Már a 8. hónaphoz értünk a boldogságvárhoz tartó utunkban.
A boldogságprogramunkat Boldogság Dóra megölelgetésével kezdtük, majd relaxációval folytattuk: „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom”
Az előző nap hallott tündéri bocsánat mesét felidézve, a témát bevezetve kezdtünk el beszélgetni a megbocsátásról. Vannak olyan helyzetek, amikor különösen nehéz megbocsátani. Megbocsátani annyit tesz, hogy elfogadjuk a másik emberben lakozó értékeket, még akkor is ha esetleg cselekedetét helytelennek itéljük meg. Fontos a megbocsátás, mert megbetegíthet bennünket a harag, a düh. Tanultunk egy békülős mondókát is: „Béke, béke, barátság,összeveszni szamárság, többet ilyet nem teszünk, örök barátok leszünk.”
A varázs szavaink: Sajnálom, Kérlek bocsáss meg, Köszönöm, Szeretlek.
Majd a hónap dalára a: Hooponoponó-val hajóba szálltunk és elutaztunk Hawai szigetére. Nagyon messze volt így közben meghallgattunk egy kis történetet, és megtudtuk, hogy a hooponoponó egy varázsszó, mely azt jelenti: hibát kijavítani. Előfordul hogy hibázunk, de mindig van lehetőség arra, hogy ezt kijavítsuk. Ebben segít a 4 varázsszó: Sajnálom, Kérlek bocsáss meg, Köszönöm, Szeretlek.
Ezután egy nagyon izgalmas és nevetést okozó játék következett. A jön a Szörnyi játékban csak akkor nem kapott el a szörnyi ha a 4 varázsszó valamelyikét mondtuk neki. Nagy élményt okozott mindenkinek.
A szeretetgombóc játék során mindenki feltöltötte gombóckáját sok-sok töltelékkel..
A foglalkozás lezárása képpen nagyon vicces nyelvtörő fordulatokat mondogattunk.(A legviccesebb: Szőrös hörcsög szörpöt szörcsögött. Ha a hörcsög szörpöt szörcsög, rátörnek a hörcsög görcsök.)
Megbocsátás
8. foglalkozás: Ne haragudj!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy milyen nagy dolog a megbocsátás. Nem szabad haragban élni.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!” mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel kiszíneztük egy színezőt, és közben elmondtam a „Ha valakit megbántottál…” kezdetű verset.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után mindenki megkereste a maciját, és ezzel az ölükben hallgathatták meg a mesét. Elmeséltem a „Morgós medve és a szorgos méhecske” című mesét. A meséléshez egy maci bábot használtam, ő volt a morgós medve.
Beszélgetés A mese végén eljátszottuk, hogy mindenki a kezébe vehetett egy varázspálcát, és elmondhatta társainak, mit tenne vele.
Kire haragszol játék? A gyermekek elmesélhették, kik bántották meg őket, és hogyan? Hogyan tudott megbocsátani.
Bábjáték: A gyermekeknek elbáboztam a Süniről szóló mesét, aki sorban találkozik az erdei állatokkal. A bábelőadáshoz megkértem három gyermeket, hogy segítsen elbábozni. A bábjelenet végén együtt énekeltük a Süss fel nap dalt.
Interaktív játék: Kiválasztok egy gyermeket a csoportba. Ő lesz Karcsika, akit senki nem szeretett az óvodában. Mindenki csak bántotta, ezért nagyon szomorú volt. Sokat sírt. Senki nem barátkozott vele, csak bántották. Egy nap egy tündér látogatta meg a társait, és elmondta az óvodásoknak, hogy milyen rosszul esett Karcsikának, hogy mindig bántották. Elvitte az összes mesét az óvodából, és azt mondta, addig nem adja vissza, amíg nem teszik jóvá gonosz tetteiket. Mindenkinek oda kell mennie Karcsikához, és azt kell mondaniuk, „Szeretlek”, „Ne haragudj!”,” Kérlek, bocsáss meg!”, „Sajnálom!”
Szeretetgombóc játék: Körben álltunk, egy gyermek beáll középre (saját döntés alapján, aki akar), ő lesza gombóc tölteléke.
