Az órán meghallgattuk Bagdi Bella egyik dalát, majd relaxációs gyakorlatokkal folytattuk. A továbbiakban feldolgozuk a témát, majd a kreatív alkotás után a témát újraismételtük.
Megbocsátás
Az órán meghallgattuk Bagdi Bella egyik dalát, majd relaxációs gyakorlatokkal folytattuk. A továbbiakban feldolgozuk a témát, majd a kreatív alkotás után a témát újraismételtük.
Az óvodás életkorú gyermekeknél kritikus pont a megbocsátás. Életkori sajátosságaik által egyre inkább törekszenek akaratuk érvényesítésére, ami sokszor ütközik mások elképzeléseivel. Ezek súrlódásokat eredményeznek, melyek feloldása nagyon fontos. Ebben az életszakaszban meg kell tanulni és gyakorolni kell a megbocsátást. Csoportunkban mindennaposak a kisebb konfliktusok. Törekszünk arra, hogy a gyerekek próbálják meg önállóan megbeszélni, megoldani a konfliktusaikat. Ezek a helyzetek lehetőséget nyújtanak a megbocsátás gyakorlására. Mindennapjaink része, hogy különböző élethelyzetekben megbántottnak, sértettnek érezzük magunkat. Szinte elkerülhetetlen, hogy időről időre olyat tegyünk vagy mondjunk, amivel ne okoznánk sérülést, fájdalmat másoknak, szeretteinknek. Ezért fontos a gyerekeket megtanítani a bocsánatkérés fontosságára a megbocsátás erejére. A téma bevezetéseként beszélgettünk arról, hogy mit jelent a gyerekek számára a megbocsátás fogalma. Kértük őket, hogy idézzenek fel olyan helyzeteket amikor valami rosszat tettek másokkal, s hogyan kértek bocsánatot attól, akit megbántottak. Ezután bemutattuk nekik Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat című meséjét, melynek megbeszéltük tanulságát. Bocsánat szíveket osztottunk egymásnak, ha valamiért megbántottuk a másikat. A záró részben felelevenítettük, hogy miért is jó dolog a bocsánatkérés és megfogadtuk odafigyelünk ezután is egymásra. Végeztünk szituációs és feszültségoldó játékokat.
Bella Ho’oponopono c. dalával indítottunk. Felidéztünk olyan helyzeteket, amikor valami rosszat tettünk. Megbeszéltük, hogy milyen volt arra várni, hogy megbocsássanak nekünk, hogyan kértek bocsánatot és végül mi lett a történet vége. Megpróbálták a gyerekek megfogalmazni, hogy milyen érzés volt számukra, amikor valaki megbocsátott nekik, ill. hogy érezték magukat, amikor ők bocsátottak meg valakinek. Megbocsátani sokszor nagyon nehéz dolog. Megbocsátani tudnunk kell saját magunknak is. Ehhez a témához most Ferenczei Éva Sünis meséjét választottam. A mese után lehetőséget adtam a gyerekeknek, hogy ők is bábozhassanak. Végezetül varázsszavakkal üzentünk egymásnak.
Kőbányai Szervátiusz Jenő Általános Iskola
Aki úgy gondolta, elmesélhette saját megbocsátás történetét. Sokat tanulhattunk belőle. Játszottunk Érzések játékát, és kipróbáltuk a Bocsánatok című játékot is, ami nagyon jól sikerült.
A gyermekek számára folyamatosan jelen van a téma az óvoda mindennapjai során. A szabad játék, a tevékenységek alkalmával konfliktusok, viták alakulhatnak ki. Ez jó apropó arra, hogy beszélgessünk a megbántásról, a fájdalom, kár okozásról. Az idősebbek szívesen mesélnek arról, hogy lehet bocsánatot kérni és megelőzni azt, hogy bánatot, fájdalmat okozzanak a másiknak és hogy milyen is bocsánatot kérni. Nagyon kedves meséket találunk ehhez kapcsolódva.