Ezt a témát érdemes lesz még elővenni. De a gyerekek remek történeteket meséltek, nagyon pozitív hatása volt.
Megbocsátás
Tanulságos idézetekkel kezdtük a téma feldolgozását, mint oly sokszor. Átbeszéltük ezek értelmét, jelentését.
A következő lépésben kérdéseket küldtem nekik:
Válaszolj magadnak szóban a következő kérdésekre!
– Nehéz vagy könnyű a megbocsátás?
– Milyen érzés elengedni a haragot?
– Utána milyen érzés, ha megbocsátottál?
– Milyen érzés, ha neked bocsátanak meg?
Mivel már április volt, arra kértem őket, hogy gondolják át az egész tanévet:
– Kivel keveredtél vitába? Veszekedtél-e valakivel?
– Volt-e harag köztetek?
Kértem őket, hogy próbálják ezt a tanévet úgy lezárni, hogy megbocsátanak az illetőnek!
Segítségül elküldtem nekik a Hooponopono dalt.
Végül bocsánatkérő kártyákat kellett készíteniük egymásnak. Én lettem volna közöttük a „postás”.
Sajnos kártyák nem készültek. 🙁 Valószínű , hogy a téma érzékenyen érintette a gyerekeket, illetve általában sem könnyen bocsátanak meg egymásnak.
Bízom benne, hogy jövőre újra átbeszélhetjük!
Csoportom több mint fele kiscsoportos, ezért sajnos gyakran előfordulnak kisebb súrlódások. „Elvette Tőlem! Ideütött! Csúnyát mondott Rám! Nem akar a barátom lenni! Nem engedi, hogy játszak velük!”, s hasonló problémák. Eddig is nagyon fontosnak tartottam, hogy a gyerekek ne menjenek haza haraggal a szívükben, s hogy a csoportot a békesség és az összetartozás jellemezze. S most a hónap témája kapcsán ez méginkább előtérbe került. Mindig megfelelő időt szánunk a konfliktusok kezelésére, megbeszélésére. Igyekszem felismertetni, és beláttatni a gyerekekkel a helytelen viselkedést, s arra ösztönzöm őket, hogy egymástól bocsánatot kérjenek, amit kézfogás, vagy egymás megölelése követ. A hónap dalát többször meghallgattuk, táncoltunk rá. Színeztük a megbocsátás ajándékát. Körbeállva a gyerekek visszaemlékeztek, kit és mivel bántottak meg, s miután ezt felidézték, újra alkalmuk volt a bocsánatkérésre. Magam is meglepődtem, milyen mélyen elgondolkodtak, amikor egy sima lapot összegyűrtem, majd újra kisimítva felhívtam a figyelmüket arra, hogy ez a lap hiába simítgatom, már soha nem lesz olyan szép sima, mint eredetileg, s ugyanígy annak a szívében is maradhat egy kis sérelem akit megbántunk, még akkor is, ha utána bocsánatot kérünk tőle.
Szentesi Felsőpárti Óvoda, Dr. Mátéffy Ferenc utcai Tagóvodája
Igyekeztünk ebben a hónapban is a családok mindennapjait megkönnyíteni. Ebben a kialakult helyzetben főleg nagyon nehéz a megbocsátás, de olyan feladatokat és játékokat találtunk ki a gyermekek számára, amely a szülőkkel együtt valósítható meg, ezzel is a szeretet és az összetartozást erősítve. A Húsvét esett erre az időszakra, ezért a személyes kontaktus hiányában arra kértük a szülőket, hogy vegyék videóra gyermekük locsoló/ köszönő versét, majd ezt a zárt csoportba feltöltve mindenkinek pozitív érzéseket és erőt adott. Valamint a megbocsájtásra ösztönözte őket, hogy sajnos nem locsolkodhattak személyesen. A csoport összetartozását ez még inkább erősítette.
