A gyerekek naponta többször összevesznek, kibékülnek. Gyermeki dolog. De vannak osztályon kívüli sérelmeik is. A Bőröndös ötlet nagyon jó lehetőség arra, hogy a gyerekek elgondolkodjanak társas kapcsolataikon, sérelmeiken. Nekem pedig jó képet mutatott az osztályon belüli kapcsolatokról.
A Szeretetgombóc megvalósítását nagyon élvezték a gyerekek és megvallom én is.
Köszönjük a remek ötleteket!
Megbocsátás
A megbocsátás gyakorlása – témakör, még a Ficánkás kiscsoportosoknak életkori sajátosságaiknál fogva elég nehéz, mivel szociális érzékenységük, közösségi életük még alapozódik, alakulóban van. A felajánlott mese: A bánatos medve cselekményét interaktívan adtuk elő mondókákkal, énekekkel, és ami nagyon jó példa volt a gyermekek számára, hogy hogyan lehet megszabadulni a harag érzésétől, illetve miként lehet eljutni a megbocsátásig. A mese után resztoratív kör keretében is beszélgettünk arról, hogy minden napi életünkben mitől lehetünk haragosak, mitől bántódunk meg (pl.: elvették a kedvenc játékunkat) és mivel bántunk meg másokat (pl.: séta közben nem fogom meg a társam kezét) és milyen módon tudjuk ezeket a r ossz érzéseket feloldani, pozitívvá változtatni.
A haragom kifújom mondóka és a közös baráti éneklés, ölelés vidám, örömteli érzést váltott ki a gyermekből. Majd a mese kapcsán a virágos rét lakóit színeztük ki, miközben meghallgattuk Bagdi Bella Ho’ oponopono című dalát.
Már a feladat elvégzése is kellemes hangulatban telt. Minden gyermek örömfejet ábrázolt, hiszen a kicsikben mindig öröm lakozik, bennük a harag sosem tartós. A nap minden szakaszában szívesen váltogatják a fejhez tartozó szemeket és szájat, mindig éppen a hangulatuknak megfelelően.
A gyerekek gyakran összevesznek, majd kibékülnek, azaz képesek a megbocsátásra. Ez nem feltétlenül mondható el egyes felnőtt emberekről. Pedig a gyermeknek tudnia kell, hogy ő maga sem tökéletes, ő is lehet rossz passzban, követhet el hibákat, ami elősegítheti, hogy ebben az állapotban megbántson másokat. A gyermeknek el kell magyaráznunk, hogy a megbocsátás egy olyan emberi cselekedet, amellyel boldoggá tehetünk másokat és az örök haragnak semmi értelme, hiszen ez negatív érzelmeket generál, és akár még betegségeket is okozhat.
Minden gyermeknek el kell magyarázni, hogy a harag mennyire káros, hiszen nem csak bennünket betegíthet meg, de a harag mindent megmérgez maga körül.
Most a felső tagozatos tanulóm, mivel már nagyobbak tudják miről szól a megbocsátás! Beszélgettünk róla, hiszen az ő életükben is akadt már olyan eset, amikor összeveszett a barátjával, vagy megbántotta a családtagját! Megkérdeztem, hogyan sikerült kibékülni és könnyen ment-e!
Mindenki azt mondta, nem volt könnyű, de meg kellett tenni, mert nem érezte jól magát a bőrében! De az is fontos , hogy , ha megbántunk valakit, meg kell tenni a szükséges lépéseket a másik irányába, hiszen a megbocsátásnak a szívéből kell jönnie az embernek és teljesen őszintének kell lennie.
A feladatok közül a versírást választották a tanulóim a megbocsátás témájában.
Hihetetlen felnőtt gondolkodású művek születtek!
Büszke vagyok Rájuk!
Sombereki Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Áprilisi hónap témája a megbocsátás Gyakran előfordul, hogy megbántunk valakit. Ez annak sem jó, akit megbántunk, és annak sem, aki megbántotta a másik embert. Fontos, hogy tudjunk bocsánatot kérni, és megbocsátani is. Ezen a foglalkozáson kavicsokat festettünk, azért, hogy megajándékozzuk vele azt, akit megbántottunk.