„Mi vagyunk a szeretetgombóc” öleljük körbe a tölteléket!
Verselés: Költészet napja alkalmából verset mondtam a gyermekeknek, majd a gyermekek is elmondhatták kedvenc versüket.
Föld napja alkalmával sétáltunk, játszottunk a szabadban, állatokat figyeltünk meg, majd vetélkedőn vehettek részt a gyermekek, ahol állomásokon kellett feladatokat teljesíteniük.
Mivel mindenkinek vannak konfliktusai, így szívesen beszélgettek kit mi szokott bántani, ki hogyan bocsát meg, kinek mennyi idő kell a megbocsátáshoz.
Családban, kisebb-nagyobb közösségben is történnek összezörrenések, koccanások. De ezeket mindig igyekszünk meg is oldani. A közös játék során elfelejtjük az egymás iránt érzett sérelmeket.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Általános Iskolai Tagintézmény
Az órát relaxációs feladattal kezdtük. Ezt követően megbeszéltük a gyerekekkel kiket milyen sérelem ért az utóbbi időben. Milyen folyamatoknak kell lezajlani bennünk, hogy tudjunk megbocsátani. Elmondták, hogy ki kinek bocsátott meg és miért. levezetés képen meghallgattuk és elénekeltük a hónap dalát.
Orosháza Városi Önkormányzat Napközi Otthonos Óvodája, Uzsoki utcai telephely
A gyerekekkel megismerkedtünk a megbocsátással. Meghallgatták a mesét a morgós medvéről és a szorgos méhecskéről. Közbe elvégeztük a feladatokat. Nagyon élvezték a gyerekek.
Valamint az önbizalom hónap témáján belül a kibékülésről beszélgettünk.
Április két boldogságórás foglalkozásán a megbocsátás témáját jártuk körül. Meglepetésemre a gyerekek életében nem játszik annyira fontos szerepet a megbocsátás, vagy legalábbis nem érzékelik tudatosan, hogy valakit megbántottak, vagy hamar elengedik, ha őket éri sérelem. Ezért aztán személyes példák helyett történeteket hallgattunk, kerestünk elő eddigi tanulmányainkból, és ezekről beszélgettünk. Nem ismerték a bibliai tékozló fiú történetét, amit elmeséltem nekik, majd beszéltünk az üzenetéről. Irodalomból most tanuljuk A Pál utcai fiúkat, így adódott a lehetőség, hogy felelevenítsük azt a jelenetet, amikor Boka megbocsát Gerébnek, felidézzük a nevezetes levelet is.
Nem maradtak el most sem a Bagdy Emőke gyűjteményéből való, óra eleji relaxációs feladatok. A „Meglengetem a karom, pedig alig akarom” gyakorlatot örömmel végezték, átélték a változatos tempóban rejlő különféle gravitációs „tehetetlenség” felszabadító érzését. A „Tüdőtakarítás” gyakorlatban az I, É, Á, O és U hangokat végigskálázva átélték, amint a tüdőjük kellemesen kitisztul.
A foglakozások során az osztálytermünk falára tablók készültek, melyek háttérszínéül ezúttal a megbocsátás színét, a kéket választottuk.
A boldogságórákon változatos feladatokat végeztek páros és csoportmunkában. Keresztrejtvényt fejtettek meg, amelyben az eddig tanult fontos fogalmakra (boldogság, célkitűzés, hála, kapcsolat, meditáció, megküzdés, optimizmus, pozitív, relaxáció, sebezhető, stressz) kellett rájönniük, majd a megfelelő betűk összeolvasásával a hónap témáját, a megbocsátás szót kapták megfejtésül. Csoportmunkában lapbook készült a megbocsátásról (Ötletbörze a megbocsátásról). Kinyitható virág négy szirmára rokon értelmű szavakat kerestek a megbocsát szóhoz (elnéz, megkegyelmez, nem haragszik, megenyhül, irgalmaz), hatszirmú virág szirmaira közmondásokat gyűjtöttek (pl.: Halál után késő a bocsánat; Nem felejti a kígyó farka vágását; Ha begyógyul is a seb, ottmarad a helye stb.).
