Első osztályosok lévén talán ez a téma bizonyult legnehezebbnek a tanév során. A célok fogalmának megértését több aspektusból is próbáltuk megközelíteni, a mozgásos játékok teremtette versenyhelyzet segített talán leginkább, majd az egyes tantárgyakkal kapcsolatos céljainkon haladtunk végig. Weöres Sándor Ujjé-vi mese című alkotása igazán gondolkodóba ejtett bennünket, hozzásegített a nap-év fogalmak érzékeléséhez is. Kooperatív csoportmunkában elkészítettük az osztály százlábúját, melynek szelvényei egy-egy tanuló céljait ábrázolták. A foglalkozást a Kaláka által megzenésített dal zárta, közös tánccal.
Célok kitűzése és elérése
Az óra témája a célok és célkitűzések volt, ezúttal az egyéni célok kerültek a középpontba. Rövid ráhangolással indítottunk, amely során felidéztük az előző alkalmat, amikor közösen megfogalmaztuk az osztály céljait. Beszélgettünk arról, miért fontosak a célok, és hogyan segíthetnek minket a mindennapokban.
Ezt követően közösen megbeszéltük, mitől lesz egy cél jó és elérhető: hangsúlyt kapott a tervezés szerepe, a célok megosztásának jelentősége, az önjutalmazás motiváló ereje, valamint a haladás tudatos nyomon követése. A gyerekek példákon keresztül gondolkodhattak arról is, milyen apró lépések vezetnek egy nagyobb cél eléréséhez.
A beszélgetést egyéni munka követte: minden tanuló papírra vetette saját céljait, és megfogalmazta az első, megvalósítható lépéseket is. Fontos szempont volt, hogy a célok személyesek, reálisak és időben beláthatók legyenek.
Az óra második felében sztorikockák segítségével dolgoztunk tovább: a gyerekek hőstörténeteket alkottak, amelyekben a főszereplő egy cél felé halad, akadályokkal találkozik, majd megoldásokat keres. A történetek feldolgozását érzelemkártyák is segítették, amelyekkel megnevezhették, milyen érzések kísérhetik a célok felé vezető utat.
Az óra végén közösen összegeztük a tapasztalatokat, kiemelve, hogy a célok elérése nem mindig könnyű, de tudatos tervezéssel, kitartással és önmagunk bátorításával sikeresen haladhatunk előre.
Boldogságóra
A hóemberek világnapja
Mosolymanócskák foglalkozás
2026. január 19.
Cél: A boldogságóra során a hóemberek világnapjához (január 18.) kapcsolódva a gyerekek játékos formában fedezik fel az öröm, az együttműködés és az elfogadás fontosságát. Egy rövid, kedves hóemberes mese segítségével beszélgettünk arról, hogy minden hóember más és más, mégis mindegyik értékes.
A foglalkozást mozgásos játék, majd alkotó tevékenység színesítette, ahol a hangsúly a kreativitáson, az önkifejezésen és a közös örömön van. Az óra végén pozitív megerősítéssel zártunk, erősítve a gyerekek önbizalmát és az összetartozás érzését.
Korosztály: 6-7 év
Időtartam: 30 perc
Eszközök: színes papírok, írólap, ragasztó, olló
Boldogságóra: január
Célok kitűzése és elérése
Mosolymanócskák foglalkozás
2026. január 26.
Téma: Célok kitűzése és elérése
Időtartam: 45 perc
Kulcsüzenet: „Kis célokat tűzünk ki, lépésről lépésre haladunk, és közben örülünk a próbálkozásnak.”
Ráhangolódás – „Mit szeretnék megtanulni?” (5–7 perc)
Körben ülve beszélgetés
Kérdések:
• Mit tanultál meg tavaly, vagy az idei évben, amire büszke vagy?
• Mi volt eleinte nehéz, de sikerült?
• Mit szeretnél megtanulni idén az iskolában? (pl. szépen írni, gyorsabban olvasni, barátkozni)
Fontos: nincs rossz válasz, minden cél jó!
