Gárdonyi Géza és Szegi Suli Ált. Isk. 2. osztálya
Megbocsátás
A 3 varázsszóban benne van minden. Milyen nehéz sokszor kimondanunk. Sajnálom… az első lépés a felelősség felismerése, milyen igaz! Bocsáss meg! – azt üzeni, jóvá szeretném tenni, vagy Elnézést!
Speciális Alapiskola Hurbanovo
Megbocsátás
A foglalkozáson megbeszéltük kinek mi jut eszébe a megbocsátás szóról, milyen tapasztalataik, gondolataik, érzéseik vannak a megbocsátásról. A bocsánatkérés mellett a megbocsátást is hangsúlyoztuk. Kézfogós játék során gyakorolták, hogyan kell bocsánatot kérni, elfogadni. Az internet segítségével további megbocsátó mondatokat, szavakat, megbánást megbocsátást ábrázoló képeket kerestek.
Spongyabob csoport
Speciális Alapiskola Hurbanovo
Az áprilisi hónap témája a megbocsájtás nehézségeiről és az elfogadásról szólt. A marcelházi gyerekek puzzle formájában fejezték ki ezt az elfogadást. A képeken látható gyerekek mintája alapján fejezték ki érzelmeiket ebben a témában. Első lépésben megbeszéltük,hogyan képzelnek el egy ilyen helyzetet,majd lerajzolták,kiszínezték és puzzle formában kinyírták,majd újra összerakták és összeragasztották. Nagyszerű közös munka alakult ki,hiszen egymás rajzait kellett összerakni,ami nagyon összekovácsolta a tanulókat,teljes szívvel-lélekkel készítették el a puzzle nem könnyű kialakítását. Köszönjük a lehetőséget,hogy ilyen nagyszerű csapatépítő programnak a részesei lehetünk!
Kis ürge csoport
Kezdő relaxáció: „Napimádás” relaxációs gyakorlat
Mesére hívó mondóka:” Kerek erdő kalandra hív téged…”
Mese: A só – magyar népmese
Beszélgetés a meséről, a király és a legkisebb királylány közötti konfliktusról, annak megoldásáról.- megbocsátásról
Saját óvodai életünkben megjelenő sérelmek megbeszélése- a megbocsátás, bocsánat kérés lehetőségeinek felidézése.
” Adj piros szívet annak a gyermeknek, aki megbántott ( bocsánat kérés).-gyakorlása.
Varázsszavak megfogalmazása.
Ho’ oponopono- megtanulása – interaktív játék
Játékos feladatok- megbocsátás erdeje , a megbocsátás ajándéka
Nagyon sokat tanultunk ebben a hónapban is. A közös beszélgetések, játékok, tevékenységek által gyakoroltuk a jó közösséggé válás lépéseit, varázs-fogásait. A megvalósításhoz kínált ötletek gazdag tárháza új lehetőségekhez vitt el minket. Bagdy Emőke relaxációs gyakorlatával olyan módszert tanultak a gyerekek, amivel gyógyíthatják magukat, elűzhetik bánatukat, erősítő jókedvre cserélve azt. Mintha egy pillangó születését figyelnénk, aki összegömbölyödve várakozik, majd csodás, színes szárnyú pillangóként vidám táncot lejt. Ebben a gyakorlatban leginkább az tetszett, hogy ne mindig másoktól várjuk a segítséget, mi magunk is gyógyíthatjuk bánatunkat, dönthetünk úgy, hogy elegünk van a szomorúságból, és a vidámságot választjuk. Nagyon szeretem a Boldogságórák gondolataiban azt, hogy amit én felnőttként megtapasztalok a programok által, diákjaim már gyermekkorban kezükbe kapják ezen módszereket. Játékos formában, hiszen ez áll hozzájuk legközelebb, optimista felnőttekké válhatnak. A 4 varázsszóban benne van minden. Milyen nehéz sokszor kimondanunk. Sajnálom… az első lépés a felelősség felismerése, milyen igaz! Kérlek, bocsáss meg! – azt üzeni, jóvá szeretném tenni. Köszönöm: minden nap többször mondhatnánk, bőven van miért. Köszönöm, hogy bízol bennem, és ezért a szeretetemet ajándékozom neked. Csodás gondolatok, ahogy a hónap dala is az. Ezt a furcsa kifejezést napokig ízlelgették a gyerekek, mit is jelenthet… kuncogtak, próbálgatták kiejteni, örömet csalt az arcukra. Az elefántról szóló mesében felfedezték az önzetlen segítségnyújtás fontosságát, örömét. Így a Fragmentos animációs kisfilmben megértették, mi árt, és mi gyógyít. Délutánonként, az udvari játékok során lapos köveket gyűjtögettek a gyerekek, tervezgették, hogyan díszítik, kinek is adják át. A megbocsátás hajóját egymás segítésével, összedolgozva hajtogatták. A digitális oktatásból visszatérve újra kell tanulnunk sok mindent, de a 4 varázsszó meglapul zsebünkben, mint egy gyógyír, talizmán… a megbocsátás köveként. S amikor igazán szükségét érezzük, súg nekünk: Sajnálom; kérlek, bocsáss meg; köszönöm; szeretlek!
A hónap témáját online formában valósítottuk meg. A gyerekeket megkértük, hogy írjanak egy-egy szót ami a megbocsátásról eszükbe jut. A kapott szavakból állítottuk össze a „megbocsátás szófelhőnket”.
Bocsánatkérő kártyát készítettünk a gyerekekkel, közben a hónap dalát énekeltük: Sajnálom. Kérlek, bocsáss meg. Köszönöm. Szeretlek. Amikor készen lettek, odaadhatták vagy hazavihették annak, akinek szólt a kártya.
A megbocsátás folyóján hajózunk. Segítségül az aranyhalakat hívjuk.