A gyerekek ezt a témakört is nagyon szerették. Így anyák napjára készülődve összeszedtük közösen az érzéseket, kinek miért kell megbocsátanunk, az osztályban a családban. Van- e olyan amit még nem mondtunk ki, de ki kellene kinek és mit. A relaxációs feladatot nagyon élvezték a gyerekek. A bőröndös feladatot is több körben kellett játszanunk. A második körben a következő feladat előkészítéseként nem a sérelmünket írtuk fel, ha megpróbáltuk azt az arcunkkal a testünkkel is kifejezni hang nélkül. Majd próbáltunk pozitívok lenni és ehhez is ötleteket gyűjteni. Ezután készültek el az arcaink, ki hogy érzi magát éppen.
Megbocsátás
Budafok-Tétényi Baross Gábor Általános Iskola
A megbocsátás fontos téma, nem sokan gyakorolják manapság. Mi arra jutottunk, hogy mindenki jobban jár, ha nincs harag.
A bevezető relaxáció után nekiláttunk a bőröndös feladatnak, hogy kiszedjük magunkból a tüskéket, sok idő elment a bőröndrajzolással, hogy több idő maradjon gondolkodni mit is írjanak bele. Igen néha nehezen válunk meg a terheinktől és a haragunktól még ha tudjuk is, hogy lenne rá lehetőség, ragaszkodunk. Azért a végére mindenkinek sikerült amint a kép is bizonyítja és a galacsinok a neheztelésekkel a kukában landoltak.
A szeretetgombóc ötletet nagyon szerették, mindenkinek volt oka tölteléknek lennie és mosolyogva bújt ki a gombócából.
Remélem ez az élmény sokáig bennük marad és a mindennapokban is eszükbe jut használni majd. Köszönöm.
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás pontos ideje: 2022. április 21. 17:00
Foglalkozáson részt vevő diákok száma: 8 fő
Pedagógiai módszerek: tanári ismertető; kiselőadás; beszélgetés feladatokon, filmrészleten keresztül; meditációs gyakorlat
Eszközök: laptop, polifoam matracok
A foglalkozás célja: A Boldogságóra program április havi témája a megbocsátás témakörét vette célba. A diákok fedezzék fel, ismerjék meg a mások, illetve az önmagunk irányába történő megbocsátás felszabadító érzését, majd ezt tudatosan építsék be a már korábban megismert boldogságfokozó technikáik közé.
A foglalkozás rövid tartalma:
– a program céljának ismertetése az újonnan becsatlakozó diákokkal
– ráhangoló gondolatok, kutatási eredmények ismertetése tanári kiselőadás keretében
– téma feldolgozása a feladatokon keresztül, amelyben szerepet kapott néhány ajánlott feladat is
• leggyakoribb sérelmek, amelyeket különösen nehéz a hétköznapokban megbocsátani
• „vonaljáték”
• „A viselkedését nem kell elfogadnom…”
• a karma jóga és a megbocsátás
• megbocsátás önmagamnak – vezetett relaxációs gyakorlat
– zárókör
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest,2022.április 25.
Dr Csehóné Just Réka
A két csoportbábunk Tündér Lili és Tündér Lala virágtündérek a varázserdőben. Lili játék közben megbántotta Lalát, ezért engesztelésként csodálatos ösvényre vezette Lalát, ahol szív alakú gyümölcsök termettek a fán. Ezzel engesztelte ki Lili jóbarátját. A gyerekek segítettek megfesteni ezt a csodálatos erdőrészt.
1-ES SZÁMÚ NAPKÖZIOTTHON, NAGYKÁROLY
A boldogságórák alkalmával a gyerekek szívesen és örömmel vesznek részt a beszélgetésekben, az adott témához pozitívan állnak hozzá.
A hónap témája „A megbocsátás gyakorlása”. A téma feldolgozását egy beszélgetéssel kezdtük, ahol mindenki elmondhatta, hogy volt-e már szomorú, megbántott, ha igen, akkor miért. Érzelmeket ábrázoltunk: vidám és szomorú arckifejezéseket készítettünk gyurmából.
Ezt követően meghallgattuk Mészöly Miklós „A bánatos medve” című meséjét. A mese során mondókáztunk, dirmegtünk-dörmögtünk, tenyerünk segítségével lepkét röptettünk.