Mesés bevezetés – „A kis mókus nagy álma” (8–10 perc)
Képzeljétek el, hogy egy kis mókus is tűzött ki maga elé egy célt, most róla fogok mesélni.
Történet vázlata:
A kis mókus szeretne magas fára felmászni, de először fél. Nem egyszerre próbálja meg:
• először az alsó ágra,
• aztán kicsit feljebb,
• néha lecsúszik,
• végül sikerül
A mókus és a nagy fa
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kis mókus, akit Diónak hívtak. Dió minden nap felnézett az erdő legmagasabb fájára, és azt gondolta:
„Bárcsak fel tudnék mászni a tetejére!”
De a fa nagyon magas volt, a mókus pedig egy kicsit félt.
– Nem baj – mondta magának –, megpróbálom apró lépésekben.
Az első napon csak az alsó ágra mászott fel. Kicsit remegett, de sikerült. A második napon már egy ággal feljebb jutott. Egyszer megcsúszott, de nem adta fel.
– Ha gyakorlok, menni fog! – biztatta magát.
Minden nap egy picit feljebb mászott:
• kért segítséget a barátaitól,
• pihent, amikor elfáradt,
• és örült minden kis sikernek.
Egy reggelen Dió észrevette, hogy már fent ül a fa tetején. Mosolygott, és azt mondta:
„Sikerült! Apró lépésekkel értem el a célomat.”
Azóta a kis mókus tudja: nem kell sietni, csak hinni magunkban és próbálkozni tovább.
Beszélgetés:
• Mi volt a mókus célja?
• Mit csinált, amikor nem sikerült?
• Mi segített neki?
Mi is így tanulunk!
Mozgásos játék – „Célhoz érünk!” (5 perc)
• A teremben különböző „állomások” (karikák, székek)
• A gyerekek kis lépésekben haladnak egyik állomástól a másikig
• Minden állomásnál mondjuk együtt:
„Egy lépés közelebb a célhoz!”
Alkotás – „Az én kis célom” (15 perc)
Feladat:
• Minden gyerek kap egy rajzlapot, amin egy lépcső és egy mókuska van.
• A lépcső tetején: „Az én célom” Ide rajzolják a gyerekek, mit szeretnének elérni.
(pl. szép írás, olvasás, barátkozás, rend a táskában)
• A lépcsőfokokon:
• gyakorlás
• segítség kérése
• nem adom fel
• örülök, ha sikerül
A gyerekek kiszínezik a mókust és a lépcsőt, a lépcső tetejére lerajzolják a céljukat. A lépcsőn haladva a kis mókus szökdellését is lerajzolhatják.
Megosztás és megerősítés (5–7 perc)
Körben ülve
• Aki szeretné, megmutatja a rajzát
• Tanári megerősítés:
• „Nagyon jó cél!”
• „Ezért már ma tettél egy lépést.”
• „Büszke vagyok rád, hogy próbálkozol.”
A CÉLOK ELÉRÉSE
A foglalkozás elején relaxációs gyakorlatot végeztünk, melynek során a gyerekek elképzelték, hogy apró, könnyű hópelyhek. Játékos” hópehely-fújással” lassú, mély légzést gyakoroltunk, miközben figyeltük a levegő áramlását és testünk ellazulását.
A gyakorlat célja a megnyugvás, a belső figyelem kialakítása volt.
Ezután zenére táncoltunk Bagdi Bellától a Van nekem egy álmom dalát hallgatva, szabad mozgással, amely oldotta a feszültséget, örömet adott, és erősítette a testtudatot.
A foglalkozás végén egy bátorságpróbát teljesítettek a gyerekek egy mozgásos pályán, ahol különböző akadályokon haladva próbálhatták ki ügyességüket és kitartásukat. A feladatok során hangsúlyt kapott az egymás bátorítása és az önbizalom erősítése és cél elérése.
