A gyerekekkel megbeszéltük, hogy ki miért szokott haragudni, és a megbocsátás és a varázsszavak fontosságát is. A gyerekeknek korukhoz képest meglepően jó meglátásaik voltak a témával kapcsolatban. Nagy lelkesedéssel fújták ki a haragot és gyakorolták a varázsszavakat. A bánatos medvéről szóló mese is nagyon tetszett nekik, különösen, hogy sok mozgással volt kombinálva. Örültünk ennek a témának, mert ezt mindennap alkalmazzuk az óvodában.
Megbocsátás
A hónap során többször meghallhattuk a Megbocsátás dalát, varázsszavakat gyűjtöttünk.
-Feldolgoztuk Az ügyefogyott légy mesét.
-Körbejártuk a Mindenki hibázik! Megbocsátás, elengedés gondolatát.
-Gyakoroltuk a szeretetgombóc feladatot.
-Fonalból elkészítettük a megbocsátás szívét.
Bélapátfalvai Petőfi Sándor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
„Megbocsátani annyit tesz, mint elfogadni a másik emberben lakozó értéket még akkor is, ha helytelen cselekedetét elítéljük”
Az emberi kapcsolatok magukban foglalják a moralitást, és erkölcsi érzékünket leginkább az emberi kapcsolatok mérik meg.
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!
Ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdtünk a Panyi Katinka: Az ügyefogyott légy című mese meghallgatása és feldolgozása előtt. Szabadon választott csoportokban beszélegtőköröket alakítottak, ahol mindenki elmondhatta, kivel fordult már elő hasonló véletlen eset. Majd kiválasztottak egyet az elhangzottak közül, és azt megosztották az osztállyal is. A hónap dalával zártuk most is a foglalkozásunkat.
Az első játék az érzelmek felismeréséről szólt. A Maci érzelmek kártyákat vittem de, mindenki húzott egy kártyát és a kártyán szereplő érzelmet kellett leutánozni, mi pedig megpróbáltuk kitalálni, hogy milyen érzelem lehet az. Nagyon ügyesek voltak, ötletesek és együttműködőek.
AZ ujjunkra érzelmeket rajzoltunk a mutatóujjra vidám arcot, a középső ujjra szomorú arcot és egy történetet találtunk ki, ahol ez a két érzelem megjelent. A történet a következő: a katica csoportos gyerekek lementek az udvarra játszani és az egyik kis gyereknek nem jutott bicikli, ő nagyon mérge és szomorú lett, de a megbeszélték, hogy kis idő múlva megkapja ő is valakitől a biciklit.
Ezek után elmeséltem nekik egy történetet: Panyi Katinka: AZ ügyefogyott légy című meséjét, aminek a tanúságát levontuk utána.
Kicsit megmozgattuk magunkat a „ A haragomat kifújom, mint a cica nyújtózom” – a szőnyegen sarkunkon ültünk, mély levegőt vettünk kifújtuk és jó nagyot nyújtózkodtunk.
Majd egy „Szeretetgombóc” játékot játszottunk: valaki beállt a körbe, ő lett a töltelék, a többiek lágyan és óvatosan átölelték, a töltelék, ha feltöltekezett megköszönte és választott mást.
Majd újra leültünk a szőnyegre és egy utolsó körben: add tovább az ölelést játszottunk.
Boldogságóránk e havi témája: a MEGBOCSÁTÁS GYAKORLÁSA volt. Bevezető játékként relaxációs gyakorlatokat végeztünk. A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom gerinctornával. Többször meghallgattuk Bagdi Bella: Hooponopono című hónapdalát. Beszélgettünk a gyerekekkel a megbocsátás formáiról, ehhez tartozó varázsszavakról: Bocsáss meg!, Ne haragudj!, Sajnálom!, Köszönöm!, Szeretlek!. Elmondták a gyerekek, hogy hogyan tudják sérelmeiket elengedni és megbocsátani a másik embernek. Nagyon megkedvelték a ,,szeretet gombóc” játékot, melyben a töltelék az a gyerek volt, aki szeretetre ölelésre vágyott. Helyesek voltak a gyerekek, mert mindenki jelentkezett tölteléknek, ezzel is kifejezve, hogy igénylik társaik ölelő szeretetét.
Elmeséltem nekik A bánatos medve c. mesét, melynek mondanivalója a megbocsátás volt. A mese végén levezetésként a csoport óriás mackójának is adtunk egy ölelést, és a Süss, süss napocska c. dalra körbetáncoltuk. A közelgő anyák napja alkalmából elkészítettük az édesanyák ajándékát, a ,,szeretetfát”, és közben megbeszéltük, hogy mit kell tennünk, ha szüleinket megbántjuk. Boldogságóra munkafüzetben ehhez a témához kapcsolódóan matematikai feladatlapot töltöttünk ki.
Zárógondolatként elmondhatom, hogy a gyerekek a mesével és a játékokon keresztül gyakorolhatták a megbocsátás formáit, melyeken keresztül megtanulhatták sérelmeik elengedését, továbbá azt, hogy a megbocsátás fontos legyen az életük során, mellyel elsősorban maguknak tesznek jót. Ezáltal javíthatunk testi, lelki és szellemi egészségünkön, ha megbocsátó életet élünk.
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Bácska u Telephely
A hónap témáját igyekeztünk mindhárom korcsoportban változatosan feldolgozni.
A gyermekek a konfliktus kezelés folyamán gyakorolni szokták a bocsánat kérést, így a megbocsájtást is. A kisebbeknél az érzelmek azonosítására fektettünk nagy hangsúlyt: a harag negatív érzelem, a megbocsájtás pedig pozitív érzelemmel tölt el. A nagyobbaknál azt igyekeztünk tudatosítani, hogy mindenki hibázhat, de ez jóvátehető. Ebben a hónapban is fontos tudással bővült a gyermekek ismerete, alakult pozitív szemlélete.
