A gyerekek elkészítették a ,,Megbocsátás kövét”, amit bocsánatkérésként ajándékoztak a ,,megsértett” személynek.
Megbocsátás
„Egyetlen út van: a megbocsátás. Az ember egyébként vágyik rá, hogy megbocsásson, mert akkor tud szeretettel megtelni.”
Bach Kata
„Egyetlen út van: a megbocsátás. Az ember egyébként vágyik rá, hogy megbocsásson, mert akkor tud szeretettel megtelni.”
Bach Kata
Azt hiszem, elég nagy biztonsággal leszögezhetjük: nincs olyan ember, akit még soha nem bántottak meg. Sőt, talán még odáig is elmennék, hogy kimondjam: nincs olyan ember, aki még soha senkit nem bántott meg. Nem igaz? Hiszen ahogy együtt, egymás mellett élünk, forgolódunk a világban, egyszerűen lehetetlen elkerülni, hogy időről időre olyasmit mondjunk, tegyünk, ami egy másik embernek kisebb-nagyobb sérüléseket okoz. Ideális esetben egy ilyen sérülést bocsánatkérés, majd megbocsátás követ.A megbocsátás olyan téma, amiről rengeteget hallhatunk. Elsősorban azt, hogy ahhoz, hogy boldog, teljes életet élhessünk, meg kell tanulnunk elengedni a sérelmeinket.
Vajon hogyan tudnánk könnyebben megbocsátani másoknak? Hogyan tehetünk szert empátiára azokkal szemben, akik megbántottak bennünket?ezekre a kérdésekre kerestük ebben a hónapban a választ.
Vittünk be a terembe Jácintot és megbeszéltük hogy a megbocsájtás virága e kis növény. Megbeszéltük hogy ezzel bárkitől bocsánatot kérhetünk, ha megbántottuk vele.
Megismerkedtünk a Prücsök és a harag meséjét!
Beszélgetőkör alkalmával megbeszéltük hol érezzük a testünkben a haragot amikor valaki megbánt bennünket.
Eldobtuk a köveket az udvaron és megbeszéltük hogy így kell kidobni a haragot és sérelmeket az életünkből is.
Elkészítettük a könnycseppet is. Belerajzoltak olyan sérelmeket amikor valaki megbántotta őket vízzel teli edénybe tetük. Az idő a szellő a nap melege mind segített abban hogy a fájdalom könnyei felszáradjanak.
„Ha szeretünk valakit, nem sokáig emlékszünk arra, hogy megbántott bennünket.”
Városi Óvodák és Bölcsőde Tiszakécske
Április a megbocsátás hónapja. Már nagyon vártuk a boldogságóránkat, a vírushelyzet miatt nem találkozhattunk egymással, egy hónapig.
Relaxációval kezdtük a boldogságóránkat, majd a Két tündér meséjét meghallgatva, beszélgettünk a két tündér tetteiről, és
elképzeltük, hogy mi mit csinálnánk, ha lenne varázspálcánk.
A „Jön a Zombi” játék során sokat kacagtunk, és, hogy ne kapjon el bennünket a „Zombi” mondogattuk varázs szavainkat: Sajnálom, Kérlek, bocsáss meg, Köszönöm, Szeretlek!
A gyerekek örömmel színezték ki a megbocsátás ajándékát és a megbocsátás varázs szavait is.
Budapest XVI. Kerületi Általános Iskola
Online osztályfőnöki óra volt.
Előzetesen le kellett írni: MI jut eszedbe a megbocsátás szóról.
Vajon miért boldogíthat bennünket a megbocsátás? közös témakifejtés
Az idézet megbeszélése: ” A megbocsátás a kulcsa mindennek, beleértve a fizikai egészséget és a lelki gyógyulást is”
Amy Biehl történetének feldolgozása
A varázsszavak megbeszélése
Április hónap témája az első osztályban a megbocsátás gyakorlása volt.
Az órát beszélgetéssel kezdtük. Felidéztük, hogyan kérünk bocsánatot, ha megbántunk valakit, mit mondunk, és hogyan tudunk megbocsátani, hogyan tudunk sérelmeinken túllépni. Ki hogyan érezte ilyenkor magát. Az igaz barátság megőrzéséhez feltétlenül szükségünk van a megbocsátás képességére. Erről szól egy rövidke tanmese, amikor két jó barát vándorolt a sivatagban. Meghallgattuk Kowalsky meg a Vega – Varázsszavak c. dalát is, majd mi is megfogalmaztuk a varázsszavakat. A foglalkozást a témához kapcsolódó képeslap elkészítésével fejeztük be, melyet át is adhattak.
Domoszlói III. András Általános Iskola
„Ha fáj a szíved, ha megbántottak, a sérelmedet, a bűnt írd a homokba, így azt könnyen elfújja az irgalom szele… Ha pedig jót tesz veled valaki, azt vésd kőbe.” Ezzel a mondattal kezdtük a foglalkozást. Megbeszéltük, hogy milyen nagyon nehéz megbocsátani, és milyen nagyon jó érzés az, amikor nekünk megbocsát valaki. Ezután következett a kőfestés, vagyis a kőre írás. Nem véstük kőbe, csak ráírtuk, hogy lemoshassa a megbocsátás esője. Sajnos hiányosan voltunk, mert betegeink és online tanulóink is vannak. Már nagyon várjuk, hogy újra mindannyian együtt lehessünk.
A megbocsátás fontosságát igen sokszor próbáljuk megbeszélni az óvodásokkal, hiszen a gyerekek napi szinten bántják meg egymást valamilyen módon. Ha valaki haragot érez, helytelenül viselkedik másokkal. A megbántott gyerek sértettnek érzi magát. Megbocsátani és bocsánatot kérni azonban egy mérhetetlenül fontos, könnyen tanulható dolog.
A tevékenységünket beszélgetéssel kezdtük. Figyelemfelkeltésként saját tapasztalatainkat osztottuk meg a gyerekekkel, így az óvodások nagyon könnyen nyíltak meg a közösség előtt. A gyerekek felelevenítették, hogy ki, mikor és miért haragudott meg valaki másra. Mit éreztek olyankor és hol fájt az nekik. Általában arra a testrészükre mutattak, ahol fájdalmat éreztek, amikor valaki megsértette őket. Olyan is volt, aki megosztottak velünk, hogy ő nagyon szomorú volt és sírt is, amikor megbántották. A következő mozzanatban a gyerekeknek az volt a feladatuk, hogy annyi könnycseppet, színezzenek ki, amennyire bánatosak voltak, amikor legutóbb valaki megbántotta őket. Végül, egy játékra hívtuk a gyerekeket, melynek címe: „Neked adom a szívemet….”. Az volt a gyerekek feladata, hogy a kosárból vegyenek ki egy papírból kivágott szívecskét és adják át annak a gyereknek, akit megbántottak.
A tevékenységet beszélgető körrel zártuk, ahol megkértük a gyerekeket mondjanak olyan megoldásokat, amivel még kifejezhetjük megbocsátásunkat egymás felé.
– Hogyan fejezhetjük még ki megbocsájtásunkat egymás felé? Hamar jött a válasz!
– Puszival, öleléssel…
Azt tapasztaltuk, hogy a nagycsoportos óvodások az ilyen típusú tevékenységek által, könnyebben kifejezik érzéseiket, érzelmeiket.
Szeretettel,
a gyerekek és az óvó nénik: Holló Éva Andrea és Sógor Melinda Ágota