A kis elsőseimmel az óra elején felelevenítettük, miért jó, ha vannak céljaink. Technika órán Az égig érő fa c. népmesét nézték a gyerekek, így a mese segítségével átbeszéltük, hogy Jánoskának milyen céljai voltak, kik segítették benne, milyen akadályokat kellett leküzdenie a cél eléréséért és mi lett a jutalma. A gyerekek nagyon szépen meg tudták fogalmazni mi a különbség a kívánságok és a célok között. Pozitív megerősítő gondolatokat, mondokat gyűjtöttünk, amik a céljaink elérésében segíthetnek nekünk nap mint nap. Elkészítettünk magunk is egy égig érő fát, a gyerekek is érezhették, hogy ők maguk is lehetnek „Jánoskák”, akik a kitűzött célokat szorgalommal, kitartással és türelemmel maguk is elérhetik. Az óra végén meghallgattuk a hónap dalát.
Célok kitűzése és elérése
Villányi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
1. osztályosaink kérésére bogaras előadáson vehettek részt, amelynek egyik fő célja a félelmek leküzdése. Jelentjük, sikerült!
A 2024-es évet az óvodánkban az Új év, új év, új esztendő című projekttel indítottuk. Ebben a projektben kiemelten foglalkoztunk az új esztendő fogalmával, az idő múlásával, az új célok kitűzésével. Ez okból is nagyon örültem, hogy a Boldogság foglalkozásommal talán sikerül még közelebb hoznom a gyermekeket ehhez a számukra nehezen érthető témához. Megbeszéltük a gyermekekkel, hogy miért jó, ha van egy vagy akár több kitűzött célunk, miben segíthet ez nekünk. A foglalkozást kezdő relaxáció, és éneklést követően célba dobást játszottunk, amit nagyon élveztek. Ezt követően elmeséltem nekik a Boldogvár meséjét, melynek köszönhetően még közelebb kerültek ehhez a nehezen megfogható témakörhöz. Végezetül egy nagy karton papírra megrajzoltuk a csoportunk céljait tartalmazó plakátot, melyet kihelyeztünk a csoportban lévő faliújságunkra, majd a Várkonyi téren hóágyúzott dombon ünnepeltük meg az újabb Boldogság foglalkozásunkat.
Januárban kitűztünk osztály és egyéni célokat is.
Több-kevesebb sikerrel sikerült is ezeket betartani. 🙂
Szilvási Általános Iskola Felsőszilvási Általános Iskolája
A tanév során folyamatosan azzal szembesülünk, hogy elvárásokat támasztanak felénk. Mindig vannak elérendő célok, sokkal könnyebb azokat elérni, amelyekkel tudunk azonosulni. Nehéz mindenkinek egyformán teljesíteni és lehetetlen is.A Célefántban mindenki talált olyan kapaszkodót, ami az ő erőssége.Ha akarjuk, nincs számunkra lehetetlen, MINDEN-t elérhetünk.
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Bácska u Telephely
„Totyog a liba, nagy a galiba” mozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtük a foglalkozást, mely nagyon vidám hangulatú lett, a gyermekek sokat kacagtak. Ezt követően mindenki választhatott újságot, melyeket lapozgattak és válogathattak a képek közül, beszélgettünk a képekről, egy-egy történet is eszükbe jutott róluk. Egy előre kivágott nagy szívecskére ragasztották fel a kiválasztott képeket. Sokan szeretnének megtanulni biciklizni, sok zöldséget fogyasztani, hogy egészségesek maradjanak, otthon segíteni a szülőknek. A faültetés egy közös célunk volt az óvoda udvarán. Megbeszéltük, hogy mit kell tenni egy-egy cél eléréséhez és azt is hogy nem lehet mindig egyszerű az oda vezető út de kitartónak kell maradni.
Januári témakörünk a célok kitűzése és elérése volt, melyhez nagy lelkesedéssel és lendülettel fogtunk hozzá. Sokat beszélgettünk a gyerekekkel a családdal eltöltött boldog napokról, a közös élményekről. Az ünnep elmúltával a jövőben megvalósítandó céljainkról, vágyainkról is szó esett. Szinte mindenki tudott maga elé új célokat, feladatokat kitűzni, ezek eléréséhez motivációt kaptak egymástól, a csoporttól. A beszélgetések során az egyéni célok megfogalmazása mellett helyet kaptak a csoport közösen elérendő céljai, kívánságai is. A témához kapcsolt mese (Boldogvár meséje) feldolgozása segítette a ráhangolódást, a megértést. A történetet több alkalommal is meghallgatták a gyerekek, megbeszéltük a cselekményt, a szereplők tulajdonságait, cselekedeteiket, a mese tanulságait. Egy-egy szituációban, a napok folyamán is előkerült a bátorító mondóka, amit János ismételgetett, amikor akadályok tornyosultak elé („Fújj, fújj erősen! S minden ami bánt, meglátod azonnal már nem akadály! Fújj, fújj!”)A történet arra inspirálta a gyerekeket, hogy merjenek nagy célokat kitűzni és ne féljenek az akadályoktól, a kudarctól. Próbáljanak legjobb tudásuk szerint haladni az álmaik megvalósítása felé és minden apró sikernek tudjanak örülni. A csoport közösen kitűzött céljaiért pedig mindenkinek együtt kell tenni, ki kell venni a részüket az ahhoz vezető út nehézségeiből is. Vizuális technikák bevonásával, szituációs és drámajátékokkal segítettem őket a közös gondolkodásban és összetartásban. Elkészült a mi boldogvárunk, ami egyben a mi ovinkat is jelképezte (Mesevár), ezt Boldogságvár puzzleként nagy örömmel rakták ki a Nyuszi csoportos gyerekek.
A mese felolvasása után, beszélgettünk arról, hogy vajon boldog volt-e a nagyravágyó feleség. Mi a különbség a kívánság és az egyéni célkitűzés között. Milyen érzés elérni egy kitűzött célt? Milyen célokat kellene megvalósítanunk egy jobb osztályközösségért? Majd elkészítettük az osztály céljairól szóló plakátot.
Egy korábbi projekt- feladatot készítettek el a gyerekek, kisebb csoportokban, több osztályfőnöki Boldogságóra keretein belül.
Kreatívak , lelkesek voltak.
Büszke vagyok rájuk!
Mindennap a csoportban célokat tűzünk ki, s ezt az elvet követve igyekszünk az óvodai életünket tölteni. Kitűzött célunk volt többek között, hogy a Télapó ellátogasson hozzánk, s mivel nagyon ügyesek a gyerekek, természetesen el is jött hozzánk a nagyszakállú.