A témához kapcsolódva a sógyurmás medálkészítést választották a gyerekek. A formák megszáradása után mindenki filctollal díszítette a szívecskéjét vagy körét. Elsősorban osztályon belül adták át a medálokat annak, akitől valamilyen okból bocsánatot szerettek volna kérni.
Megbocsátás
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
A kicsik számára a kis Süni és barátai bábjátékán keresztül igyekeztem szemléltetni a megbocsájtás szó jelentését. Ezt követően arról beszélgettünk, hogy ők szoktak-e rosszat csinálni, és ilyenkor bocsánatot kérni? A varázsszőnyegen elrepülve Szeretetországba is eljutottunk, ahol mindenki boldogan élt, mert ismerték a varázsszavakat, amit mi is megtanultunk tőlük. Itt szeretet szíveket is adtunk egymásnak, amivel boldogan táncoltunk a Ho’oponopono dalra. Mivel ebben a hónapban volt a Föld napja is ezért azt is megbeszéltük, hogy a Földünket, hogyan szerethetjük jól, és mit kell tenni, hogy megóvjuk. Ezen a napon szelektíven gyűjtöttük a hulladékot, hogy aFöld megbocsájson nekünk embereknek, amilyért sok szemetet termelünk. Úgy érzem ez a foglalkozás segített, hogy játékosan alapozzuk meg a megbocsátás képességét, és a környzettudatosságot.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Ez a téma nagyon nehéz, felnőttnek, gyermeknek egyaránt. A gyerekek mégis sokkal könnyebben meg tudnak bocsátani társaiknak, vagy a felnőtteknek. Mozgatórugója a szeretet.
A gyerekekkel nap, mint nap megbeszéljük egy- egy sérelem, vagy konfliktus kapcsán, hogy milyen fontos a bocsánatkérés, megbocsátás. Megkönnyebbül a szívünk, öröm járja át a lelkünket, minden sokkal vidámabb lesz körülöttünk.
A Ho’oponopono című dal, és a Tündéri bocsánat című mese meghallgatása után beszélgettünk a konfliktusokról, csúfolódásról, megbocsátásról, varázsszavakról. Eljátszottuk, hogy egy- egy sérelem után hogyan tudunk bocsánatot kérni (szavakkal, símogatással, puszikkal, apró kedvességekkel…). A gyerekek beleélték magukat a szituációba, és átérezték az aktuális (eljátszott) helyzetek szomorúságát, lelkiisneret furdalását, és a megbocsátás örömét.
Ezután eljátszottuk a Jön a Zombi játékot. Nagy kedvenc lett. Több napon át kérték a gyerekek, hogy játsszuk újra, és újra…
Az április hónap kicsit zsúfolt volt, húsvét, papírgyűjtés, Anyák napi készülődés, pörögtek a napok. A nagy készülődésben néha-néha megbántották egymást, és pont kapóra jött ez a megbocsátás téma feldolgozása. Megbeszéltük, hogy akit megbántunk, attól illik bocsánatot is kérni. Elkészítették a bocsánat kérő kavicsaikat, majd odaadták a társaiknak annak a reményében, hogy megbocsát a társa.
A csoport összetétetéből és szociokulturális hátteréből adódóan a megbocsátás érzése és ennek gyakorlása szinte rendszeres iskolai életünkben. De ebben a hónapban ezzel a témával fokozottan foglalkoztunk. Világunk jelen állapotában még nem áll készen a konfliktusok következmények nélküli kezelésére, mert a megbocsájtást nem ajándékként kezelik az emberek. A harag sokszor marad hosszú időre ék az emberek között. Nekünk ezt is orvosolnunk kell az iskolában. Egy papírlapra összegyűjtöttük sérelmeinket és az ezekhez kapcsolódó érzéseinket. Kerestünk ezekhez megoldásokat is. Nehéz belátni ha hibáztunk és még nehezebb bocsánatot kérni. A szituációs játékokkal gyakorlati helyzetekben is kerestük a megoldásokat a problémákra.
