🙂 🙂 🙂
Megbocsátás
A megbocsátás jegyében békemagokat ültettek tanulóink, illetve bocsánatkérő – kártyákat készítettek.
Gyulai Implom József Általános Iskola
A megbocsátás témakörét az anyáknapja megünneplésével kezdtük. Hálamandalát készítettünk. Ezzel az ajándékkal, versekkel, dalokkal köszöntünk meg mindent, kértünk megbocsátást.
Irodalom órán A Pál utcai fiúk témájához csatoltan beszélgettünk a témáról. Milyen nehéz is kérni és adni a bocsánatot, túl lépni sérelmeken. A projektmunkákban megjelenik nemcsak a valós GRUND, hanem a belső világunk is. Ennek megjelenítését dobozszínházzal oldották meg a gyerekek.
Miért haragszunk? Mit érzünk olyankor? Hol érezzük? Ezekkel a kérdésekkel foglalkoztak a Nyuszi csoportos gyerekek! Személyes élményeket is felidéztünk ezekről a pillanatokról. A megbocsátás fontos dolog, a pajtások szivárvánnyal szimbolizálták.
Táncsis Mihály Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola Kanizsai Dorottya Általános Iskolája
A siklósi Kanizsai Dorottya Általános Iskolában hetente , olykor még gyakrabban is osztunk meg egymással mentálhigiéniai játékokat, feladatokat. Szeretném megosztani veletek az egyik diákom által elküldött kisfilmet a megbocsájtásról. Nagyszerű munkája kis ötödikes tanítványomnak.
A megbocsátás hónapja
Sajnos a járvány miatt ezt a foglalkozást is csak az online térben tudtuk megtartani, viszont így is születtek a témával kapcsolatos alkotások, képregények, levelek, és gondolatok, hogy miért is fontos a megbocsátás.
„Vajon miért boldogíthat minket a megbocsátás? Mert ha nekünk bocsátanak meg, akkor az jó érzés, hogy tudod, hogy nem gondol rád rossz szájízzel, és ha megbocsátasz valakinek vagy megbocsátanak neked az azt jelenti, hogy fontosabbak vagytok egymásnak, mint amiért haragudni kellene a másikra.
Megbocsátottam már, viszont volt bennem még egy kis harag, de azután rájöttem ,hogy felesleges olyanért haragudni, ami pótolható vagy csak véletlenül történt.
Jó érzés, ha nekünk megbocsátanak, mert tudod, hogyha hibáztál nincs olyan nagy súlya, mert az a valaki tudja, hogy véletlenül történt (ha nem szándékosan csináltad, ha viszont igen, akkor megérdemelnéd a büntetést).
Ha valaki képes megbocsátani, akkor tudja, hogy az élet adhat jót is és rosszat is, mindegy, hogy mi vagy ki által.” – Éda
„ A megbocsátás azért boldogíthat minket, hogy ne legyünk feszültek, ne legyen bűntudatunk. Minden ember megkönnyebbül a megbocsátás után.” – Tünde
Néha nem is tudjuk, hogy kit mivel bántunk meg, erre írt példát Ádám levélben:
„Kedves Peti!
Nagyon sajnálom, hogy megbántottalak(bár nem tudom mivel),kérlek bocsáss meg nekem.
Üdvözlettel, barátod Ádám”
Rita szüleinek szánt gondolatai:
„Mindig csinálok valamit, amiért a szüleim megbocsátanak nekem, sokszor bocsánatkérés nélkül is. Nagyon nagyon szeretem őket, viszont magamat utálom, hogy mindig megbántom a szüleimet. Bocsánatot szeretnék kérni azért, hogy olyankor is visszabeszélek, amikor már nem kéne, amikor nektek van igazatok, ti mindent megtesztek értem, és én ezt nem hálálom meg. Bocsánat, hogy nem vagyok tökéletes gyerek, hogy engem kaptatok, pedig jobbat érdemelnétek.”
Tibor levélben fogalmazta meg bocsánatkérését a barátjától:
„Szia Balázs,
levélben kérek tőled bocsánatot, mert nem találtalak otthon. Sokat gondolkodtam, mit is írjak… Sajnálom, hogy így alakultak a dolgok, hogy lemaradtál a mérkőzésről. Akartam neked helyet foglalni, de Peti hozta a testvérét. Ezért nem sikerült. Legközelebb te leszel az első, akinek szólok. Ne haragudj, holnap beszélünk.
Tibi”
Atkári Petőfi Sándor Általános Iskola
Elküldtem a gyerekeknek „A bánatos medve” című mesét. Kértem, hogy nézzék, hallgassák figyelmesen! Közben gondolkodjanak azon, vajon miért kell bocsánatot kérni? Miért érdemes megbocsátani?
Amikor bocsánatot kérünk, kibékülünk, jó érzésünk lesz, megkönnyebbülünk, hogy már nem haragszanak ránk.🧡
Ha megbocsátunk, azt önmagunkért tesszük. A megbocsátó emberek boldogabbak, nyugodtabbak, egészségesebbek.🧡
Néhányan készítettek rajzot a meséről.😊🧡
Online dolgoztuk fel a témához kapcsolodó mesét. Megbeszéltük mennyire fontos megtanulnunk bocsánatot kérni, és mennyire fontos az is, hogy megtanuljunk megbocsátani. A gyerekek többségének a szüleiktől legnehezebb bocsánatot kérni, de a társaikkal való kapcsolataikban is nehezen teszik ezt meg. Ügyesen kitöltötték a keresztrejtvényt is!
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Már több mint egy hónapja, hogy az óvoda bezárta kapuit, így a gyerekek nem jöhetnek óvodába, nem találkozhatnak barátaikkal és nem játszhatnak együtt. A vírus miatti kijárási korlátozás, a társas kapcsolatok hiánya nagyon sok gyereknél feszültséget, szülő- gyerek közötti problémát okoz. Mi pedagógusok folyamatosan küldünk a szülőknek meséket, verseket, mozgásos és értelemfejlesztő játékokat, kézügyességet fejlesztő tevékenységeket, amit otthon közösen végezhetnek a gyerekekkel. Időnként üzenünk is nekik, hogy érezzék azt, hogy mi továbbra is szeretjük őket, fontosak számunkra és sokat gondolunk rájuk. Az óvoda pszichológusa is sok olyan stresszoldó mesét, játékot küld a szülőknek, amivel megkönnyíthetik a mindennapok problémáit. Én arra kértem a szülőket, hogy a boldogságtevékenységhez aminek a témája a megbocsájtás, készítsenek a gyerekek rajzokat. A rajzolás segíti a gyerekekben lévő feszültségek oldását, így az elengedés is sokkal könnyebb. Többen megtanulták „Barna Gabriella: Óvoda, óvoda” című versét is, ami szintén segíti az érzelmek kimutatását és az elengedést.
Megbocsátás
Néha elég egy pillantás, egy mosoly, valami pici figyelmesség, ami beragyogja az egész napot…