március 15-i ünnepre dekorációt.
Nagyon tartalmasan telt a február. Összegyűjtöttünk néhány a gyerekek által alkalmazott megküzdési stratégiát (nem is gondolták, hogy ők ezeket alkalmazzák), ami a mindennapokban hasznosak lehetnek gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt: relaxáció; biciklizés; lassú és mély lélegzetek; zenehallgatás; rajzolás; gyurmázás; játék a háziállatunkkal; segítség kérése; éneklés; táncolás; olvasás; séta; futás; játék a barátokkal; igyunk teát; beszélgetés akiben megbízunk; építés (legóval, építőkockával, kártyával…); lufifújás és elengedés;