Boldogító levelet fogalmaztunk. Megbocsátás történeteket meséltünk. A megbocsátás milyen állat? – játék. Bocsánatkártya készítése.
Megbocsátás
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás címe: A megbocsátás felszabadít
Foglalkozást tartó tanár neve: Dr Csehóné Just Réka
Évfolyam: 9-14.
Épület: M21
Foglalkozás pontos ideje: 2023. április 27.
Pedagógiai módszerek: tanári ismertető; kiselőadás; beszélgetés feladatokon, filmrészleten keresztül; meditációs gyakorlat
Eszközök: laptop, polifoam matracok
A foglalkozás célja: A Boldogságóra program április havi témája a megbocsátás témakörét vette célba. A diákok fedezzék fel, ismerjék meg a mások, illetve az önmagunk irányába történő megbocsátás felszabadító érzését, majd ezt tudatosan építsék be a már korábban megismert boldogságfokozó technikáik közé.
A foglalkozás rövid tartalma:
– a program céljának ismertetése az újonnan becsatlakozó diákokkal
– ráhangoló gondolatok, kutatási eredmények ismertetése tanári kiselőadás keretében
– téma feldolgozása a feladatokon keresztül, amelyben szerepet kapott néhány ajánlott feladat is
• leggyakoribb sérelmek, amelyeket különösen nehéz a hétköznapokban megbocsátani
• „vonaljáték”
• „A viselkedését nem kell elfogadnom…”
• a karma jóga és a megbocsátás
• megbocsátás önmagamnak – vezetett relaxációs gyakorlat
– zárókör
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest,2023.április 27.
Dr Csehóné Just Réka
Boldogságóra – Megbocsátás hónapja – Április
• Téma bevezetése -> beszélgető kör reggelente. Hívogató mondóka („Ketyeg az óra, tik-tak, tik-tak. Megbocsátómanócska, hívlak, hívlak. Mutasd meg az utat nekem, hogy az Örömvár enyém legyen!”)
• Téma feldolgozása:
Mese: Az eltévedt elefánt- elolvasható a gyerekeknek
• Munkafüzetből másolt feladatok megoldása a téma feldolgozására. Szóbeli feldolgozása előbb. Megbeszéltük, hogy kiről, miről szólt a mese. Mi történt?
• Beszélgettünk róla, hogy ki mit csinált már, amivel megbántotta a társait, vagy a családját.
Szituációba eljátszottuk, hogyan kell megbocsátani, bocsánatot kérni. Előbb én mutattam meg nekik, majd ők is egymással. A gyerekek nagy része simogatással, kézfogással, öleléssel kért bocsánatot.
• Téma lezárása: A megbocsátás jelének megrajzolása, kiszínezése volt. (szív) Tanultunk egy rövid kis verset hozzá.
„Ha valami rosszat tettél,
kérj bocsánatot! Ha téged
bántottak, tudj megbocsátani!
Ha ezekre képes vagy,
könnyebb lesz a szíved, és
ettől jobban fogod érezni
magadat.”
(Barabásné Gulyás Gyöngyi, gyógypedagógus)
A gyermekeknél sűrűn előfordult az egész tanév alatt, a mások játéka iránti irigység illetve azt tapasztaltam, nem tudnak bocsánatot kérni. A konfliktusokat bábok segítségével próbáltam megoldani,illetve rávezetni a gyerekeket a bocsánatkérés fontosságára. Van a csoportunknak egy Bocsi Bocs nevezetű macija,aki segített az óvodásoknak a bocsánatkérésben. Mikor a maci segítségével bocsánatot kért az óvodás,mindig egy közös énekkel próbáltam az egymás iránti elfogadást segíteni. Időnként megnéztük a Füles Mackó meséinek a Bocsánat című epizódját.
MSZC Gépészeti Szakközépiskolája
A diákok egész órán kavicso(ka)t tartottak a kezükben a meg nem bocsátás terhét szimbolizálva. Egyik diák azonban egy-egy 2,5 kg kézi súlyzót tartott, jelképezve azt, hogy hatalmas terheket is jelenthetnek ezek. A ki nem mondott, bennünk gyűlő düh következményeiről néztünk meg youtube videót. Összegyűjtöttük párban, hogy mennyi mindennel megbánthatjuk egymást. Ebben a témában is megbeszéltük, milyen hatással van ránk, a környezetünkre, a kapcsolatainkra, az egészségünkre, ha megbocsátunk. Vitát indítottunk ezekkel a kijelentésekkel kapcsolatban: Mindent meg lehet bocsátani. Az embereknek szükségük van a megbocsátásra ahhoz, hogy tanuljanak a hibáikból. Magunknak a legnehezebb megbocsátani. A Kowaslky meg a Vega kapcsolódó zeneszámát meghallgatva fejeztük be az órát. Mottó: „A megbocsátás nem érzelem, hanem az a döntés, hogy elfogadjuk a másik személyt annak ellenére, amit tett.” (Gary Chapman)
Másodikosokkal a megbocsátás témakör keretében a könyvtárba mentünk és egy mesét dolgoztunk fel a megbocsátásról.
Csólyospálosi Általános Iskola
A tanév során több összezördülés, kamaszkori konfliktus volt az osztályban. Ezek feloldására beszélgető kört tartottunk és bocsánatkérő üzeneteket írtak a gyerekek. Az üzenetek nagyon személyesre sikerültek, ezért a gyerekek nem járultak hozzá, hogy lefényképezzem az elkészült üzeneteket, csak a hátlapokat.
A gyerekekkel beszélgettünk arról, hogy mit jelent a megbocsátás. Illetve, hogy mi az, ami nem számít megbocsátásnak – nem felejtés, nem elnézés, nem mentegetés. Arról, hogy miért fontos, miben segíti az emberek életét, mik a veszélyei. Kerestek dalokat, amiket szeretnek. Ezek a dalok mai slágerek.
A tanulók bocsánatkérő levelet írtak egy-egy társuknak, melyet át is adtak. Egy tanuló úgy érezte, egész osztálynak szeretne levelet küldeni, melynek felolvasására az osztályfőnököt kérte meg.