Az iskola tervrajzáról készítettünk egy másolatot. Összeültünk a gyerekekkel, hogy megbeszéljük az iskola mely részéhez milyen emlékek, érzések kötik őket. Ezek alapján közösen próbáltunk neveket adni az egyes termeknek, helységeknek. Sokat nevettünk, és tanárként sok, eddig csak diákok körében ismert történetről értesültem.
Farsang alkalmából egy szívhez szóló idézetet tartalmazó faliújságot készítettünk. Nagyon vidám és színes lett.
Megküzdési stratégiák
Lövész Utcai Óvoda Malom téri tagóvodája
Táncoltunk,mulattunk társainkkal együtt.Mindenkinek nagyon jo kedve volt.Elüztük a telet.
Lövész Utcai Óvoda Malom téri tagóvodája
A foglalkozást most is közös relaxációval kezdtük, majd az Aranykulcs című mesét hallgatták meg a gyerekek. Beszélgettünk a mese után arról, hogy ki mit szokott csinálni hamérges, hogyan lehet az csillapítani. Közös építés közben kialakult konfliktusok kezelése jó alkalom volt a gyakorlásra, illetve a közös farsangi bál Ltti vetélkedők segítették a téma feldolgozását.
A téma bevezetéséhez eldugtam annyi kis bolygó képet, ahány gyermek részt vesz a boldogságórán. Felolvastam a Berci bácsi levelét, aki egy magyar űrhajós. Ahhoz, hogy a bolygókat megkereshessék a gyermekek 3 akadállyal kellett megküzdeniük. Az első akadály az volt, hogy nagy, puha építőkockából kellett kép alapján űrhajót építeni. A második akadálynál szlalompályát kellett átjutniuk. A harmadik akadálynál csukott szemmel kellett egy óriás asztronauta sisakot feldíszíteni. Ennél az akadálynál elég vicces munkák készültek.
A téma feldolgozásához Varga Dani Az űrhajós műanyag palack című meséjét olvastam fel. A mese után megbeszéltük a gyermekekkel, hogy mennyi mindenen kell átmennie egy űrhajónak és egy űrhajósnak, mire az űr közelébe kerülhet. A gyermekek nagyon élvezték ezt a témát.
Ezután minden kis asztronauta készíthetett magának wc-papír gurigából egy saját űrhajót.
A foglalkozás lezárásaként kiszíneztük a megküzdés jelét.
Camille Saint-Saëns francia zeneszerző egyik legismertebb műve az Állatok farsangja. Ez a több tételes zenemű ihlette rajzolásra a gyerekeket. A zene és a képzőművészet csodája. A téma kapcsán megbeszéltük, hogy milyen nehézséggel küzdünk, és azt, miképp orvosolhatjuk.
Farsang kapcsán álarcosbált is szerveztünk, amely sok-sok vidámsággal telt.
A foglalkozást a dühös oroszlán feszültségoldó játékkal kezdtük. A gyerekek hason fekve pihentek, majd felédredve az egerek cincogására egy mély levegőt vettek és hangos oroszlánüvöltéssel kiadták az összes bennük rejlő feszültséget. Ez az új játék nagyon tetszett nekik, többször is meg kellett ismételni.
A témához ezúttal is a 3 kis szörnyikénket hívtam segítségül, a szomorúságot, a haragot és a félelmet.
Az Aranykulcs c. mesét -hosszabb terjedelme miatt – már előző nap altatáskor elmeséltem a csoportomnak, ez alkalommal csak felidéztük a mese történetét, Róza királylány küzdelmeit. A gyerekek nagyon jól be tudták azonosítani milyen érzelmeket élhetett át a királylány kalandjai során, mikor érezhetett félelmet, haragot, szomorúságot.
Ezt követően mindenki megkapta a saját szörnyikéit, melyet kiszínezhettek. Közben alkalmunk nyílt beszélgetni arról is, ki mikor érzett ilyet, mi az, ami félelmet, haragot, szomorúságot váltott ki belőle és hogyan tudunk ezektől a rossz érzésektől megszabadulni, hogyan tudjuk leküzdeni őket. Ehhez egy színes plakátot is hoztam nekik, melyen különböző megküzdési technikák szerepeltek rajzos formában.
