Elkészültek a karantén idején az Egészségmanók, akik elmesélték, hogy minek köszönhetik egészségüket és fittségüket.
Testmozgás
Normális körülmények között élményekben gazdag foglalkozást mondhattunk volna magunk mögött. Sajnos ettől az élménytől is megfosztott minket az otthoni tanulás. A megajánlott két téma közül a mozgásra helyeztük a hangsúlyt, nem a mozgásos, csoportos feladatokat preferáltam, hanem az egyénieket. Azt kértem, hogy mindenki a vállalkozási kedv mértékéhez, az adott, meglévő körülményekhez alkalmazkodva, egyéni adottságok mentén válasszon a különböző sportolási lehetőségek közül. Az elküldött fotók tanúsítják, hogy sikerült változatos formákat találniuk.
Sajnos a kutatások azt bizonyítják, hogy a magyar gyerekek több mint a fele nem végez elegendő fizikai aktivitást ahhoz, hogy így a fejlődésük és növekedésük optimális legyen. Az elmúlt három hónap alatt sokat ültek a gyerekek a gép előtt, testnevelésből és technikából is igyekeztünk olyan feladatokat adni nekik, amelyek biztosítják számukra a kellő mozgást. Reméljük most megtapasztalták azt, hogy a mozgás nemcsak a fizikai állapotukra volt hatással, hanem jó a gondolkodásukra, érzelmeik megfelelő mederben tereléséhez is szükséges. A stresszes helyzeteket könnyebb elviselni, a szociális beilleszkedésben segíti az akadályok leküzdését, közösségkovácsoló erővel bír, és az egészséges önbizalom kialakulásában is szerepet játszik.
Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola
Az egészséges életmód jegyében Tetris Challenge-et hirdettem: Egészséges élet, hobby címszóval. Zoom-os online összejövetelen beszélgettünk a témáról. Nagy sikert aratott.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Sajnos még ebben a hónapban is otthon tartózkodik a gyerekek nagy része, így velük online tartjuk a kapcsolatot. A hónap zenéje mellett több olyan videót is küldtem, amely már inkább szabadtéri mozgásra, játékra ösztönöz. Az óvodai ügyeletet igénybe vevő gyermekekkel kis csoportos játékokat szerveztem pl: rajzolt akadálypálya. labdajátékok, sorversenyek.
Az otthon tartózkodó gyerekek lábtornás, homokvár építős, kertészkedős képeket küldtek.
9. foglalkozás: Mozdulj meg!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek kedvet kapjanak a rendszeres mozgáshoz. Ismerjenek meg többféle mozgásformát, hogy lássák mennyi lehetőségük van a mozgásra. Tapasztalják meg, hogy a mozgás által egészségesebbek lesznek.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Tüdőtakarítás relaxációs gyakorlatot játsszuk el, amikor a csoport végigskálázta az I,É,Á,Ó és U hangokat a magastól a mélyig. Egy hang egy be és kilégzést képviselt.
Motiválás: A gyermekekkel elmondjuk a „Mozogjatok együtt!” mondókát, miközben elvégezzük a mondókában lévő mozdulatokat.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Lusta király!” című mesét. A meséléshez egy király bábot használtam, ő volt a lusta király, a mese főszereplője. A mese során minden gyermek utánozta a király mozdulatait: lassan ment mint a csiga, felemelte lassan a fát és oldalra tette, átúsztak a szomszéd partra a tutaj után, hegyet másztak (asztalon kellett átmászniuk), majd haza kocogtak.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy mit szoktak mozogni. Mi is játszottunk sok mozgásos játékot!.
Mozogjunk minden nap a héten: Minden nap egyfajta mozgást valósítottunk meg a gyermekekkel: Jóga, foci, futás, ugróiskola, kötélhúzás.
Akadálypálya: A gyermekekkel a csoportszobában székekből hoztunk létre akadálypályát, melyet csoportokban kellett teljesíteni, majd mozgásokat utánoztak a gyermekek. Nagyon szerették ezt a feladatot a gyermekek.
Székfoglaló játék: A gyermekek zenére mozogtak, amikor megállt a zene, le kellett ülni egy székre. Akinek nem jutott, az kiesett a játékból. Többször is eljátszottuk, annyira tetszett a gyerekeknek.
Ugróiskola: Az udvaron ugróiskoláztunk! Nagyon jó volt!
Voltak, akik otthon készítettek akadálypályát azt teljesítették, és voltak, akik bicikliztek otthon.
Beszédes József Általános Iskola
A gyerekeknek azt kellett megfogalmazniuk, hogy mit jelent nekik az egészség. A téma átbeszélése után az általuk megfogalmazott szavakat egy torta alakban ismét a szófelhő segítségével készítettem el.
Dunavarsányi Árpád Fejedelem Általános Iskola
A testmozgást most átéltük. Sokszor kaptak mozgásos feladatot a gyerekek. Ugyanakkor összekapcsoltuk a témával az egészséges táplálkozást is. Erről készültek munkák.
Dunavarsányi Árpád Fejedelem Általános Iskola
A testmozgást most átéltük. Sokszor kaptak mozgásos feladatot a gyerekek. Ugyanakkor összekapcsoltuk a témával az egészséges táplálkozást is. Erről készültek munkák.
Az óra eleji relaxációt követően, meghallgattuk a hónap dalát, majd megbeszéltük mit jelent számukra az egészséges életmód. Kiemeltük a testmozgás fontosságát a karantén idején is. Örömmel tapasztaltam, hogy a kedvenc mozgásformájukkal ebben az időszakban is foglalkoznak a gyerekek.