A bennünket ért sérelmekre, bántalmazásra hajlamosak vagyunk negatívan reagálni. Sok esetben a sérelmet megtoroljuk vagy elkerüljük. Mindkét viselkedésmód során boldogtalanná válunk. Leromboljuk kapcsolatainkat. A megbocsátás nem egyenlő a megbékéléssel, az eltekintéssel, a mentegetéssel, a sérelem letagadásával, a felejtéssel. Másként gondolkodunk, már nem a másoknak való ártás motivál bennünket, hanem valami jót szeretnénk tenni a sértő személynek, vagy a kapcsolat pozitív oldalát helyezzük előtérbe. A megbocsátás fontos a saját lelki egyensúlyunk érdekében.
Sok olyan szituáció adódott napi szinten, a játék során, ahol a gyerekek akaratukon kívül megbántották egymást. Ezekre rendszerint haraggal, sértődéssel reagáltak, megbántva érezték magukat. Meg kellett tanulniuk azonban – a kiegyensúlyozott légkör érdekében- megbocsátani és bocsánatot kérni egyaránt. Ezzel lehetőség adódott a megbántottságból adódó feszültség oldására, továbbá hibáik belátására, azok javítására. Fontos, hogy ezeket a lelki terheket feloldjuk a gyermekekben, mert a megbocsátás a saját boldogságunk feltétele, azaz a lelki terheknek a letétele. Nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy ezt közösen megbeszéljük és ezeket a sérelmeket feloldjuk bennük. Erre a ’Hogy érzem ma magam?’ beszélgető kört alkalmaztuk. A gyermekekkel közösen készítettünk az egyik felén mosolygós a másik oldalán szomorú arcos körlapot. Mindenki elmondhatta a saját érzéseit, ,,Én ma jól érzem magam, mert….. Én ma rosszul érzem magam, mert….”. Természetesen az érzésnek megfelelő arcot mutatva. Ebben a játékban a gyermekek kibeszélhették illetve megbeszélhették az esetlegesen felmerülő problémáikat, bocsánatot kérhettek egymástól. Alkalmazva a Ne haragudj! Bocsánat!, Semmi baj!- bocsánatkérő és megbocsátó szavakat.
A másik módszer, amit alkalmaztunk a rajz varázsa. A sérelmet ért gyermekeknek lehetőséget adtunk arra, hogy rajzolja ki magából azt, ami bántja. Majd a rajzot odaadta annak a gyermeknek, aki megbántotta, közösen együtt megbeszélték, hogy senkiben ne maradjon tüske. Ezeket a rajzokat egy mappába gyűjtöttük össze és eltettük őket (jelképezve a harag elengedését és a megbocsátást).
Debreceni Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola
A téma feldolgozását a három csibéről szóló mese segítette: az önző, csúfolódó csibék és a szomorú, magára hagyott testvérük a történet végén egyetértésben, békességben, boldogan éltek együtt. Ebből kiindulva kellett hasonló helyzetet felidézni, előfordult-e, hogy megbántottak, mit éreztél akkor, kibékültetek-e, meg tudtál-e bocsátani, hogyan érezted magad utána. Van olyan eset, amikor a megbántott gyerek még nem tudott megbocsátani a társának.
Jó és rossz tulajdonságokat gyűjtöttek és csoportosítottak a gyerekek a szülők segítségével.
A bocsánatkérést családon belül gyakorolták a gyerekek, leginkább a testvérek között kialakult viták miatt. A Hooponopono című dal hallgatása közben bocsánatkérő kártyákat készíthettek a varázsszavak felhasználásával. A dal hatására nagyon elérzékenyült és sírt az egyik kislány, többször is meghallgatta azt.
Nagykőrösi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola
A hónap feladataként összegyűjtötték a megbocsátás szó szinonímáit és más nyelven a Bocsánat!, Sajnálom!, Elnézést! kifejezéseket! Tablót készítettek belőle a hetedikeseim!
Szorgalmi:
Kézzel vagy programmal (ld. link) készítsetek egy szófelhőt a megbocsátáshoz elengedhetetlen tulajdonságokkal és megbocsátási technikákkal!
