Nehéz téma óvodáskorban a megbocsátás, egyben mégis könnyű. Valahogy minden magyarázat nélkül, gyermeki természetükböl fakadóan sokuknak természetes a megbocsátás. A varázsszavakat szinte kivétel nélkül használják. A bocsáss meg és a sajnálom használata alapvető számukra. Ezért szivesen játszanak társaikkal. Fontos hogy képesek legyenek később is kultúráltan kezelni a konfliktus helyzeteket. A szituációs játékok segítettek a gyerekeknek a keletkezett feszültségek oldását. Egyik kedvenc daluk a hónap dala, melyet más alkalmakkal is szivesen hallgatnak.
Megbocsátás
Az áprilisi boldogságórát „Az izom feszülésének és ellazulásának tudatosítása” relaxációs gyakorlattal kezdtük, majd elénekeltük a hónap dalát. Felidéztük a tavalyi évben megismert „A megbocsátás jele” című történetet. A tanulók emlékeikben kerestek olyan szituációt, mikor valakit megbántottak, és megbeszéltük a megbocsátás lépcsőfokait is.
A konkrét szituációkhoz néhány soros levelet is írtak, akinek belefért az idejébe, kisebb illusztrációt is készített a szereplőkről.
Ezután azt a feladatot kapták tanulóim, hogy értelmezzék az alábbi mondatokat:
Szabadítsd fel magad a harag terhe alól!
Tedd le végre a mázsás súlyokat, amiket cipelsz!
Tapasztald meg a megbocsátás felszabadító erejét az életed minden területén!
Az óra végén meditáció következett.
A megbocsátás a mindennapok nagyon fontos része, akarva-akaratlanul bánthatunk meg számunkra fontos embereket. Miután tudatosult a megbántás, illő a bocsánatkérés. A gyerekekkel megbeszéltük, hogyan tudunk megbántani másokat, hogyan tudjuk jóvá tenni, a bocsánatkérés nehézségeiről. A tanulók egy-egy bocsánat kérő levelet írtak a egy megsértett ember részére.
MSZC Gépészeti Szakközépiskolája
Az óra legelején mindenki egy kavicsot kapott, amit egész órán fogni kellett. Ráhangolásként a düh, harag hatását figyeltük meg a lenti youtube videón keresztül. Megoldás a szeretet volt és a felejtés.
Szófelhőt készítettünk, mi jut eszünkbe a megbocsátásról. Végiggondoltuk, ki kit bántott meg utoljára. Majd arra a témára tértünk át, ki hogyan szereti, igényli, hogy tőle bocsánatot kérjenek tőle. Összegyűjtöttük, mi a megbocsátás előnye, miért tesz jót.
A megbocsátáshoz kell a megértés. Közös pontok kereséséhez a segédanyagban található Vonaljátékot játszottuk.
Felolvastuk a Mese a megbocsátásról c. tanmesét, levonva a konklúziókat.
Levezetésképpen a Kowalsky meg a Vega Varázsszavak c. dalát hallgattuk meg, illetve énekeltük vele a refrént.
Óra végén megállapítottuk, hogy a kezünkben tartott kavics akadályként szimbolizálja az el nem engedett haragot, neheztelést. Kértem őket, hogy vagy adják vissza, vagy ha hazaviszik, eldobva engedjenek el olyan sérelmeket, amiket eddig hordoztak.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola
A megbocsátás gyakorlása
„A harag egyike azon érzéseknek, amelyekkel csak az időnket pocsékoljuk. …a haraggal csak magadat bünteted. …”
(Mark Twain)
8. foglalkozás: Ne haragudj!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy milyen nagy dolog a megbocsátás. Nem szabad haragban élni.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!” mondókra mozgunk. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel kiszíneztük egy színezőt, és közben elmondtam a „Ha valakit megbántottál…” kezdetű verset.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Tündéri bocsánat!” című mesét. A meséléshez egy tündér bábot használtam, ő volt Lili a mese főszereplője.
Beszélgetés A mese végén eljátszottuk, hogy mindenki a kezébe vehetett egy varázspálcát, és elmondhatta társainak, mit tenne vele.
Kire haragszol játék? A gyermekek elmesélhették, kik bántották meg őket, és hogyan?
Bábjáték: A gyermekeknek elbáboztam a Süniről szóló mesét, aki sorban találkozik az erdei állatokkal. A bábelőadáshoz megkérek három gyermeket, hogy segítsen elbábozni. A bábjelenet végén együtt énekeltük a Süss fel nap dalt.
Interaktív játék: Kiválasztok egy gyermeket a csoportba. Ő lesz Karcsika, akit senki nem szeretett az óvodában. Mindenki csak bántotta, ezért nagyon szomorú volt. Sokat sírt. Senki nem barátkozott vele, csak bántották. Egy nap egy tündér látogatta meg a társait, és elmondta az óvodásoknak, hogy milyen rosszul esett Karcsikának, hogy mindig bántották. Elvitte az összes mesét az óvodából, és azt mondta, addig nem adja vissza, amíg nem teszik jóvá gonosz tetteiket. Mindenkinek oda kell mennie Karcsikához, és azt kell mondaniuk, „Szeretlek”, „Ne haragudj!”,” Kérlek, bocsáss meg!”, „Sajnálom!”
Szeretetgombóc játék: Körben álltunk, egy gyermek beáll középre (saját döntés alapján, aki akar), ő lesza gombóc tölteléke.
„Mi vagyunk a szeretetgombóc” öleljük körbe a tölteléket!
Mesélés: Büszke tölgyfa meséjét elmeséltem, majd utána megformáztuk a fát, mindenki olyannak, amilyennek elképzelte.
A megbocsátás gyakorlása
Zenehallgatás a megbocsátásról.
A három csibe. Beszélgetés a meséről.
Egyéni beszámoló a sérelemről és a megbocsátásról.
Rajzok készítése.
Orosz Marianna
A ki nem mondott sérelmek napját tartottuk meg a csoportunkba. Bocsánatkérő szavakat mosollyal, öleléssel, kocintással pecsételtük meg.
Megbocsátás az egyik legfontosabb dolog az életünkben. Mindennapos téma az osztályunkban. Szerepjátékokban dolgoztuk fel ahónap témáját és megbeszéltük milyen sokat jelenthet valakinek az a szó, hogy köszönöm, szeretlek. Az óra végét egy nagy öleléssel zártuk.
Szolnoki Fiumei Úti Általános Iskola
Megbocsátás az egyik legfontosabb dolog az életünkben. Akár naponta beszélgetünk róla. Szerepjátékokban is sokszor előtérbe kerül.