Megbeszéltük a gyerekekkel, hogy mennyire fontos a bocsánatkérés, ha megbántottunk valakit! Szinte rosszul érezzük magunkat a bőrünkben, nem is tudjuk igazán mi a bajunk, pedig a probléma kézenfekvő, hiányzik a másik, aki fontos nekünk, miközben megbántottunk. Ebben nyújtott segítséget számunkra Bagdi Bella Sajnálom kezdetű dalának meghallgatása. A relaxációs zenehallgatást követően kedves, aranyos képek jelentek meg. Először olyanok, amelyek a sajnálat különböző megjelenési formáit tartalmazták, utána pedig azok, amelyek a megbocsátást illusztrálták. Ez után arra kértem a gyerekeket , hogy gondoljanak valakire, akire legutóbb haragudtak, megbántottak! Most gondoljatok vele kapcsolatban olyasmire, amit szeretnek benne, vagy amit megköszönnének neki! Köszönjék meg egy saját maguk által készített aprósággal! Nagyon tetszett a gyerekeknek a feladatat, mindenki tudta “ kitől szeretne bocsánatot kérni”, és megbocsátani!
Így készült sógyurmából még az osztály egésze számára is “ A Béke Angyala”, aki majd mindig vigyázni fog ránk és ügyelni arra, hogy a szeretet éljen a közösségükben! A haragnak, sértődöttségnek nálunk nincs helye!
Készült kavics dekupázsolása, kis repülők spatulákból, könyvjelző, “ nyugi labda”, pillangó, stb.
Nagyon kreatívak és ügyesek voltak a gyerekek!
Egy kis kiállító sarkot is berendeztünk a teremben, de volt olyan diák is, aki egy ölelés mellett átadta egy társának a meglepetést, mert úgy gondolta, őt valamiért megbántotta, és ezzel szerette volna a számára jelezni, fontos neki, szereti!
Az óra végén A szeret nem fogy el sosem című dalt hallgathattuk meg a gyerekekkel.
A hónap témája egész tanévre és mindig vonatkozik mindannyiunkat, fontos, hogy tudjunk bocsánatot kérni, ha megbántottunk valakit…még , ha akaratlanul is! Őszintén kérjünk bocsánatot, mutassuk ki a szeretetünket a másik felé. Tudjunk bocsánatot kérni és megbocsátani szeretettel- szeretve!
Csécsei Gézengúz Óvoda és Bölcsőde
„A megbocsájtásról könnyű beszélni, ám valóban meg is tenni az egyik legnehezebb dolog a világon.”
Megbocsátani és bocsánatot kérni bizony nem könnyű. Ebben a hónapban ezt a boldogságóra témát dolgoztuk fel óvodásaimmal. A gyerekek a téma bevezetése és beszélgetés során felidézték, mikor volt utoljára valakivel kapcsolatosan rossz érzésük, mikor érezték azt, hogy neheztelnek valakire és miért? Nagyon érzelmes csoport, így rögtön tudtak válaszolni és többnyire az fájt nekik a legjobban, mikor egy barátjuk bántja meg őket. Ezután megfordítottam a kérdést és megkérdeztem tőlük, hogy van e olyan személy, akitől ők kérnének bocsánatot valamiért? Itt is sok jelentkező volt és el is mondták, kitől és miért kérnének bocsánatot. Készítettek annak az illetőnek szívecskés rajzokat, és akinek a csoportban volt a választott személyük annak egy bocsánatkérés közben át is adták. Megbeszéltük, hogy sokféle módja van a bocsánatkérésnek (szóban, ölelés, puszi…stb), a lényeg az, hogy szívből jöjjön és az arra adott reakció is. A képeket elnézve szerintem ez sikerült 🙂
A hónap meséje után Bagdi Bella Repülj velem c. dalára táncoltunk és olyan jó hangulatúra sikerült, hogy még a szomszédos kiscsoportosok is átjöttek hozzánk, így aztán együtt táncoltunk tovább. Boldog és örömteli érzelmeket láttam a gyerkőcök arcán! A megbocsátás hónapjának feladatai közül a gyurmaarcot választottam, így előkerültek a különböző érzések és érzelmek. Készítésük közben a hónap dalát, a Ho’oponopono c. dalt is meghallgattuk. A közös fotó készítése közben is kértem őket, mutassanak minél többféle érzelmeket az arcukon. Imádom azt a fotót! A haragunk és sérelmeink nem maradnak velünk, hisz megtanultunk megbocsátani és megtanultuk a megbocsátását fogadni is, csak a varázsszavak maradnak velünk: „Sajnálom! Kérlek bocsáss meg! Köszönöm! Szeretlek!” Jobb veled a világ! 🙂