Egész héten ezt játszottuk, és elhatároztuk, hogy ezután is a mindennapjaink része lesz a „szeretetgombóc” játék!
Mindenkinek szüksége van támogatásra, ölelésre, szeretetre, ha elkeseredik, rossz élmény éri, megbántják, csalódik.
A szeretetre vágyó gyerek volt a „töltelék”, a többiek a „szeretetgombóc”.
Megbocsátás
A Boldogságóra keretén belül beszéltünk a megbocsátás fontosságáról, módjairól és megváltó erejéről. A megbocsátás azt jelenti, hogy nem akarunk megtorlást egy múltban elszenvedett igazságtalanságért, és elengedjük a szóban forgó dolog miatt érzett sértettségünket. A hosszasan dédelgetett harag és neheztelés ugyanis fizikailag és érzelmileg is kimeríti az embert, ezért fontos, hogy meg tudjunk bocsátani másoknak és saját magunknak egyaránt. Mindenki követ el hibákat, sőt, néha kifejezetten ostobán viselkedünk. Ilyenkor jól eső érzés, ha tudjuk, hogy mások megbocsátanak nekünk. A foglalkozás során, a lányok, olyan szavakat írtak le, ami eszükbe jutott a mai témáról, a megbocsátásról.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Minden hónap témáját kiemelten kezeljük, de a megbocsájtás gyakorlása bizony átszövi az egész életünket. Nincs olyan nap, hogy ne történne valami vélt, vagy valós sérelem, ami miatt haragszik, dühös, sértődött az óvodás gyermek. A megbocsájtás könnyen megy nekik, hisz oly tiszta lelkük van még, de bizony bocsánatot, elnézést kérni nehéz feladat.
A hónap meséje nagyon tetszett a gyerekeknek, a dal t is szívesen hallgatták. Sokat és szívesen beszélgettek jó és rossz élményeikről. Fontosak számukra ezek a beszélgetések.
A megvalósításra ajánlott ötletek közül a Relaxációt és a Mesfeldolgozást választottuk ki. Mindkettő nagyon tetszett a gyerekeknek. A Relaxációt több alakalommal is kérték, hogy ismételjük meg.
Elsősökről lévén szó, legtöbbször az érzelmeikre hallgatnak, intenzíven megélik azokat. Nagyon érzékenyek, hamar megbántódnak, megharagszanak egymásra. De mindig képesek bocsánatot kérni és megbocsátani.
Örömmel készítették el a változó érzelmeket mutató figurákat. Példákat hoztak a saját életükből, milyen helyzetben lenne adott arckifejezés az arcukon.
A hónap témája a megbocsátás volt. Vannak olyan gyerkőcök, akik szinte azonnal képesek megbocsátani társaiknak, ha sérelem éri őket és vannak olyanok is, akik nagyon mélyen élik meg a szomorúságukat, haragjukat, ha valami nem úgy történik, ahogy ők tervezték. Emiatt létfontosságú a megbocsátás gyakorlása. Ho’oponopono című dal hallgatásával megismerkedtünk a 4 varázsszóval (Sajnálom, köszönöm, bocsáss meg, szeretlek), amelyek útmutatást adtak a gyermekeknek, hogyan is dolgozhatják fel a sérelmüket.
Szabadjáték során sokszor merül fel konfliktus, ilyenkor mindig emlékeztetjük egymást, hogyan tudnánk jóvá tenni hibánkat. Ezáltal pedig a sértett gyermek is képessé válik megbocsátani.
A hónapban, emellett a testmozgásra is nagy hangsúlyt fektettünk, ugyanis egészségnap keretein belül az egész intézmény egy nagy tornán vett részt, ezt követően pedig különböző állomásokra látogattunk el, ahol különböző feladatokat végezhettünk. Kiválogattuk az egészséges és egészségtelen ételeket, kirakóztunk, tornaszereken játszottunk. Emellett a Föld napja alkalmából a gyerekekkel közösen virágokat ültettünk, melynek gondozása szintúgy a csoport feladata. A sokszínű progamoknak hála a lelki és testi egészségünkre nagy hangsúlyt fektettünk.
Mai Boldogságóránkat relaxálással kezdtük. Majd meghallgattuk Bagdi Bella: Ho’oponopono című dalát. Hosszabb ideje már az anyáknapi készülődés zajlik az óvodában. Mindenki várja, örül ennek a szép ünnepnek. Évek óta nem volt rá lehetőség, hogy igy köszönthessük az édesanyákat. A gyerekek most szinte minden arcot mosolygósra, vidámra készítették. Csak egy kisfiú csinált szomorú arcot. Mindig megbocsátanak egymásnak, ha valami probléma adódik. Várják a köszöntést!
A tevékenységet Bagdi Bella: Ho’ oponopono című dal meghallgatásával kezdtük, amit mozgással kísértünk. Ezt követően beszélgetőkörben elevenítettük fel, hogy ki mikor és miért bántódott meg valaki másra, vagy bántott meg valakit. megbeszéltük, hogy hol érezte a fájdalmat.( testi, lelki) A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom mondókával folytattuk a beszélgetést, kifújtuk magunkból a haragot. Ezt követően az előre elkészített megbocsátás kártya került átadásra. A témát Mészöly Miklós: A bánatos medve című meséjével dolgoztuk fel. Játékkal folytattuk a tevékenységet: Szeretetrobot, szeretetgombóc. A tevékenységet beszélgetéssel zártuk, arról, hogy otthon hogyan szoktak a szülők megbocsátani ha valami rosszat csinálnak a gyerekek. melyek azok a varázsszavak, amelyek szükségesek ahoz, hogy megbocsátást nyerjünk.
A megbocsátás öröme egy lelki megkönnyebbülés is egyben. A gyermekek hálát éreznek a közösség szeretetéért.
Csoportunkban közkedvelt tevékenység egyike a gyurmázás, ezért a „Gyurmaarc” feladatot választottuk. Miközben a munkák készültek, megbeszéltük a bocsánatkérés varázsszavait, azt, hogy hogyan érezzük magunkat, amikor megbocsátanak nekünk, és amikor valakinek megbocsátunk.
Kezdés: Relaxációs gyakorlat: „Domborítok mint a cica, házba bújok mint a csiga”
Ezt követően elmondtam a gyerekeknek, hogy elrepülünk a Megbocsátás bolygójára, utánzó mozgással felvettük az űrhajós ruhát. Leterítettem egy kék színű lepedőt, ami az űrhajónk volt, a gyerekek ráültek és elindultunk a bolygóra, miközben Bagdi Bella: Repülj velem c. zenéjét hallgattuk.
A bolygóra érkezve egy idegen várt minket, aki furcsa nyelven beszélt (Ho’ponoponopono). Ennek a megfejtéséhez kerestük meg a bolygó nagykövetét. Ő mondta el a gyerekeknek az idegen szó értelmét és a hozzá kapcsolódó varázsszavakat(Sajnálom, kérlek bocsáss meg, köszönöm, szeretlek). Beszélgettünk a gyerekekkel a megbocsátásról. Utána visszarepültünk az óvodába, ahol minden kisgyerek kapott egy megbocsátás szívet és annak a társának adta oda a varázsszavak kíséretében, akit megbántott.
Zárás: A megbocsátás jelének színezése