Van néhány gyermek a csoportomban, akik nagyon szeretnek szerepelni. Őket hívtam segítségül, hogy játsszanak el néhány szituációt… (anyuka oltásra viszi kislányát, a barátok összevesznek egy játékon, a kislány elveszti a kedvenc alvókájukat…). A többiek élvezettel figyelték az „előadást”, majd a történetek végén mindenki felemelhette azt a szörnyikét, amelyikről azt gondolta, hogy a történet szereplői átélhettek. Nagyon ügyesen tudatosították a különböző érzelmeket. Ezt követően mindig megbeszéltük, hogyan lehetett volna esetleg másképpen megoldani a szituációt, hogyan tudtunk volna segíteni nekik a megküzdésben.
A foglalkozás lezárásaként egy kooperatív mozgásos játékot terveztem. Különböző érzelmeket ábrázoló szörnyikék képrészleteit lefordítva szétszórtam a teremben. Zenére szabadon futkározhattak. Amikor megállt a zene, fel kellett venniük egy képet, és meg kellett keresniük párjukat, akivel összeillesztve a képüket megkapták a szörnyikét.
A problémákkal való szembenézés a kudarcon való felülkerekedés, a konfliktuskezelés sok gyereknek problémát jelent az utóbbi időben. Ha sikerül megtalálni magunkban a nyugalmat, megnyugtatni magunkat egy stresszes helyzetben, vagy csak lazítani kicsit. Ezért választottam a meditációt, amit a gyerekek a kezdeti kuncogás után nagyon élveztek.
Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium , Általános Iskola Weöres Sándor Általános Iskola
Új szemszögből figyeltük meg életünket, amiként megküzdöttünk a nehéz helyzetekkel és a problémákkal. Mindezeket egyszerű képregénybe illesztettük.
A reggeli kör alkalmával megbeszéljük a gyermekekkel a jelüket, elővesszük a fényképüket.
Megnézik saját magukat tükörben.
Milyen a kedvetek ma?
Válasszátok ki a képek közül, hogyan érzitek magatokat?
A reggeli kört a napi aktualitásokkal folytatjuk:
Milyen nap van ma? – mondóka, vers, ének
Megbeszéljük milyen kint az időjárás, milyen napszak van?
Beszélgetünk az évszakról, megbeszéljük az aktuális évszak jellemzőit.
Most még tél van, a tél utolsó hónapja: február.
Mindenki várja a tavaszt, a megújulást.
Reméljük mi is új ötletekkel gazdagodunk.
Milyenek vagyunk, amikor valamit nem tudunk megoldani, vagy nem sikerül valami?
– Csalódottak.
-Szomorúak.
Ilyenkor félünk, aggódunk.
A düh, majd a szomorúság vesz erőt rajtunk.
Hallgassuk meg a dalt:
Bagdi Bella: Előttem legyen mindig út
Hogyan oldjuk meg a problémákat?
Mi az, ami segít nekünk ebben?
-Jelezzük apának vagy anyának, hogy sétáljunk, menjünk ki a természetbe.
-Zenét hallgatunk, megkérjük anyát vagy apát, kapcsoljon be vidám dalokat.
-Valami vicces mesét, videót nézünk.
-Segítünk anyának, hogy ne gondoljunk a rossz dolgokra.
Mindig van megoldás.
Türelmesnek kitartónak kell lennünk, hogy megtaláljuk a megoldást a problémáinkra.
Hallgassuk meg a dalt:
Bagdi Bella: Ellazulni jó
A dal segít ellazulni, megnyugodni.
Gyakran a tanár néni is bíztatja a gyerekeket.
Egy-egy nehéz feladat megoldásakor, mozgásórán is egyéb alkalommal is sokat halljátok:
-Ne add fel!
-Megtudod csinálni!
Ezekkel a szavakkal bíztatni szeretnénk benneteket.
Mindig van lehetőség kitartóan küzdeni, hogyha először valami nem sikerül, akkor is!