Az óra eleji relaxációt követően az volt a gyerekek feladata, gondolják végig, kivel volt -ha volt- konfliktusuk legutoljára és ez hogyan végződött. Sajnos nem nagyon kellett a távoli múltba visszamenniük, mert szinte mindennaposak a kisebb-nagyobb összetűzések, főleg a fiúk körében. Megbeszéltük, hogyan kellene az efféle konfliktusokat lezárni, főleg pedig elkerülni. Varázsszavakat gyűjtöttünk, majd ezeket csoportmunkában megjelenítették rajzos formában. A foglalkozás végén konfliktuskezelési játékot játszottunk. ( vakjáték )
Megbocsátás
A morgó medve és a méhecske mesét játszottuk el a gyerekekkel és a megbocsátásról beszélgettünk. Kibékítettük az ellentéteket, kitáncoltuk magunkból a rosszaságot és óvó nénit egy nagy öleléssel tettük boldoggá. A foglalkozás második felében a 16 perces koreográfiánkat gyakoroltunk.
Több osztályfőnöki órán keresztül foglalkoztunk a megbocsátás fontosságával. Felvezetésként a tanulók olyan saját történeteket meséltek el (aki akart), amikor valamilyen sérelem érte őket. Ezek közül az élethelyzetek közül több is az osztályközösséghez kapcsolódott.
A diákok véleményt formáltak arról, hogy mi a nehezebb: megbocsátani vagy bocsánatot kérni, hogy meg lehet-e mindent bocsátani, és meg tudunk-e önmagunknak bocsátani.
A foglalkozások zárásaként a diákok színes papírból kivágtak egy szív alakzatot, amelyre a varázsszavak közül került fel az általuk választott (Sajnálom! Bocsáss meg! Köszönöm! Szeretlek!), majd szabadon díszítették, további szövegekkel látták el az alkotásokat. Végül a szívecskéket átadták annak a társuknak, akitől úgy érezték, hogy van okuk bocsánatot kérni, vagy csak egyszerűen a másik iránt érzett szeretetüket akarták megerősíteni.
A gyermekek meghallgatták ” A morgós medve és a szorgos méhecske ” történetét , amit megbeszéltünk. Ebben a hónapban , gyakoroltuk a megbocsájtást, jelszavunk ” Sajnálom, kérlek bocsáss meg!” Közben sokat hallgattuk az erről szóló dalt is.
A megbocsájtott gyermeknek, hálából orgonát festettünk és megajándékoztuk vele egymást.
A „Föld napján ” közösen virágot ültettünk, ezzel ajándékoztuk meg Föld anyát. Az ültetés után meghallgattuk a ” Gyújts egy gyertyát a földért” című dalt.
Már a 8. hónaphoz értünk a boldogságvárhoz tartó utunkban.
A boldogságprogramunkat Boldogság Dóra megölelgetésével kezdtük, majd relaxációval folytattuk: „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom”
Az előző nap hallott tündéri bocsánat mesét felidézve, a témát bevezetve kezdtünk el beszélgetni a megbocsátásról. Vannak olyan helyzetek, amikor különösen nehéz megbocsátani. Megbocsátani annyit tesz, hogy elfogadjuk a másik emberben lakozó értékeket, még akkor is ha esetleg cselekedetét helytelennek itéljük meg. Fontos a megbocsátás, mert megbetegíthet bennünket a harag, a düh. Tanultunk egy békülős mondókát is: „Béke, béke, barátság,összeveszni szamárság, többet ilyet nem teszünk, örök barátok leszünk.”
A varázs szavaink: Sajnálom, Kérlek bocsáss meg, Köszönöm, Szeretlek.
Majd a hónap dalára a: Hooponoponó-val hajóba szálltunk és elutaztunk Hawai szigetére. Nagyon messze volt így közben meghallgattunk egy kis történetet, és megtudtuk, hogy a hooponoponó egy varázsszó, mely azt jelenti: hibát kijavítani. Előfordul hogy hibázunk, de mindig van lehetőség arra, hogy ezt kijavítsuk. Ebben segít a 4 varázsszó: Sajnálom, Kérlek bocsáss meg, Köszönöm, Szeretlek.