A történet megtanított minket az igazi barátság titkára. Az igazi barátság titka a következő varázsszavak használata: „Sajnálom. Kérlek, bocsáss meg! Köszönöm! Szeretlek!”
Negyedikesek lévén ez az a téma, amit napi szinten elő kell vennünk. Most 2 órát szántunk arra, hogy mindenkinek maghallgassuk a mondanivalóját. Elmondták az osztály előtt a sérelmeiket, napi problémáikat, majd mindenkinél csináltunk egy szeretetgombócot, ami nagyban oldta a bennük lévő feszültséget. Ezután megbeszéltük, segítették egymást, hogyan engedhető el a feszültség, hogyan tudnak minél előbb megbocsátani, és felszabadítani saját maguk lelkét.
Dátum: 2022.04.25
Korcsoport: 3-4 évesek
Boldogságóra
A mai Boldogságórát egy relaxációs gyakorlattal kezdjük „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok…kitárom a világom”, „Napimádás”.
A gyakorlat után megkérem a gyerekeket, hogy üljünk le a szőnyegre egy kört alkotva. Beszélgetni kezdünk miért jó megbocsátani, mit is jelent a megbocsátás szó. A beszélgetés után elmesélem nekik Bezzeg Andrea Tündéri bocsánat címü meséjét. A mese végén elmondjuk miről is szólt, mi volt a tanúlsága.
Ebben a hónapban tartjuk a húsvétot is és beszélgetünk róla, mit ünnepelünk húsvétkor. Ez után megkérem őket üljünk az asztalokhoz, mert húsvéti tojásokat fogunk festeni tempera és ecset segítségével. Miután a tojások megszáradtak a nap folyamán a gyerekek odaadhatták a saját festett tojásaikat annak a társuknak, akit esetleg volt, hogy megbántottak. Gyakorolták a bocsánatkérést. Nagyon élvezték a gyerekek, mosolyogva, örömmel ajándékoztak egymásnak.
A Boldogságórát Bagdi Bella egyik dalával zártuk.
A hónap témáját, a megbocsátást relaxációs gyakorlatokkal kezdtük, ilyen volt A haragom kifújom… című játék. A gyerekeknek tetszett ez a fajta relaxáció, így több, mint háromszor megismételtük a gyakorlatot. Vizuális tevékenységként a Gyurmaarc című játékot választottam, csak kicsit másképpen, mivel épp nem volt gyurmánk. A gyerekek saját maguknak vágtak ki fejet, szájat, szemöldököt, szemet. Volt aki vágott hozzá orrot is, volt aki anélkül ábrázolta. Többféle érzelmeket alkottak meg a gyerekek, ezeket a saját arcukon is eljátszották mimikával. Majd ami a leginkább tetszett nekik, azt a végén oda is ragaszthatták a kivágott fejre. Zárókörként a gyerekekkel leültünk a szőnyegre és megbeszéltük, hogy kit ki bántott meg és hogyan, hogyan lehet megbocsátani egymásnak. A gyerekek csoporton belül is beszéltek a sérelmeikről, megbocsátásokról, illetve az otthoni, szüleikkel való békülésről is szívesen meséltek.
Az áprilisi hónap témáját, a megbocsátást a hétköznapokban is gyakoroljuk. Relaxációs gyakorlatokkal kezdtük meg tevékenységeinket. Ezek között szerepelt „A haragom kifújom…” című játék is. A „Bánatos medve” című mese meghallgatása közben, a gyermekekkel mondókáztunk, eljátszottuk a mackódalt. A mesét követően a gyermekek elmesélték, hogy ők már voltak- e mérgesek valakire, kitől kértek már bocsánatot? A beszélgetés után „Szeretetgombóc” játékot játszottunk, melyet nagyon kedveltek, mindenki szeretett volna középen lenni. Kézműves tevékenységek során elkészítettek többféle gyurmaarcot, melyek különböző érzelmeket ábrázoltak. Mielőtt megalkották, a saját arcukon is eljátszották mimikával. A gyermekek elkészíthették a „megbocsátás” virágát muffin papírból, melyet átadhattak annak, akinek megbocsátanak.
A foglalkozást ez alkalommal is relaxációval indítottuk. „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom.” és a „Domborítok, mint a cica. házba bújok, mint a csiga.” mondókára nyújtóztunk, összegömbölyödtünk, ellazultunk.