Megnéztük Bagdi Bella Ho’oponopono dalához készült videót. A videóban megjelenített szöveghez mondatkiegészítő feladatot készítettem. Megismertük a Ho’oponoponót, ezt a hawaii módszert, amivel boldogságot, egészséget és békét teremthetünk szívünkben. Megbeszéltük a megbocsátás átéléséhez szükséges hozzáállás lényegét, annak „alapmondatait”: Sajnálom; Kérlek, bocsáss meg; Köszönöm; Szeretlek. Értelmeztünk olyan idézeteket, melyeket híres emberek fogalmaztak meg a megbocsátásról. Ezek a mondatok és idézetek is felkerültek a lapbookunkra a rokon értelmű szavak, szólások, A Pál utcai fiúk regénybeli jelenet és a keresztrejtvény mellé.
Elolvastuk a megbocsátásról szóló történetet. Megvitattuk, mi lehetett a fiú bűne, mit érezhetett a börtönben, milyen egyéb lehetőségei lettek volna még a szüleinek, és melyik lehetőség hogyan hatott volna a fiú az életére. Megvitattuk a történetet a megbocsátás három lépcsője szempontjából is.
Beszélgetéseink során tisztáztuk azt is, mit nem jelent a megbocsátás: felmentést, megbékélést, a sértés tolerálását, a sérelem letagadását, a tett elfelejtését. Igyekeztem azt hangsúlyozni, hogy mi a megbocsátás valódi tartalma: olyan pozitív, jó szándékú érzések, vagy viselkedés, amikor elengedjük a haragot, a csalódást, az agressziót.
Csoportmunkában papírszívekre érzéseket gyűjtöttek a gyerekek, mit éreznek a különféle helyzetekben. Megtapasztalták, milyen sokféle érzelem kavarog bennünk a megbocsátást, bocsánatot igénylő élethelyzetekben:
1. ha ők bántottak meg valakit, és nem történt megbocsátás (düh, lázadás, izgulás, töprengés, bánat, rettegés, zavartság)
2. ha ők bántottak meg valakit, és volt megbocsátás (béke, izgatottság, öröm, barátság, nagylelkűség, vidámság, felszabadultság, higgadtság, hála)
3. ha őket bántotta meg valaki, és nem történt megbocsátás (kedvetlenség, sírhatnék, düh, távolságtartás, rosszindulat, bánat, boldogtalanság, ingerültség, neheztelés, stressz, rosszkedvűség, ellenségesség)
4. ha őket bántotta meg valaki, és volt megbocsátás (béke, jókedv, jóindulat, kedvesség, vidámság, elégedettség, öröm, felszabadultság, lelkesedés, harmónia).
Ezekből tabló készült A megbocsátás érzelmi kavalkádja címmel.
Készítettem nekik egy ppt-t a megbocsátást mesterszinten művelő híres emberekről, Mahátma Gandhiról, Nelson Mandeláról, Desmond Tuturól, beszélgettünk a megbocsátásról szóló szállóigéikről. Értelmeztük további híres emberek mondásait a megbocsátásról, majd mindezekből tabló készült A megbocsátás bajnokai címmel.
A foglalkozások végére remélhetőleg sikerült mindenkinek megértenie, hogy a megbocsátás tulajdonképpen egy ajándék önmagunk számára, amellyel lehetőséget teremtünk magunknak ahhoz, hogy továbbléphessünk; hogy a minket ért sérelmekre (sértés, visszaélés, árulás, bántalmazás, cserbenhagyás stb.) többféle választ adhatunk (sértődés, bosszú, elkerülés), de leghatékonyabb lelki egészségünk szempontjából a megbocsátás.
Papp Judit
a Sári Gusztáv Általános Iskola és AMI
5. b osztályának (Víg Team) osztályfőnöke
Kaba, 2024. 04. 19.
Törteli Szent István Király Általános Iskola
A megbocsátás lépéseit gyakoroltuk.
Az óra elején a képekről beszélgettünk. Elmondták,hogy milyen módon szoktak bocsánatot kérni különböző helyzetekben. Utána elkészitették a megbocsátás szivecskéit.