A gyerekek rajzban fejezhették ki céljaikat és érzéseiket, megjelenítve, hová szeretnének „eljutni” és mi acéljuk. Ez segítette az önkifejezést és a kreativitás kibontakozását.
A 9. A -val belevágtunk a 2026-os évbe. Beszélgettünk az újévi fogadalmakról, a célokról, és azok megvalósításának nehézségeiről. A tanulók elmondták, hogy minél távolabbi egy cél, annál nehezebb kitartani mellette, és megvalósítani azt. Az érettségi is most még távolinak tűnik, ezért részcélok megvalósítása szükséges, mint például most a félévi osztályzatok. A célok megvalósításában sokat segítenek a családtagok, barátok, tanárok, a különböző társas kapcsolatok, motiváció, kitartás és a kudarctűrési képesség is.
A feladatok közül a célok könyvét végeztük el, ahol a tanulók szabadon engedhették a fantáziájukat. Célok között szerepelt autó, motor, vállalkozás, rock együttes, sok pénz, utazás, de még egy arany tojást tojó tyúk is. A megbeszélésén során rámutattam, hogy emberi kapcsolatokat csupán egy tanuló jelenített meg. A tanulók szerint a kapcsolatok elengedhetetlenek a mindennapi élethez, a motivációhoz, a problémamegoldáshoz és a célok eléréséhez is.
A 11. A kis csoportjával belevágtunk a 2026-os évbe. Beszélgettünk az újévi fogadalmakról, a célokról, és azok megvalósításának nehézségeiről. A tanulók elmondták, hogy nehéz egy hosszabb távú célnál fenntartani az érdeklődést és a motivációt, de sokat segíthet, ha kisebb részcélokat állítanak fel maguk előtt. A félévi jegyek is egy részcélként értelmezhetők, hiszen ez beszámít az év végi eredménybe, ami pedig már később egy vágyott egyetem felvételijébe is. A különböző célok és részcélok között meglepően sok kapcsolatot fedeztek fel a tanulók, így az egyik cél megvalósítása segítheti egy másiknak a megvalósulását is.
A feladatok közül a célok könyvét végeztük el, ahol szabadon engedhették a fantáziájukat. Célok között szerepelt a saját ház, autó, vállalkozás, sok pénz, de még egy saját sziget is. A megbeszélésén során viszont rájöttek, hogy emberi kapcsolatokat nem jelenítettek meg, pedig ezek igazán elengedhetetlenek a mindennapi élethez, és a célok eléréséhez is.
Célok, célkitűzések
Az új évhez kapcsolódó pozitív gondolkodás megalapozása.
Annak tudatosítása, hogy kis lépésekben is lehet fejlődni.
Az önbizalom és az önismeret erősítése életkornak megfelelően.
A közösségi együttműködés és egymás támogatásának fejlesztése.
A Boldogságprogram foglalkozásai során beszélgetőkörök, mesék, játékos helyzetgyakorlatok és közös alkotótevékenységek segítették a gyermekeket abban, hogy megfogalmazzák egyszerű újévi céljaikat (pl. kedvesebb viselkedés, segítőkészség, türelem). A tevékenységek játékos formában támogatták a pozitív viselkedésminták gyakorlását.
A gyermekek aktívan és örömmel vettek részt a foglalkozásokon. Megfigyelhető volt, hogy egyre bátrabban fogalmazták meg gondolataikat, és törekedtek a kitűzött célok megvalósítására a mindennapok során. Erősödött az önbizalmuk, valamint a csoporton belüli együttműködés.
A Boldogságprogram hozzájárult a pozitív újévi szemlélet kialakításához, valamint a gyermekek érzelmi és szociális fejlődéséhez.
A havi boldogságórákat relaxációval kezdtük és meditálással fejeztük be. Interaktív anyag segítségével dolgoztuk fel az elméleti részt. Játékokkal tarkítottuk az órákat. Elénekeltük a hónap dalát. Rajzos bakancslistát készítettünk.