Néhány képes idézetet olvastunk el a téma bevezetéseként. Ezután beszélgettünk arról, hogy ki hogyan kért bocsánatot, vagy esetleg hogyan sikerült megbocsátania valakinek.
A harag helyett sokkal jobb a megbocsátás. Sok esetben nem könnyű megbocsátani, de a sértődöttség, düh érzését nem szabad sokáig magunkban fenntartani.
Egy egyszerű bocsánatkérő technikát alkalmazva rövid szöveges üzenetet írtak a gyerekek egy társuknak, akit megsértettek.
Befejezésül meghallgattuk a Ho’oponopono című dalt.
Megbocsátás
Biharkeresztesi Szivárvány Óvoda és Bölcsőde Bojti Tagóvoda
Áprilisi Boldogságóránkon a Megbocsájtásról beszélgettünk, amely jól kapcsolódott az egyik legfontosabb ünnepünkhöz, az Anyák Napjához is. Sokat beszélgettünk arról , hogy kitől, miért szoktunk bocsánatot kérni, és hogy miért is fontos ez az életünkben.
Kifújtuk a „bennük levő haragot”, megismerkedtünk a Bánatos medve meséjével, valamint sok- sok szeretetgombócot is készítettünk.
Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
A megbocsátás témakörben a gyerekekkel haragzabáló szörnyet készítettünk. A gyerekekkel egy kis papírlapra felirtuk a héten történt sérelmeiket, majd összegyűrve beledobtuk a haragzabáló gyomrába. Ezzel haragju elszállt és vidámabban, felszabadultabban játszottak egymással…
Az óvodás korú gyermekek életében többször előfordulnak apróbb nézeteltérések, vitatkozások. Ezek minden csoportban előfordulnak. Fontos, hogy olyan gyermekeket neveljünk, akik képesek lesznek majd önállóan, kulturáltan megoldani az adódó problémákat. Tudjanak egymástól bocsánatot kérni és tudjanak egymásnak megbocsájtani.
Ennek gyakorlására nagyon jó ötleteket, útmutatásokat ad a boldogságprogram. A megbántottság miatt keletkezett feszültséget segítenek oldani a szituációs játékok. Felidéztünk olyan helyzeteket, amikor valaki megbántotta őket. Megnevezhették azt a személyt, akinek megszeretnének bocsájtani. Kiemeltük egymás jó tulajdonságait is.
Nagyon tetszett a csoportnak a Ho’oponopono – interaktív játék. Könnyen megjegyezték a varázsszót és mindenki szívesen vállalt szerepet is a történet eljátszásában.
A megbocsájtás jelének színezése közben meghallgattuk Bagdi Bella: Ho’oponopono című dalát. A kiszínezett jelet annak a gyermeknek adták át, akinek megbocsájottak.
Az áprilisi témánk a megbocsátás volt, amit főleg a kis süni meséjén keresztül értettek meg igazán a gyerekek. Először egy beszélgető kört kezdeményeztem, ahol a gyerekek elmondhatták ha épp haragudtak valakire, és meg is bocsáthattak a másiknak. Gyakoroltuk a varázsszavakat, amiket a mindennapjainkban is alkalmazunk.
A kis süni meséjét együtt báboztuk el a gyerekekkel, aminek nagyon nagy sikere volt. Átérezhették milyen kirekesztetnek lenni, és milyen az amikor megbocsátunk akkor is, ha nagyon megbántottak minket.
Ezután a munkafüzet feladataiból választottunk közösen egy feladatot, majd kiszineztük a megbocsátás jelét.
A gyerekekkel való beszélgetés során érdekes tapasztalatokat szűrtem le. Nem könnyű gyerekként sem megbocsátani. Sokszor elkerülhetetlen, hogy olyat tegyünk vagy mondjuk, amivel megbántunk valakit. Fontos, hogy tudjunk megbocsátani. Arra próbáltam felhívni a diákok figyelmét, hogy a sérelmeiket igyekezzenek megbeszélni a másik féllel, és igenis nyitni kell a megbocsátás irányába.
Úgy gondolom, hatékony és tartalmas Boldogságórát tartottunk ebbe a témakörben is.
A segédanyagban ajánlott A bánatos medve című mesét dolgoztuk fel. A mese közben mondókáztunk és eltáncoltuk a Mackó, mackó ugorjál dalocskát többször. A mese meghallgatása után beszélgettünk a gyerekekkel, arról, hogy ki mi miatt szomorú, mi vagy ki bántja és ilyenkor mi lehet a megoldás. Ismét meglepő problémák merültek fel a gyerekek részéről. Sajnos családi gondok is kiderülnek, melyek nyomasztják őket…
A feszültség levezetéséhez maci tornát találtam ki barlanggal, végül relaxáltunk.
Az osztályban elég gyakoriak a konfliktusok. A téma emiatt mindig aktuális.
A bocsánatkérő üzenetek között egyaránt volt családtagnak – főleg szülőnek – és osztálytársnak, barátnak szóló is.
Szikszai György Református Általános Iskola
Ahogy mi is megbocsájtunk a Napnak, mert ilyen meleget áraszt, így egymásnak is megbocsájtunk ha rosszat tesz ellenünk.
Remélem több maradt meg a gyerekeknek a megbocsájtás fontosságáról, mint a mai nap szép emléke, amikor megbeszéltük, hogy nem elég bocsánatot kérni, lekezelni egymással, hanem nagyon fontos, hogy meg tudjunk bocsájtani egymásnak. Ne gyűjtsünk fölösleges terheket a láthatatlan hátizsákunkba.
Reggeli tornánk a cicanyújtózkodás volt, amit nagyon élvezték a gyerekek. Majd megnéztük a Bánatos medve c. mesét, megbeszéltük, eljátszottuk. Elkészítettük muffin sütőformából a megbocsájtás virágát, amelyet haza is vittek a gyerekek, hogy otthon is gyakorolhassák a megbocsájtást a családtagok között is.
Következő nap megtanultuk a Süss,süss napsugár dalocskát, melyet azóta is nagy szeretettel énekelgetnek a nap bármely szakában.
a foglakozásaink végén mindig megkérdeztem :Kinek van szüksége szeretetre?- és azt körülvettük, átöleltük a szeretetünkkel.