Lelkes tanulóim munkái…kicsit el is érzékenyültünk. Rengeteg példát meséltek a saját kis életükből, amikor szükségük volt a bíztató szavakra.
Nagy ölelkezés, összeborulás zárta az órát.
Megküzdési stratégiák
Az e havi témát ismét sikerült összhangba hoznom a heti témával: tavaszi virágok (hóvirág, ibolya,barka). Ábrázoló tevékenység során minden kisgyerek kapott egy kártyalapot,melyre egy hóvirág rajza került. E tevékenység közben alkalom adódott a beszélgetésre, a téma kibontására. Ez után a nagyszőnyegen körbe ülve átadhatták egymásnak a hóvirágokat, annak akinek aznap segítettek valamiben, vagy vígasztaltak, vagy nehéz helyzetből segítették ki társukat. Érdekes és csodálatra méltó volt tapasztalni, hogy nagycsoportosaim mennyire empatikusak és nyitottak egymás iránt, valamint azt, hogy hihetetlenül jól észreveszik egymás gondját-baját.
Az Aranykulcs mese sok kérdést vetett fel. Változatos, sokféle ötlet született, hogy mit is nyitna a kulcs (titkos ládát, anya szívét stb.), kinek adnák: sokat a barátjuknak. A három nehéz feladat pl. mosogatás, takarítás, írás. Sokat beszélgettek még ezekről a kérdésekről játék alatt. Az érzelmek felismerése nehezebb volt, főleg az a feladat, hogy válasszák ki ami az arcukon is megjelenik, jellemzően a mosoly és szomorúság dominált. A sárkány várát többféle építő játékból is megalkották.
I. BEVEZETÉS
1. Relaxációs gyakorlat: „Égig érő fa vagyok …”
2. Közös mozgás: Bagdi Bella: Ellazulni, jaj de jó!
3.. Téma indító kérdések
II. FŐRÉSZ
1. Célkitűzés
2. Problémafelvetés
3. Elméleti háttér. Közös beszélgetés.
4. Mese feldolgozás: „A bugyelláris, a pipa, meg a süveg.”
„Hegyek-völgyek” feladatlap párban.
5. „Miért pont én?” gyakorlat.
III. BEFEJEZÉS
Megerősítő gondolatok nehéz időkre magamnak.
(Elkészített cédulák elhelyezése otthon látható helyre.)
A Pozitivity Szupererő kártyacsomaggal játszottunk, ahol mindenki megtapasztalta milyen győztesnek lenni és a dobogó első helyén állni.
Szoborjáték gyakorlása, Pozitív mondóka koreográfia ismétlése.
Gátéri liget Óvoda és Szociális Szolgáltató
A téli beteges időszaknak még február hónapban sem volt vége, ezért nagyon kevesen voltunk a csoportban. Többféle technika felhasználásával készítettük el a hóvirág mezőt. Először zsírkréta és festés felhasználásával varázsoltunk hóvirágokat, majd papírhajtogatással. A gyerekek szabadon válszthattak a technikák közül. Beszélgettünk a hóvirágról, mikor nyílik, hol látható. Kirándulásról, a helyes út megtalálásáról.
A februári téma farsangi héten került feldolgozásra. A kiscsoportosok legyőzték félelmüket és mindenki belebújt a jelmezébe. A szuperhősök, hercegnők vidáman játszottak egész délelőtt.
A téma feldolgozásánál megbeszéltük, mi is az a stressz, mik a stresszhelyzetek. Szó volt arról, hogy már egészen kiskorban jelentkezhet ez az érzés (pl. mikor óvodába, új közösségbe kerül valaki), csak akkor még nem tudjuk megnevezni, mit és miért érzünk. Mindenki elmondta, hogy mikor jelent meg az életében ez az érzés (dolgozatírás, szóbeli megnyilvánulás, fellépés, szülők válása…), majd megbeszéltük, mi mindennel lehet túllendülni ezen az állapoton. Van, aki a csokoládéra esküszik, van, aki sportolni szeret ilyenkor vagy éppen zenét hallgatni. Akad, aki a friss levegőn sétálva nyugszik meg, van, aki egy pohár víztől kap erőre. A gondolatok pozitív erejéről is sok szót ejtettünk. A megvalósításnál pedig mindenkinek 3 olyan dolgot kellett lerajzolni, ami segít neki a megküzdésben.
Boldogságóra – Február: Megküzdési stratégiák
A téma feldolgozását, Az aranykulcs című mese elmesélésével vezettem fel. Nagyon érdekes beszélgetés keletkezett belőle. Érződött, hogy sok ezzel kapcsolatos fogalom még megfoghatatlanok számukra korukból fakadóan. A gyakorlati megközelítést példákon keresztül viszont nagyon jól érzékelik a gyerekek. Ügyesen el tudják mesélni, mikor és milyen sérelmek érik őket, és azok milyen érzelmeket, esetleges feszültséget alakítanak ki bennük.
A téma feldolgozásához, beszélgetéshez körbeültünk a szőnyegen és két smilét körbeadva (szomorú és vidám) választhattak közülük és az adott érzésüknek megfelelő smilét mutatták fel. Elmesélték a velük történt jó, vagy rossz érzelmeiket. Elmondták, hogy ezek megerősítéséhez, vagy megszüntetéséhez kihez szoktak fordulni segítségért (anya, óvó néni, nagy testvér, barát, stb.). Érdekes volt számomra, hogy néhányan a rajzolásban, zenehallgatásban, táncban tudják magukat felvidítani, ami nagyon jó volt, hogy egyáltalán meg tudták fogalmazni.