Kisnánai Szent Imre Általános Iskola
Kiderítettük, kinek van szüksége nagyölelésre! Mindenkinek. Ezért mindenkit körbevettünk a szeretetgombócunkkal. Filmet nem, de fotót készítettük erről.
Megjegyzés: erre az órára azért került sor, mert előző alkalommal BECS keretében egy munkatárs jelen volt. Az ő beszámolóját követően a közvetlen vezetőm megkért, hogy tartsak még egyet, amelyen jelen lehet. A neki küldött óravázlat, amellyel az események is megegyeznek, az alábbi.
————
Csoport: 7 alsó és felső tagozatos tanuló, 1., 3., 4., 6. és 7. osztályfokon; mindannyian tanulásban akadályozottak (köztük 2 ASD, 2 pszichés fejlődési zavar, 1 nem végleges diagnózis).
Feladat: interaktív és érzékletes módon analógiát találni a megbocsátás érzelmi mechanizmusára – metaforákkal.
Cél: a) lehetőség szerint megragadni a boldogság fogalmát és társas lényegét a tanulók értelmi szintjéhez képest; b) valamint felismertetni ebben a megbocsátás szerepét.
Fejlesztési terület: a szubjektív benső örömérzet proszociális megteremtése, növelése, fenntartása.
Módszer: frontális irányítású kooperatív tevékenység.
Eszközök: mindenkinek A4-es lap, kis cédula és ceruza, valamint TV-készülék USB csatlakozóval, zenelejátszásra alkalmas laptop és hangszóró, továbbá tenyérnyi kavicsok.
Helyszín és időtartam: elsőként a csoportszoba majd a tanulószoba, kb. 45 perc.
———–
1. ÓRAKEZDÉS, mozgásos relaxáció (5 p.): Lehetőleg spontán, saját kezdeményezésű, felszólítás nélküli reflexjáték, melyben az egyik tanuló derékmagasságban tart egy teniszlabdát rezzenéstelenül, s hirtelen elengedi, majd a társ függőlegesen utánanyúlva megkísérli elkapni. / „Repül a karom, ha akarom, ha nem akarom” – legalább 20 ismétlés térdhajlítással. Vagy firkálás papírra: „Firka jobbra, firka balra…” / „Körbe-körbe karikára…” E négyből a hangulattól függően választva; kellemes, nyugtató hatású (kelta hárfa) zene kíséretében.
2. A TÉMA BEVEZETÉSE, tanári narráció (5 p.): Arról lesz ma szó, milyen érzés az, amikor valaki megharagszik ránk, mert valami rosszat tettünk ellene. Úgy mondjuk ezt, hogy vétkeztünk ellene. Mit érez ő? Mit érzel te? Van, amikor nem bocsát meg a másik, de van, amikor igen? Belegondoltatok abba, mit érez ilyenkor a másik fél? És mit érzünk mi ilyenkor?
3. A TÉMA FELDOLGOZÁSA (A), egy rajzfilm a bocsánatkérésről (15 p.): Megtekintjük a Franklin és barátai c. rajzfilmsorozat 23. részét, melynek címe: Franklin bocsánatot kér. (Írta: Nicola Barton). A vágva 11 perces film arról szól, hogy Medve megmutatja Franklin-nek azt a hajózászlót, amit maga készített, és meglepetésnek szánt. Franklin biztosította Medvét arról, hogy megőrzi a titkot, de ennek ellenére hamarosan elmondta Rókának. Ez kitudódott. Medve nagyon szomorú és csalódott lett. Franklin kínos helyzetbe került. Szégyellte magát. Bocsánatot kért, és Medve szerencsére megbocsátott.
4. A TÉMA FELDOLGOZÁSA (B), megbeszélés, metafora felvetése (15 p.): Röviden összefoglaljuk Franklin történetét. Ki tudja megmondani, miért lett Medve szomorú és csalódott? Röviden összefoglaljuk a történetet. Képzeljük magunkat Frankin helyébe! Képzeljük csak el, mennyire szégyelljük magunkat! Ilyen vagy más helyzetben szégyellted már magad – szüleiddel vagy barátaiddal szemben? Megbocsátottak? Milyen érzés volt? Te kinek bocsátottál meg? Az milyen érzés volt? Hogy fogalmaznád meg? Most mindenki rajzol a lapjára egy nagy szívet, és rátesz egy nagy kavicsot. Ha valaki a csoporttársának valamiért megbocsátott, mondja meg neki, vegye el a kavicsát, és – finoman – ejtse le a padlóra – hogy nagy kő essen le a szívéről. Utána mindenki más is ejtse le a kavicsát.
5. AZ ÓRA LEZÁRÁSA, intelem és meditáció (5 p.): A megbocsátással tehát nagy kő esik le a szívünkről. De: egy poharat teszek az asztal szélére, s elmondom, hogy az emberi kapcsolatok törékenyek, nem minden seb forr be. Akiknek jók az emberi kapcsolatai, azok boldogabbak. Ne vigyük a kapcsolatot a szakadék szélére. A poharat se tegyük az asztal szélére. Az eltérő szociokulturális, pszichés és mentális állapotra tekintettel a formális meditáció mellőzése, afféle „nondirektív” meditáció gyanánt Kowalsky meg a Vega, Varázsszavak c. dala csendül fel a tévéből, és az mp4 formátum részeként fekete háttérben nagybetűs dalszöveg (lyrics) jelenik meg (https://www.youtube.com/watch?v=pvxVhRWKBjY). A „bocsánat” szó is kiemelten jelenik meg párszor.