Április 22-e a Föld Világnapja, ezért a Bogyó és Babóca csoportba járó gyermekek egy képeslapot készítettek a jövő óvodásai számára. A „Zöld hét” keretén belül megvalósult óvodai aktivitásokról készült fotókat kivágták és egy nagy kartonra ráragasztották, azzal a céllal, hogy a elkövetkezendő generációnak hagyjanak egy “iránymutatót”, hogy milyen módszerekkel lehet megvédeni és fenntarthatóvá tenni a Földet. A képeslapra olyan aktivitások kerültek, mint: virágültetés, textil szatyorra nyomdázás, a természtre veszélyes folyadékok külön gyűjtése, képek alkotása színes műanyag kupakokból, méhész előadása a méhek védelméről, szemétgyűjtési akció, madáretető készítése flakonokból.
Megbocsátás
Elképzeltünk egy olyan galaxist, ahol a ott élő emberek, így a gyerekek is a 10-es szám köré szervezik az életüket. A tanulók ehhez kapcsolódóan találtak ki olyan tevékenységeket, amelyek kapcsolódnak a megbocsátáshoz. Ölelés délelőtt és este 10-kor, kézfogás minden óra 10. percében, móka és kacagás mindennap 10 órán keresztül, beszélgetés minden órában 10 percet, segítségnyújtás 10-szer egy nap.
Az óra folyamán sokat beszélgettünk a sérelmekről és a megbocsátásról. A felmerülő érzelmek mélysége engem is meglepett. Nagy szükség volt a megbocsátás megismerésére és alkalmazására. Az óra végén egy vezetett meditációval is a megbocsátás előnyeit érezhették át a tanulók.
A húsvéti időszak a legizgalmasabb a gyerekek számára a karácsonyi időszak után.Ezt a foglakozást etika óra keretén belül valósítottuk meg. Lehetőség volt átismételni a „Varázsszavakat”, amelyeket elsős koruk óta hangsúlyozok a gyereke felé. És bocsánat állatkákat rajzoltunk. Ezek a szavak a mindennapi konfliktusokat, kis haragokat, megbántottságokat gyorsan helyre teszik. Újra készítettem a fali újságon hittanos sarkot azoknak a gyerekeknek a számára, akik etika órán nem velem vannak, de számukra is különleges helyet foglal el a szívből jövő megbocsátás kérdése. Ők is kreatívkodással vettek részt a program megvalósulásában.
Áprilisi boldogságóra témánk a megbocsátás volt. Nagyon hálás téma, hiszen sok mindenre bíztatta a gyerekeket a nap folyamán. Foglalkozásunkat mint mindig mesével indult. Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat meséjét hallgatták a gyerekek. Utána megbeszéltük a halottakat. Mit kell tenni, ha valakit megbántottál, mikor kell megköszönni dolgokat, kinek adnál piros szívét a csoportban, stb. Aztán a csoportszobai szőnyegünket át varázsoltak varázs szőnyeggé, és képzeletbeli utazásra mentünk egy varázslatos erdőbe ahol rengeteg különleges állattal találkoztunk. A nap folyamán a gyerekek mindig figyeltek arra, hogy ha megbántottak valakit kérjenek bocsánatot és öleljék meg egymást.
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Röplabdacsapatunk tagjainak el kell fogadni, ha nem mindig győznek, de a megbocsátás és a csapatszellem átlendít a nehézségeken.
A megbocsátás témakörrel fontos dolog foglalkozni már óvodás korban is. Sokat beszélgettünk arról, hogy hogyan és mivel tudjuk megbántani egymást. A gyerekek nagyon sok mindent tudtak felsorolni akár az óvodai csoportban történő, akár az otthoni testvér, illetve a szülők közötti konfliktusokról, amelynek során valaki megbántja a másikat. A gyermekek elmondták, hogy bocsánatot kell kérni a másiktól, akit megbántottunk, valamint a másiknak meg kell bocsátani, ha tud az ellene elkövetett vétekért. Beszélgettünk arról, hogy nem egyforma súlyúak az egymás ellen elkövetett megbocsátani való dolgok, amit persze a dolog súlyától függő idő távlatában lehet megbocsátani. Végül a gyermekek megértették azt, hogy miért fontos a boldogságunk eléréséhez, hogy mennyire tudunk megbocsátani.
A könyvben szereplő Tündéri bocsánat cimű mese elmesélése után, beszélgető kört tartottunk, ahol a megbocsátás volt a téma. A gyerekek eleinte nehezebben fogalmazták meg érzéseiket. A megbocsátás minden napi dolog a gyerekek életében, hiszen minden nap előfordulnak a barátok között konfliktusok, ahol igyekszünk megértetni egymással a másik érzéseit, a megbocsátás fontosságát.
Biharkeresztesi Szivárvány Óvoda és Bölcsőde Bojti Tagóvoda
Boldogságóra programunk havi témája a „Megbocsátás gyakorlása” volt.
A téma bevezetéseként beszélgettünk arról, hogy mit jelent a gyerekek számára a megbocsátás fogalma. Kértük őket, hogy idézzenek fel olyan helyzeteket, amikor valami rosszat tettek másokkal, s hogyan kértek bocsánatot attól, akit megbántottak. Ez után, bemutattuk a gyerekeknek, Bezzeg Éva: Tündéri bocsánat című meséjét, melynek megbeszéltük tanulságát.
Bocsánat szíveket is osztottunk egymásnak, ha valamiért megbántottuk a másikat.
A záró részben felelevenítettük, hogy miért is jó dolog a bocsánatkérés, s megfogadtuk, hogy nagyon odafigyelünk ezután is egymásra.