Készítettünk bocsánatkérő kártyákat is, amit a társaik könyvébe becsempésztek.
Az alagutas játék során olyan érzéseket mondtak a gyerekek, amelyek jó emlékeket idéztek fel bennük. Körjátékunknál pedig a kör közepén álló tanuló a kiválasztottjának említett olyan alkalmat (ha volt), amikor megbántotta és ezt megbeszéltük.
Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola
Mivel bánthatnak meg mások?
Megbocsátasz nekik?
Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
Az órát Panyi Katinka: Az ügyefogyott légy c. meséjével kezdtük. A mesén keresztül figyelték meg a gyerekek a különböző viselkedési formákat. Ezeken keresztül pedig a viselkedéshez kapcsolódó érzelmeket is. Így jutottunk el a megbocsátás fogalmához. Saját kis életükből hoztak fel példákat arra, hogy kinek, miért bocsátottak meg eddig és miért fontos ez. Eljátszottuk a különböző érzelmeket, amiket egymás iránt érezhetünk. Erről rajzokat is készítettünk. A foglalkozást relaxációval zártuk, ahol az ellazulás technikájával megpróbáltak megszabadulni negatív érzelmeiktől. Ismét egy kellemes foglalkozást sikerült létrehoznunk, mindannyiunk örömére.
Csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium
Április hónapban iskolánkban egy nagyon nehéz témával foglalkoztunk a boldogságórákon, mégpedig a megbocsátással. Megegyeztünk abban, hogy mindenkinek adni kell egy második esélyt, és nem jó haragban lenni senkivel sem. Ennek tükrében azt is megfogalmazták a diákok, hogy a megbocsátás az erény a mai világunkban. Az órán idézeteket beszéltünk át, valamint történeteken keresztül igyekeztünk a tanulságokat megfogalmazni, így a megbocsátás fontosságát is. Mivel ez egy folyamat, ezért az alábbi lépések szükségesek ahhoz, hogy igazán megbocsátók tudjunk lenni, ezeket próbáltuk tudatosítani magunkban.
1. Ismerd el, hogy a megbocsátás jót tesz a léleknek: Tekints úgy a megbocsátásra, mint ami Téged szolgál, és nem egy sima ajándék a másiknak. A megbocsátás akkor érvényesül legjobban, ha úgy tekintesz rá, hogy az békét és nyugalmat hoz neked, és lezár egy szenvedéssel teli időszakot.
2. Fejezd ki az érzelmeidet: Ha másnak szeretnél megbocsátani, vagy azt szeretnéd, hogy neked bocsássanak meg, legyél képes arra, hogy kifejezd a másik féllel és magaddal szemben érzett érzelmeket. A negatív érzéseken való rágódás egészségtelen és értelmetlen. Ez már gyermekkorban is fontos és megtanulandó készség lenne. Nagyobb valószínűséggel tudsz megbocsátani – és kevésbé valószínű, hogy megtorlásra vágysz – ha képes vagy átérezni vagy elképzelni a másik fél szorongását és bűntudatát.
3. Nézd a dolgok jó oldalát: Lehet, hogy ellentmondásos dolog, de a kutatások azt mutatják, hogy ha valamilyen sérelem ért minket, könnyebben tudunk megbocsátani, ha képesek vagyunk azonosítani a sérelemből származó előnyöket és élettapasztalatokat. Még hasznosabb ez a módszer, ha képes vagy megfogalmazni és leírni a negatív tapasztalatokból származó előnyöket (például a főnököd bosszúból kitett a munkahelyedről, de fél év múlva megszerezted álmaid állását).
4. Ha Te követtél el valamit, kérj bocsánatot jól: Ha megbocsátást remélsz másoktól, a bocsánatkérés nyilván segít, de ha rosszul kérsz bocsánatot, az csak ront a helyzeten!
A hónap témája talán az egyik legnehezebb téma, de bízunk abban, hogy a 4 lépést követve, lehet gyakorolni ezt az erényt a nehéz helyzetekben is!
A megbocsájtás témában tablókat készítettünk a négy varázsszó felhasználásával.