Ezután egy nagyon izgalmas és nevetést okozó játék következett. A jön a Szörnyi játékban csak akkor nem kapott el a szörnyi ha a 4 varázsszó valamelyikét mondtuk neki. Nagy élményt okozott mindenkinek.
A szeretetgombóc játék során mindenki feltöltötte gombóckáját sok-sok töltelékkel..
A foglalkozás lezárása képpen nagyon vicces nyelvtörő fordulatokat mondogattunk.(A legviccesebb: Szőrös hörcsög szörpöt szörcsögött. Ha a hörcsög szörpöt szörcsög, rátörnek a hörcsög görcsök.)
8. foglalkozás: Ne haragudj!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy milyen nagy dolog a megbocsátás. Nem szabad haragban élni.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!” mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel kiszíneztük egy színezőt, és közben elmondtam a „Ha valakit megbántottál…” kezdetű verset.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után mindenki megkereste a maciját, és ezzel az ölükben hallgathatták meg a mesét. Elmeséltem a „Morgós medve és a szorgos méhecske” című mesét. A meséléshez egy maci bábot használtam, ő volt a morgós medve.
Beszélgetés A mese végén eljátszottuk, hogy mindenki a kezébe vehetett egy varázspálcát, és elmondhatta társainak, mit tenne vele.
Kire haragszol játék? A gyermekek elmesélhették, kik bántották meg őket, és hogyan? Hogyan tudott megbocsátani.
Bábjáték: A gyermekeknek elbáboztam a Süniről szóló mesét, aki sorban találkozik az erdei állatokkal. A bábelőadáshoz megkértem három gyermeket, hogy segítsen elbábozni. A bábjelenet végén együtt énekeltük a Süss fel nap dalt.
Interaktív játék: Kiválasztok egy gyermeket a csoportba. Ő lesz Karcsika, akit senki nem szeretett az óvodában. Mindenki csak bántotta, ezért nagyon szomorú volt. Sokat sírt. Senki nem barátkozott vele, csak bántották. Egy nap egy tündér látogatta meg a társait, és elmondta az óvodásoknak, hogy milyen rosszul esett Karcsikának, hogy mindig bántották. Elvitte az összes mesét az óvodából, és azt mondta, addig nem adja vissza, amíg nem teszik jóvá gonosz tetteiket. Mindenkinek oda kell mennie Karcsikához, és azt kell mondaniuk, „Szeretlek”, „Ne haragudj!”,” Kérlek, bocsáss meg!”, „Sajnálom!”
Szeretetgombóc játék: Körben álltunk, egy gyermek beáll középre (saját döntés alapján, aki akar), ő lesza gombóc tölteléke.
„Mi vagyunk a szeretetgombóc” öleljük körbe a tölteléket!
Verselés: Költészet napja alkalmából verset mondtam a gyermekeknek, majd a gyermekek is elmondhatták kedvenc versüket.
Föld napja alkalmával sétáltunk, játszottunk a szabadban, állatokat figyeltünk meg, majd vetélkedőn vehettek részt a gyermekek, ahol állomásokon kellett feladatokat teljesíteniük.
Mivel mindenkinek vannak konfliktusai, így szívesen beszélgettek kit mi szokott bántani, ki hogyan bocsát meg, kinek mennyi idő kell a megbocsátáshoz.
Családban, kisebb-nagyobb közösségben is történnek összezörrenések, koccanások. De ezeket mindig igyekszünk meg is oldani. A közös játék során elfelejtjük az egymás iránt érzett sérelmeket.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Általános Iskolai Tagintézmény
Az órát relaxációs feladattal kezdtük. Ezt követően megbeszéltük a gyerekekkel kiket milyen sérelem ért az utóbbi időben. Milyen folyamatoknak kell lezajlani bennünk, hogy tudjunk megbocsátani. Elmondták, hogy ki kinek bocsátott meg és miért. levezetés képen meghallgattuk és elénekeltük a hónap dalát.
Orosháza Városi Önkormányzat Napközi Otthonos Óvodája, Uzsoki utcai telephely
A gyerekekkel megismerkedtünk a megbocsátással. Meghallgatták a mesét a morgós medvéről és a szorgos méhecskéről. Közbe elvégeztük a feladatokat. Nagyon élvezték a gyerekek.
Valamint az önbizalom hónap témáján belül a kibékülésről beszélgettünk.