A szeptemberi nevelési év számos próbatétel elé állítja a gyermekeket (új gyermekek érkezése, újra felvenni a csoport már megszokott ritmusát, találkozás a társakkal és a felnőttekkel), amelyekkel bizony hősiesen meg kell küzdeni. Semmit sem lehet a lepedő alá rejteni. Mindennel szembe kell nézni!
Megküzdési stratégiák
A Farsang jó alkalmat teremtett arra, hogy mindenki megmutathassa milyen jelmezbe szeretett volna bújni.
A különféle feladatok bátorságra, motiváltságra, lelkesedésre, kitartásra,küzdésre ösztökélte a gyerekeket.
Jó hangulatban önfeledten zajlott az ünneplés.
A februári boldogságórát ismét villámlazítással kezdtük a hetedik osztályban. Majd a tankönyv néhány bölcsességét értelmeztük. Utána együtt elolvastuk a szamár történetét, a történet tanulságának megbeszélése után megbeszéltük a megküzdés lényegét, illetve fajtáit. Majd az osztály együtt elkészítette a „ lépcsőt” , melyet az utunkba gördülő kövekből építhetünk.
A megküzdési stratégiák című témát egy relaxációs gyakorlattal kezdtük:
Relaxációs gyakorlat: „Égig érő fa vagyok, megnövök mint a nagyok.”
Foglalkozást kezdő éneklés: A játékokra való felkészülés és az ellazulás érdekében közösen meghallgattuk és táncoltunk Bagdi Bella: Ellazulni, jaj de jó című dalára.
Játék: Testrészeink
Ezt mi egy nagy körben játszottuk, több babzsákkal. A kis csoportban különösen jó játék, mert fejleszti a figyelmet, és egyben tanuljuk a testrészeket.
A játék után 4 csoportra osztottam őket és először legoból, majd fa kockákból tornyot építettünk. A végén összemértük, hogy ki tudta a legmagasabb tornyot építeni.
Mese: A kicsi dió (magyar népmese)
A gyerekek érdeklődve hallgatták végig a mesét.
A hétre a munkafüzetből színezőket másoltam, színezés közben beszélgettünk az érzelmekről, problémákról, megoldásokról.
Andreetti Károly Általános Iskola és Művészeti Iskola
Mindazon dolgokat próbálták a gyerekek rajzban megjeleníteni, melyek támaszt, segítséget jelentenek számukra a problémák megoldásában.
Az óra eleji szokásos ráhangolódás után, arról beszélgettünk a gyerekekkel, milyen nehézségekbe, akadályokba ütközünk mindennapjainkban, amelyeket meg kell oldanunk.
A gyerekek felsorolták a kisebb, nagyobb nehézségeket, amelyeket megélnek a hétköznapok során. Az óra további részében együtt találtunk megoldást a problémákra. Mindenki nagyon ügyes volt, nagyon jó ötletekkel segítették egymást, hogyan lehetünk túl ezeken a stresszhelyzeteken.
Ötleteinket kitettük a falra, hogy ha szükségünk van rá, egy kis segítséget nyújtson.
Kőbányai Szervátiusz Jenő Általános Iskola
Ebben a hónapban is a mese segített a téma feldolgozásában. Majd mindenki megpróbált bátorító üzeneteket írni, ami egy nehéz helyzetben átsegíthet minket.
A dal meghallgatása, majd mozdulatainak utánzása. Kézenfogva éneklés. Az Aranykulcs című mese meghallgatása.
Mindenki jó valamiben, mindenki hozzá tud tenni a csoport életéhez. Ezt megélhetik a gyerekek a mindennapokban. Észrevesszük egymás erősségeit. A segítségre szorulók bátran kérhetnek, kérdezhetnek. Nálunk bátran, nyíltan kérhetnek, kérdezhetnek a gyerekek egymástól és a felnőttektől is.