“Megbocsátani azt jelenti, hogy megérteni. És megérteni valakit azt jelenti, hogy megbocsátok neki.”
/Müller Péter/
Kiskunhalasi SZC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Szakképző Iskolája és Kollégiuma
Ha egy cselekedetet meg tudunk bocsátani, akkor az egész életminőségünk megváltozik. Jobban, felszabadultabban érezzük magunkat, fizikálisan és mentálisan is gyógyulunk. Csoportunk a megbocsátás témakörében gyűjtött össze életből vett példákat, mellyel a megbocsátás lélekre ható pozitív erejét szeretnénk bemutatni.
Történetek a megbocsátásról
Karsten Mathiasent hetekig emésztette a harag. A dán cirkuszigazgatót hónapokkal azelőtt elhagyta a felesége egy másik férfiért.
A negyvenéves Karsten éjszakánként álmatlanul forgolódott az ágyában, miközben elborította a felesége új barátja iránt érzett gyűlölet. A benne kavargó negatív gondolatoktól fájdalom feküdte meg a gyomrát. Aztán esténként inni kezdett, hogy el tudjon aludni.
Végül a gyermekei miatti aggódás győzte meg arról, hogy találkoznia kell azzal a férfival, aki iránt ilyen kínzó haragot érzett.
Amikor a két férfi leült egy asztalhoz a koppenhágai kávézóban, Karsten tudta, hogy meg fog bocsátani felesége új élettársának. Egy csésze kávé helyett egymás után rendelték a feketét, és órákig beszélgettek.
Hazafelé menet Karsten csodálkozva tapasztalta, hogy már nyoma sincs benne haragnak, szomorúságnak. Hónapok óta először fizikailag is jobban érezte magát. Éjszaka úgy aludt, mint a bunda, reggel pedig tiszta elmével, kipihenten ébredt.
– A megbocsátás nagyszerű ajándék, amit saját magamtól kaptam – mondja Karsten.
Rosalyn Boyce az után omlott össze, hogy 1999-ben egy férfi betört londoni otthonába, és megerőszakolta, miközben a nő kétéves lánya a szomszéd szobában aludt. Három héttel később elkapták az elkövetőt, a nőket sorozatban megerőszakoló férfit, és háromszoros életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték.
Rosalyn számára azonban messze nem ért véget a rémálom. Képtelen volt kiverni a fejéből a támadás emlékét, ezért kiköltözött a családi házból is. Alig evett valamit. Poszttraumás stressz szindrómát (PTSD) és reaktív depressziót állapítottak meg nála. Antidepresszánst és nyugtatókat írtak fel neki. A nő felejteni akart, ezért rászokott az italra, és minden este megivott egy üveg bort.
Amikor a mentális és fizikai egészsége tovább romlott, belátta, hogy önmagát kell meggyógyítania. Miután terápiás foglalkozásokon vett részt és utánaolvasott a témának, rájött, hogy az egyedüli megoldás az, ha megbocsát támadójának.
„A megbocsátás számomra azt jelentette, hogy már nem kell semmiféle kapcsolatot éreznem az engem megerőszakolóval, és elszakadhatok a bűncselekménytől – írja Rosalyn. – Amint eldöntöttem, hogy ebből a szemszögből fogok a megbocsátásra tekinteni, hatalmas tehertől szabadultam meg.”
Rosalyn végül egy helyreállító igazságszolgáltatási program keretében 2014 júliusában találkozhatott támadójával, és szemtől szemben megbocsátott neki. – Szinte mámorossá váltam ettől – idézi fel. Már nem gondolok többé a nemi erőszakra – mondja. Volt-nincs.
Marina Cantacuzinónál kevesen értik jobban, hogy mit jelent a megbocsátás. A nő korábban újságíróként dolgozott, manapság a megbocsátással foglalkozó Forgiveness Project alapítója és egyben igazgatója. A szervezet honlapot üzemeltet és kiállításokat rendez, hogy a világ minden pontjáról érkező személyes beszámolók – köztük Rosalyné – felhasználásával kutassa a megbocsátás lehetőségeit és korlátait.