A témát beszélgetéssel vezettem be: „Biztosan veletek is előfordult már, hogy összevesztetek valamelyik barátotokkal vagy akár az anyával, apával, testvéretekkel és megbántva éreztétek magatokat. Sőt, az is biztosan előfordult már mindenkivel, hogy megbántottatok valakit, akit pedig nagyon szerettek. Emlékeztek ilyenre? Van, aki szeretné elmesélni mi történt? Hogyan éreztétek magatokat ekkor?”
Minden gyermeknek volt ezzel kapcsolatos élménye, ezt örömmel meg is osztották egymással. Volt, akinek óvodai konfliktusa volt a legemlékezetesebb, mások testvérükkel, szüleikkel való sérelmeiket mesélték el.
Beszélgettünk a veszekedések, viták megoldásáról is, hogyan végződött, a kibékülés / megbocsátás milyen érzéssel töltötte el őket.
Ezt követően színezőket kaptak, melyek különböző szituációkat ábrázoltak. Meg kellett keresniük és ki kellett színezniük azt a képet, ahol úgy érzik a gyerekek megbántották egymást és bocsánatot kellene kérniük. (pl. csúfolódó, kiabáló-veszekedő gyerekek, agresszió….). Színezés közben meghallgattuk a Ho’oponopono dalt, kértem őket, hogy figyeljék meg milyen varázsszavakat hallanak a dalban. Az egyik kisfiút annyira meghatotta a dal, hogy bár nem tudta megfogalmazni miért, de a sírást is elkezdte. Nem csak én, a többi gyermek is érezte és meg is fogalmazta, hogy ezek a meghatottság könnyei lehetnek.
Amikor kiszínezték, kivágták a kis képeket, ügyesen felidézték a dal varázsszavait. Ezek fel is kerültek a kis képek mellé a tablónkra.
A témához a Mese a kis sünről, aki más mint a többi c. mesét választottam, mely a megbocsátásról szól. A gyerekek a mese végén egymásnak körbeadva, örömmel ölelgették meg a kis sünt, aki képes volt megbocsátani az őt -tüskétlen kinézete miatt -kicsúfoló süntársainak, akik végül megbánva gonoszkodásaikat még tüskéket is varrtak új barátjuknak.
Mese után a Kibékülünk? játék következett. A Kinek nincsen párja dalra mindenki párt választott magának, akivel játékiból csúnyán összevesztünk, mégpedig úgy, hogy elővettük a legcsúnyább, legharagosabb nézésünket, mintha nagyon dühösek volnánk a párunkra. Utána kézfogással, mondókával kibékültünk.
„Béke, béke, barátság, mi volt ez a szamárság?
Semmi, semmi barátom, csak egy lyuk a gatyádon.”
” Béke, béke barátság, összeveszni szamárság.
Ha mi egyszer összeveszünk, azon nyomban kibékülünk! Ölelés!!!”
A vicces mondóka minden veszekedő arcára mosolyt csalt, így több alkalommal, párcserével is el kellett játszanunk.
A Jön a zombi játék, ami ez után következett, úgy érzem az új kedvenc játék lesz. A délelőtt folyamán ezután többször is maguk kezdeményezték. Mivel mindenki szeretett volna zombi lenni, ezért sokszor már szándékosan nem mondták ki a varázsszavakat, erre majd szabálymódosítással valami megoldást keresek, hogy mindenki lehessen zombi, de ez a játék lényegét ne vegye el, hogy inkább meg sem szólalnak.😊
A foglalkozás lezárásaként meghallgattuk a Hahó együttes Barátság c. dalát. A zenére szabadon mozoghattak, táncolhattak, a refrénre (Béke, béke barátság, mi volt ez a szamárság….) párt választottak maguknak, akivel kisujjfogással „kibékültek”.
Ezen a napon már kaptam is egy szívmelengető visszajelzést arról, hogy ez alkalommal is sikerült valamit „elültetnem gyermekeim szívében. Két gyermek közt konfliktus alakult ki. Az egyik nagycsoprtos kislány odaszaladt, összefűzte a kezüket és emlékeztette őket mit tanultunk Boldogságórán. „Fogjátok meg egymás kezét és mondjátok! Béke, béke, barátság, mi volt ez a szamárság? Semmi, semmi barátom, csak egy lyuk a gatyádon.” A modókát nagy nevetés követte, ezzel a vita el is volt simítva. 🙂