– A megbocsátásnak nem az elnézés vagy a felmentés a lényege – magyarázza a szakember. Ugyancsak gyakori tévhit, hogy a megbocsátás megköveteli az elkövetővel való kibékülést, pedig ez nem így van. Úgy is megbocsáthatunk, ha utána megszakítunk minden kapcsolatot a másik féllel. A megbocsátás a múlt átértékelését követeli meg, hogy képesek legyünk tágabb megközelítéssel és nagyobb együttérzéssel szemlélni a helyzetet és a másik felet.
Cantacuzino azt is hangsúlyozza, hogy a megbocsátás nem jelenti az igazságszolgáltatáshoz való jog feladását. Megbocsáthatunk valakinek, de az illetőnek esetleg így is börtönbe kell vonulnia, vagy más módon kell megfizetnie tetteiért. A nő egyik kedvenc idézete egy fegyenctől származik: „Megbocsátani annyi, mint elengedni a jobb múlt reményét.”
Alexandra Asseily 1966-ban költözött Libanonból Angliába, és a szülőföldjétől távol nézte végig, ahogy a közel-keleti országot szétdúlta a tizenöt éves polgárháború. Úgy érezte, elemészti a hitetlenkedés, hogy az ember ennyi erőszakra képes.
– Meg kellett bocsátanom azoknak, akik elpusztították a valaha csodálatos Libanont – mondja a pszichoterapeuta. Úgy döntött, közelebbről is megismeri azokat a férfiakat, akik kegyetlen harcosok voltak a konfliktusban. – Akkor éreztem, hogy átmentem a saját vizsgámon, amikor már az embert láttam bennünk, nem pedig a szörnyeteget.
Alapító tagja a Libanoni Tanulmányok Központjának az Oxfordi Egyetemen, ahol arra törekszik, hogy a megbékélés és a gyógyulás eszközeként népszerűsítse a megbocsátást. Munkája során gyakran találkozik betegekkel. Megemlít egy Rómában élő asszonyt, aki hosszú évekig volt hűséges csalárd férjéhez, most pedig haldokló rákbeteg. – Az asszony el van keseredve, azt hiszem, felemésztette magát – mondja Asseily, bár elismeri, tudományosan még nem bizonyított, hogy összefüggés volna a harag és a rák kialakulása között.
De lehet, hogy erre nem kell sokáig várni. Robert Enright és Pavel Kotouček szlovák rákkutató közös vizsgálatukban arra keresik a választ, a megbocsátás segíthet-e a rák elleni küzdelemben. Kotouček számtalan olyan esettel találkozott, hogy a beteg keserűsége rontott az immunrendszer működésén. – Komoly bizonyíték van arra, hogy ha erősíteni tudjuk egy rákbeteg immunrendszerét, legyőzhetjük magát a betegséget.
A kutatást egy európai mielómás betegeket képviselő ernyőszervezeten keresztül végzik Európa-szerte, és a páciensek a hivatalos gyógymódok – kemoterápia, sugárkezelés, csontvelő-átültetés, őssejt-transzplantáció – mellett irányított megbocsátásterápiában is részesülnek.
A kanadai Vancouverben élő Azaria Botta 33 éves pedagógiai asszisztens az után ébredt rá a megbocsátás gyógyító erejére, hogy összeveszett az egyik legjobb barátnőjével.
2004 nyarán hátizsákos turistaként Európába indult régi barátnőjével. Beutazták az Egyesült Királyságot, majd megérkeztek Párizsba. A francia fővárosban aztán Azaria barátnője közölte, hogy egy fiatal kolumbiai hátizsákos turistával egyhetes romantikus utazásra megy. Azaria megdöbbent, és dühös lett. Haraggal és csalódással a szívében töltötte el azt a hetet Párizsban. A feje is megfájdult, és gyomorrontás kínozta. Még az után is főtt a saját levében, hogy barátnője sűrű bocsánatkérések közepette visszatért Párizsba. Haragja még Vancouverbe hazatérve sem szállt el. A fejgörcs és a gyomorpanasz is csak az után múlt el, hogy barátnője esedezve bocsánatot kért, és könnyek között kibékültek. Azaria akkor értette meg, hogy a haragja betegítette meg őt.
– Könnyebbnek éreztem magam – mondja Azaria. – Azzal, hogy búcsút intettem a haragnak, megtettem az első lépést a gyógyulás felé.
Forrás: https://www.rd.hu/Csodaszer_a_megbocs%C3%A1t%C3%A1s
Kiskunhalasi SZC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Szakképző Iskolája és Kollégiuma
A megbocsátás témakörét otthon, konferenciabeszélgetéssel dolgoztuk fel. Az internetes felületen kerestünk hozzá anyagokat, melyek közül végül ezt választottuk:
Amy Biehl története, avagy a megbocsátás megdöbbentő ereje
Nappal volt még, amikor Amy Elizabeth Biehl 1993. augusztus 25-én szerdán bekormányozta narancsszínű, öreg Mazdáját a dél-afrikai Guguletu feketék lakta településére. Jól ismerte a helyet és az embereket is. Vagy legalábbis akkor ezt hitte.
Eredetileg Fulbright-ösztöndíjasként érkezett Dél-Afrikába, a nők jogait tanulmányozta, és harcolt a szegregáció ellen. A csomagjait már összepakolta, mivel a terv szerint pénteken repült volna haza Kaliforniába, de addig volt még hátra 2 nap, és most még a kocsiban ült, hogy még egyszer utoljára hazavigye három helybeli barátját.
Ismerősei szerint jól beilleszkedett, imádta Afrikát, és a helyi közösség szerint nem csak egy volt a többi fehér ember közül.
Ám Guguletu fiatal férfiakból álló dühös csőcseléke másképpen gondolta. Számukra a 26 éves egyetemista lány csak egy irritáló fehér amerikai volt. Miután meglátták, megállították, majd a Mazdája szélvédőjét egy téglával betörték. A feldühödött tömeg kirángatta a lányt a kocsiból, és miközben az életéért könyörgött, kövekkel dobálták, és halálra szurkálták.
…
Amy Biehlnek azért kellett meghalnia, mert a bőrszíne fehér volt. A könyörtelen politikai erőszak első nyugati áldozata volt Dél-Afrikában, halála megdöbbentette barátait, és letaglózta Dél-Afrika nagyszámú amerikai népességét, akik Amyhez hasonlóan idejük nagy részét a dél-afrikai demokrácia megvalósításának szentelték. Az emberek megpróbálták beleélni magukat Amy szüleinek helyzetébe, ami borzasztó érzés volt.
Két évvel később Amy szülei elutaztak abba a városrészbe, ahol a lányukat elveszítették, és találkoztak a gyilkosok családjával, hogy megvigasztalják őket.
Négy fiatalembert ítéltek tizennyolc évre Amy meggyilkolása miatt. A Biehl-család mégis elment, hogy meghallgassa vallomásukat az Igazság és Megbékélés Bizottsága előtt. A négy fiatal első alkalommal ismerte el, hogy a Pán-afrikai Kongresszus (PAC) fegyveres szárnyának utasításait követték.
1998-ban a gyilkosságért elítélt négy fiatal végül Amy szüleinek jóváhagyásával amnesztiát kapott az Igazság és Megbékélés Bizottságától, miután öt évet ültek börtönben.
A lényeg
Közülük kettő, Easy Nofemela és Ntobeko Peni ma is vezetőként és oktatóként dolgozik az Amy Biehl Alapítvány HIV/AIDS tudatosságfokozó részlegén, amely a Fokváros melletti gettókban tart rehabilitációs programokat. Amy édesanyjával együtt járják a világot, hogy másokkal is megismertessék a megbocsátásról és a megbékélésről szóló történetüket.
(Forrás: https://dietless.hu/amy-biehl-tortenete-a-megbocsatas-megdobbento-ereje/)